Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Црна Гора посвећена принципима Архуске конвенције

Објављено: 29.11.2016. 21:25 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Црна Гора посвећена је принципима Архуске конвенције, а посебну пажњу базира на одрживом развоју и очувању животне средине, што представља један од неопходних услова у процесу европских интеграција, оцијењено је данас на јавној трибини у оквиру Јавне расправе о Предлогу трећег националног извјештаја о спровођењу Архуске конвенције која је одржана у Министарству одрживог развоја и туризма. Наиме, Извјештај је припремљен у складу са обавезама које наша земља има као чланица Конвенције и обухвата податке о имплементацији Архуске конвенције у Црној Гори за период 2014-септембар 2016. године.

Ивана Војиновић, генерална директорица Директората за животну средину присутне је упознала да су за израду извјештаја коришћени различити материјали као што су: важећи прописи Црне Горе не само из области животне средине, већ и из других области (планирање и изградња, енергетика, пољопривреда, саобраћај, туризам, итд.), прилози и мишљења надлежних органа и организација, разни стратешки документи, извјештаји о раду надлежних органа и институција и др. Она је истакла да је за спровођење три стуба Архуске конвенције нарочито битна улога Архус центара, као важног механизма за њену имплементацију.

Душан Распоповић, помоћник директора Агенције за заштиту животне средине се приликом свог излагања посебно осврнуо на активности Архус центара, који ће и у будућем периоду значајно допринијети још бољој имплементацији ове конвенције у Црној Гори.

Како је истакнуто, у Агенцији за заштиту животне средине у току је спровођење пројекта „Успостављање и развој Информационог система животне средине” који се финансира из средстава ИПА фондова. Крајњи циљ овог пројекта јесте успостављање услова за несметани проток података, односно обезбјеђивање прецизних, поузданих и благовремених информација о животној средини цјелокупној јавности.

На јавној расправи било је ријечи и о садржају и захтјевима Архуске конвенције који се тичу приступа информација, учешћу јавности у одлучивању и приступа правосуђа у области животне средине, улози мреже Архус центара Црне Горе, као и о начинима и искуствима примјене Архуске конвенције на државном и локалном нивоу. Предлог Извјештаја је од стране учесника оцијењен квалитетним, уз сугестије представника НВО сектора да се допуне одређени чланови који се односе на практичну примјену и препреке у спровођењу.

Јавној расправи су поред представника Министарства одрживог развоја и туризма присуствовали и представници Агенције за заштиту животне средине (Архус центара Подгорица и Беране), представници НВО „Озон“ Никшић, НВО „Брезница“ Пљевља, НВО „Центар за развој Дурмитора“, представник Мисије ОЕБС-а у Црној Гори, као и представници медија.

Јавна расправа почела је 1.11.2016.године и трајаће до 12. децембра 2016. године.

Видео материјал можете наћи на хттп://www.инфобиро.тв

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?