Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Иновирање Закона доприноси већем степену заштите потрошача

Објављено: 20.11.2016. 18:08 Аутор: Министарство економије
Подгорица, (МИНА-БУСИНЕСС) - Константно иновирање и усклађивање Закона о заштити потрошача са европским стандардима доприноси већем степену заштите права како трговаца, тако и потрошача, чије се поштовање не смије доводити у питање, поручили су из Министарства економије.

Генерални директор за развој националног бренда и заштиту потрошача у Министарству економије Јово Рабреновић саопштио је да је неопходно да постоји воља потрошача и трговаца да поступају у складу са оним што је најбоља европска пракса.

“Измјене и допуне Закона о заштити потрошача, које су у процедури, требало би да буду усвојене током наредне године, а обезбиједиће бољу заштиту права потрошача, али и прецизније дефинисати обавезе како потрошача, тако и трговаца”, рекао је Рабреновић агенцији Мина-бусинесс.

Он је казао да сваки потрошач мора да има потпуну информацију о производима које купује, а обавеза трговаца је да створи све предуслове да то потрошачко право не буде нарушено. 

Ministarstvo ekonomije“Штитећи потрошача, трговац штити и себе“, поручио је Рабреновић.

Поштовање тог принципа, који је јасно дефинисан Законом о заштити потрошача, обезбјеђује заштиту не само потрошача, већ и самог трговца који, како је додао, управо пружањем свих неопходних информација о производима, не оставља простора за незадовољство потрошача и све оно што може произаћи из тог незадовољства.

Он је објаснио да Закон о заштити потрошача врло прецизно наводи да трговац не смије да стави у промет робу на којој није истакнуто обавјештење са подацима о роби, а које је одштампано, читко, јасно, разумљиво и лако уочљиво.

„То, дакле, важи за све производе, док је измјенама и допунама Закона о заштити потрошача истицање обавјештења на Брајевом писму обавезно само за одређене производе и у одређеним објектима“, прецизирао је Рабреновић.

Он је подсјетио да је првобитно законско рјешење о истицању обавјештења о роби, како штампаним словима на црногорском језику, тако и на Брајевом писму, налагало да оно буде истакнуто на апсолутно сваком производу.

„Међутим, уважили смо сугестије трговаца који су такво законско рјешење оцијенили као комплексно и тешко спроводиво, па смо измјенама Закона, а потом и Правилником о листи производа и начину истицања обавјештења о роби на Брајевом писму, прецизирали да та обавеза постоји за само два производа, и то за шампон запремине веће од 0,5 литара и течни детерџент запремине веће од 0,5 литара“, казао је Рабреновић.

Тиме је Министарство, како је додао, олакшало трговцима да испоштују и заштите потрошачка права и слабовидим особама.

„Дакле, Закон је јасан, а Правилник прецизан и подсјећам да је донијет у сарадњи са трговцима, односно на основу рјешења које су сами иницирали, а које сужава листу производа са обавјештењем на Брајевом писму на само два артикла“, навео је Рабреновић.

Он је додао да и дио Закона који третира саобразност уговору врло детаљно и прецизно уређује права и обавезе потрошача, односно трговаца.

“Трговац је дужан да потрошачу испоручи робу која је саобразна уговору о продаји. Ако то није случај, потрошач има право да захтијева од трговца да се несаобразност отклони на неколико Законом прописаних начина”, рекао је Рабреновић.

Он је додао да уколико трговац одговара потрошачу за несаобразност робе која је посљедица чињења или нечињења произвођача или друге особе у уговорном ланцу, трговац има право да захтијева од произвођача или друге особе у уговорном ланцу накнаду трошкова насталих због несаобразности робе.

“Закон о заштити потрошача ради у корист свих”, закључио је Рабреновић.

(крај) сам/јлб
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?