Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Представљен иновирани Правилник: јасном структуром Стратешког плана до ефикасније имплементације

Објављено: 18.11.2016. 21:19 Аутор: Министарство економије
Измијењени Правилник о методологији за израду Стратешког плана развоја јединице локалне самоуправе (ЈЛС) поједноставиће процес стратешког планирања и тако омогућити општинама да што квалитетније испланирају свој локални економски развој, закључено је на данашњој презентацији иновираног Правилника у Подгорици.

Важећи Стратешки планови развоја ЈЛС израђени су у складу са Правилником који је Министарство економије донијело 2011. године. Имајући у виду значај стратешког планирања, као и чињеницу да одређеном броју локланих самоуправа овај документ истиче током 2016. и 2017. године, Правилник је иновиран на бази анализе претходног, инпута добијених у консултацијама са јединицама локалне самоуправе, као и на бази досадашњег искуства Министарства економије, ЈЛС и осталих институција подршке у овом процесу.

Међународни консултант при УНДП-ју Томислав Нововић казао је да је Стратешки план развоја плански документ који дефинише општи циљ развоја, спрецифичне стратешке циљеве са приоритетима за њихово остваривање, пројекте и програме у одређеном временском периоду, оријентациона средства за спровођење Стратешког плана развоја, начин њиховог обезбјеђивања и друга питања од значаја за развој.

Ministarstvo ekonomijeПрема његовим ријечима, поред поједностављивања процеса планирања, друга значајна измјена Правилника тиче се саме структуре Стратешког плана.

„Стратешки план развоја треба да буде структуиран кроз јасну хијерархију циљева. То подразумијева дефинисање општих и специфичних циљева, као и приоритета у оквиру тих циљева. Дакле, циљ је структуру учинити јаснијом и оперативнијом, односно једноставнијом структуром доћи до ефикасније имплементације“, казао је Нововић.

Он је додао да је имплементација Стратешког плана подједнако важна као и сам процес израде документа, с тим што је искуство показало да су општине у досадашњем периоду значајнију енергију трошиле на планирање, док је праћење имплементације у великом броју случајева било запостављено.

„Оно што је важно јесте да сви циљеви буду мјерљиви, одговарајући, реални и временски одређени. Такође Правилник дефинише и да је потребно успоставити јасан мониторинг систем, како би се остварила ефикаснија и транспарентија имплементација Стратешког плана развоја, а који треба да укључи индикаторе успјешности за сваки пројекат“, казао је Нововић.

Савјетница у Директорату за развој у Министарству економије Милена Јоветић казала је да је Минстарство економије у сарадњи са УНДП-јем у периоду јул-септембар ове године одрадило анализу досадашњег процеса и искустава у стратешком планирању ЈЛС.

„У фокусу истраживања биле су ЈЛС чији су инпути првобитно добијени путем Упитника, а затим су услиједиле посјете 12 ЈЛС. Циљ посјета био је прикупљање што више смјерница и сугестија, како би за резултат имали Правилник који ће усмјеравати на квалитетније и ефикасније стратешко планирање. Дакле, доношењу Правилника је претходио процес савјетовања и консултовања са ЈЛС који је имао за циљ да покаже који су то били недостаци при изради претходних стратешких планова, али и да пепоруке добијене од стране ЈЛС током процеса консултовања уврсти у нови Правилник“, казала је Јоветић.

Према њеним ријечима, квалитетно испланиран локални економски развој, између осталог, подразумијева да Стратешки планови буду базирани на реалним основама и могућностима ЈЛС, да сумирају потребе и јасне правце развоја, који ће даље опредијелити највећи дио активности и обезбјеђивање финансијских средстава за имплементацију.

Презентацији иновираног Правилника су, поред представника Министарства економије и УНДП-ја, присуствовати представници ЈЛС, Заједнице општина Црне Горе, Министарства финансија, Министарства унутрашњих послова и осталих организација које су пратиле и учествовале у процесу стратешког планирања на локалном нивоу.

Подршку ЈЛС у стартешком планирању Министарство економије, у сарадњи са УНДП-јем, реализује у оквиру пројекта „Унапређење конкурентности привреде у Црној Гори“, који финансирају Министарство економије, УНДП, Главни град Подгорица, пријестоница Цетиње и општина Бијело Поље. 

ПР СЛУЖБА
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?