Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

САОПШТЕЊЕ: Министарство здравља покровитељ субрегионалног скупа о надзору над нежељеним реакцијама након вакцинације

Објављено: 22.11.2016. 21:50 Аутор: ПР служба
Црна Гора је домаћин субрегионалног скупа о надзору над нежељеним реакцијама након вакцинације, процјени узрочно посљедичне повезаности између примјене вакцине и испољеног нежељеног дејства и комуникацији са јавношћу, који се одржава од 22. до 25.новембра, у организацији Свјетске здравствене организације и под покровитељством Министарства здравља. Циљ скупа је јачање регионалних и националних капацитета за безбједност вакцина, као и размјена добре праксе и детаљно сагледавање СЗО смјерница и препорука за успостављање система надзора над нежељеним реакцијама након имунизације и спровођења процјене каузалности између администриране вакцине и испољене нежељене реакције.
Поздрављајући учеснике скупа испред Министарства здравља, директор Института за јавно здравља, доц. др Бобан Мугоша је истакао да одлагање вакцинације и оклијевање родитеља да на овај начин заштите своје дијете, представља један од највећих изазова и пријетњи по здравље и добробит дјеце и младих. Стога је, како је казао, од кључног значаја да се питања безбједности вакцина рјешавају на адекватан начин.
Из Института за јавно здравље је истакнуто да се на националном нивоу пуно ради у овој области, али да су од непроцјењивог значаја и искуства из других земаља, тако да ће и овај скуп, који покрива широк спектар веома интересантних тема о нежељеним реакцијама након вакцинације, допринијети јачању регионалних и националнх капацитета у области безбједности вакцина и заједничком решавању проблема слабијег одазива на вакцинацију.
Стручњаци из Института за јавно здравље саопштили су да у Црној Гори постоји систем надзора над нежељеним реакцијама након вакцинације којим љекари пријављују сваку сумњу на нежељене реакције. Већина реакција са којима се љекари сријећу у пракси су блажег локалног типа које укључују оток, црвенило и бол на мјесту убода, као и неке опште реакције, типа повишене тјелесне температуре, губитка апетита, осјећаја нелагодности и малаксалости, за које је карактеристично да кратко трају и да пролазе саме од себе. Системом надзора јако ријетко региструју се и нешто озбиљније нежељене реакције типа фебрилних конвулзија, продуженог плача, алергијских реакција типа уртикарије (копривњаче) и слично, које не остављају посљедице по здравље.
Имунизација представља најсигурнију и најефикаснију јавно-здравствену мјеру која спрјечава обољења, инвалидитет и спашава милионе живота сваке године, подсјетили су из Свјетске здравствене организације, која, у сарадњи са партнерима, пружа подршку националним здравственим властима и ради на томе да вакцине заиста и остваре очекивани учинак – да заштите популацију, нарочито најмлађе чланове нашег друштва, од болести и то на најбезбједнији начин.
Предавачи на скупу, на којем учествује преко 70 представника из 15 земаља Европе, су еминентни експерти из СЗО и УНИЦЕФ-а, као и УС Центра за превенцију и контролу болести из Атланте, из области имунизације и фармаковигиланце.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?