Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

У Никшићу најављен почетак реализације прве фазе програма за економско оснаживање жена

Објављено: 10.11.2016. 00:49 Аутор: ПР служба

Асоцијација пословних жена Црне Горе, у партнерству са Иновационо предузетничким центром “Технополис”, организовала је данас догађај у циљу представљања и најаве почетка реализације прве фазе програма за економско оснаживање жена у општини Никшић, који се реализује у оквиру ширег програма" Подршка анти-дискриминационим и политикама родне равноправности ”, а чији су носиоци Министарство за људска и мањинска права и УНДП. Пројекат је подржала Делегација Европске уније у Црној Гори.  

Програмом је планирано спровођење мјера подршке за развој женског предузетништва на локалном нивоу у периоду од 2016. до 2018. године, кроз пружање различитих врста сервиса (едукација и менторинг), како женама које планирају да започну сопствени бизнис, тако и власницама предузећа које свој посао желе да унаприједе.

 

Догађају су, поред организатора и носилаца пројекта присуствовали представници/це локалне управе и релевантних институција на територији општине Никшић, Завода за запошљавање, Центра за социјални рад, као и представници/це Дирекције за развој малих и средњих предузећа, Инвестиционо развојног фонда Црне Горе, ЕБРД-а, цивилног сектора и жене Никшића.

 

У свом уводном излагању министар Др Суад Нумановић је истакао да традиционална схватања о улози полова у друштву и даље имају широко поље утицаја. Црна Гора је створила добар законодавни и институционални оквир за постизање једнаких могућности.  "Жену не смијемо оставити у оквирима традиционалних женских улога. Оснаживање жена у нашој држави у друштвеном и економском смислу је један од главних циљева Закона о равноправности полова Црне Горе, ПАПРР –а, Стратегије за развој женског предузетништва и законских и стратешких докумената. Желим да поручим свим женама у нашем друштву да је информисаност први корак у остваривању њиховог потенцијала у економском смислу. Радећи на јачању свог интегритета и препознајући своје таленте и могућности да се они остваре у практичној примјени, свакој жени пружа се нова димензија остваривања. Интегришући себе у пуном смислу у друштво којем припада, препознајући себе оствареном на пословном и личном плану, жена добија свој пуни смисао”, истакао је Нумановић.

Према његовим ријечима не смијемо игнорисати потенцијал и капацитет жена уколико желимо демократско друштво. У трећем миленијуму, улога жене се значајно мијења у сваком погледу. Полако, али сигурно, жена корача у смјеру остваривања свог пуног потенцијала.

У поздравној ријечи госпођа Фиона Меклуни, стална координаторка УН и стална представница УНДП, се осврнула на положај жена, истичући сљедеће: „Највећи изазов са којим се жене суочавају код отварања и ширења својих фирми је приступ капиталу, финансирању и менторској обуци који би им помогли да оснују али и одрже фирму у захтјевном економском окружењу. Истраживање које је спровео УНДП о потенцијалним женама предузетницама у Црној Гори (објављено 2012. године) такође истиче да је приступ финансијским средствима једна од највећих баријера за отпочинање бизниса.  42 % испитаница је навело да је брига како обезбиједити финансијска средства први и најважнији разлог за одустајање од уласка у бизнис, док је 14 %  жена истакло да не отпочињу сопствени бизнис због обавеза према породици. Оно што смо научили из нашег претходног Програма о родној равноправности је да је за подстицајан развој и унапријеђење женског предузетништва потребно успоставити свеобухватан институционални, правни и образовни систем да би се обезбиједила афирмативна пословна клима и смањиле баријере, као и да би се повећале могућности путем афирмативних мјера као што су повољни зајмови и механизми подршке за развој капацитета.“

Предсједница Скупштине општине Никшић, госпођа Соња Никчевић поздравила је присутне истичући значај који ће програм имати за општину Никшић. Она је оцијенила овај пројекат вишеструко важним. "улоге жене као предузетнице чини важан корак у заштити права жене. Оснаживањем права жена оснажујемо цјелокупни корпус људких права. Не мање важно ће бити да се реализацијом овог пројекта и оснаживањем жена да покрену свој бизнис допринесе економском оснаживању заједнице у цјелини“ , истакла је Никчевић.

Она је изразила очекивање  да ћемо као што имамо бројне примјере успјешних жена у спорту, здравству, судству, политици, у блиској будућности имати све бројније успјешне предузетнице у својој средини.

Присутнима су се обратили и директор Иновационо предузетничког центра Технополис, господин Ратко Батаковић и госпођа Милосава-Мила Жугић, једна од оснивачица и прва предсједница Асоцијације пословних жена Црне, у име организатора догађаја.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?