Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Адмирал Самарџић на обиљежавању Пљеваљске битке: Војска Црне Горе наставља да баштини тековине антифашистичке борбе

Објављено: 01.12.2016. 22:00 Аутор: Немања Дјукановиц

 

Начелник Генералштаба Војске Црне Горе адмирал Драган Самарџић данас је у име предсједника Црне Горе положио вијенац на Споменик палим борцима и жртвама  фашизма на Стражици, гдје је обиљежена 75. годишњица Пљеваљске битке.

Адмирал Самарџић је у обраћању подсјетио на историјску вертикалу и значај битке код Пљеваља.

„Када говоримо о садашњој Црној Гори и њеним стремљењима, не можемо а да се не загледамо у миленијум њеног трајања и присјетимо црногорских бесмртника који су своје животе, у вјековној одбрани слободе, уткали у темеље њеног постојања. Својом непрекидном борбом Црна Гора постала је светионик слободе, задивљујући свијет маленом снагом, а великим прегнућем“, истакао је адмирал Самарџић и додао да се на таквој традицији саздала мултиетничка и мултивјерска Црна Гора као европски примјер и печат суживота и склада.

„Пажљиво сублимирајући славну прошлост црногорског оружја, које је проносило војничку славу у свим ратним епопејама, поштујући жртве и славећи хероје, Војска Црне Горе наставља да баштини тековине антифашистичке борбе и традицију као потврду припадности највишим цивилизацијским вриједностима и тековинама“, додао је адмирал Самарџић.

Начелник Генералштаба ВЦГ је истакао и значај црногорског отпора страном окупатору, израженом кроз Тринаестојулски устанак и Пљеваљску битку када је црногорски народ, по ко зна који пут надвисио себе.

„Зато ово није и не може бити само битка за град Пљевља, она је оновремена, али и трајна борба за бољи свијет и будућност. Она је уједно порука поробљеној Европи о могућности пружања организованог отпора“, казао је адмирал Самарџић.

Он је додао да, присјећајући се тог датума, поручујемо да је Црна Гора дио антифашистичке борбе али и дио Европе, који је одувијек и била, „јер је тих децембарских дана у пушкама црногорских слободара горјела зубља и нада сваког европског дома“.

„Сваком својом битком кроз велике жртве и велика дјела, Црна Гора је излазила на међународну позорницу задивљујући херојском борбом читав свијет“, закључио је адмирал Самарџић.

У Пљеваљској бици, која је вођена 1. и 2. децембра 1941. године, учествовало је девет црногорских батаљона са 3.690 бораца, који су извршили напад на утврђена Пљевља. У темеље слободе свијетлим словима своја имена исписало је 395 бораца и грађана који су погинули или били жртве одмазде након битке.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?