Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Представљен Коментар Закона о родној равноправности

Објављено: 16.11.2016. 22:29 Аутор: ПР служба

Данас је у Подгорици у организацији Министарства за људска и мањинска права – Одјељења за послове родне равноправности и Мисије ОЕБС-а у Црној Гори представљен Коментар Закона о родној равноправности. Догађај је организован у циљу представљања документа и дискутовања о начинима имплементације Закона о родној равноправности директно са ауторкама Коментара Закона о родној равноправности.

У уводном дијелу догађаја учесницима/цама се обратила генерална директорица Директората за унапређење и заштиту људских права и слобода у Министарству за људска и мањинска права, Бланка Радошевић Маровић, шефица за демократизацију у Мисији ОЕБС-а у Црној Гори, Лиа Магнагуагно, те ауторке публикације -  Нада Дробњак, предсједница Одбора за родну равноправност у Скупштини Црне Горе и Славица Бајић, помоћница секретара Секретаријата за законодавство, које су и представиле публикацију овом приликом.

 

Генерална директорица Радошевић-Маровић подсјетила је да је циљ овог ресора је да, прије свега, скрене пажњу црногорског друштва на праведнији и коректнији третман појма и улоге жене. За савремену жену постоји мноштво искушења у остваривању њене еманципације и афирмације. Министарство за људска и мањинска права својим активностима значајно је унаприједило стање у области родне равноправности и партиципације жена у друштву кроз своје едукативне програме, те кампањама које активно спроводи по питању партиципације жена, као и истраживањима на исту тему. У савременом добу у Црној Гори и региону,  дошло је до великих промјена када је у питању положај жена. Дошло је до повећаног учешћа жена у укупној радној снази, жене у бројним земљама имају права и заштиту државе, затим имају сличне услове и могућности да се образују, напредују у својим каријерама као и мушкарци.

„Црна Гора треба да предузме све неопходне мјере  на локалном нивоу како би се постигла равноправност у друштву и тиме остварио политички, економски, социјални и културни развој. Стога, главне активности ћемо усмјерити на развој капацитета локалних механизама”, навела је г-ђа Радошевић Маровић. 

Г-ђа Лиа Магнагуагно, шефица за демократизације у Мисији ОЕБС-а у Црној Гори, истакла је да сарадња Мисије ОЕБС-а у Црној Гори и црногорских институција траје од кад постоји Мисија, поготову када је у питању јачање принципа родне равноправности на локалном нивоу, те да је за промјене у тој области неопходно вријеме. „То је континуирани процес који захтијева сталну политичку посвећеност и преданост послу, уз одговарајући правни оквир. Законом проглашена права не гарантују њихову успјешну имплементацију, нити се њихово тумачење дешава само по себи, те тако сви имају улогу да се постарају да Закон о родној равноправности буде имплементиран на адекватан начин“, навела је г-ђа Магнагуагно и додала да ће Мисија ОЕБС-а наставити са подршком при имплементацији стандарда родне равноправности.

Догађај је окупио бројне представнике/це црногорских институција и цивилног друштва који се баве родном равноправношћу.

Министарство за људска и мањинска права

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?