Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Удруживање у кластере рјешење за индивидуалне проблеме привредника

Објављено: 10.12.2016. 15:54 Аутор: Министарство економије
Једно од рјешења превазилажења ограничених капацитета предузећа јесте њихово удруживање у кластере и заједнички наступ на домаћем и међународном тржишту, један је од закључака са радионице „Предности удруживања у кластере и еко-сертификације смјештајних капацитета“, одржане током ове недјеље у Општини Тиват.

Представници Министраства економије Миодраг Латковић и Милена Јоветић истакли су значај конкурентности, као једног од највећих изазова на којем треба радити на свим нивоима.

„У том контексту, у фокусу даљег развоја и политика посебно треба посматрати микро, мала и средња предузећа, чији се тренд раста биљежи у континуитету. Међутим, привредне субјекте углавном карактерише ограничени капацитети у различитим сегментима, а као такви они тешко индивидулано могу одговорити захтјевима и стандардима ЕУ тржишта, тако да је једно од рјешење управо удруживање у кластере.“, казала је Јоветић.

Ministarstvo ekonomijeПредстављајући основе кластерског удруживања, реализоване и планиране активности у оквиру политике развоја кластера, Јоветић је истакла да, за разлику од удружења, кластери представљају отворен систем који привреднике повезује са Владиним институцијама и Академском заједницом.

„У оквиру кластера дефинишу се стратешки правци дјеловања, што заједно омогућава превазилажење пословних ограничења и постизање боље конурентске позиције“, закључила је Јоветић.

Представник Секретаријата за економски развој и предузетништво Општине Тиват Петар Вујовић казао је да ће се локална управа посебно фокусирати на сарадњу са предузетницима, представницима малог и средњег бизниса, у циљу подстицања оснивања нових привредних субјеката и даљег развоја постојећих, кроз заједничко рјешавање проблема и баријера са којима се суочавају у пословању.

Менаџер пројекта и представница УНДП-ја Јелена Мрдак представила је активности техничке подршке за развој кластера, коју УНДП реализује у сарадњи са Министарством економије.

„Изузетно је важна наша сарадња са локалним самоуправама, које треба значајно да раде на подршци развоја локалног бизниса, тиме и кластера“, казала је Мрдак.

У дијелу развоја кластера, посебно корисно за присутне привреднике било је предавање менаџера Кластера дрвопрераде Рожаја Јасмина Бралића и Кластера дрвопрераде Беране Младена Шћекића, који су презентовали своја лична искуства са овим типом удруживања, сарадњу и напредовање које су остварили кроз кластер.

Други дио радионице односио се на еко-сертификацију смјештајних капацитета, у оквиру којеге је координатор пројекта УНДП-а Виктор Суботић нагласио предности ових сертификата, који предсатваљу „печат квалитета“ и инструмент маркетинга којим се доказује еколошки и друштвено дјеловање туристичког објекта.

Радионица је организована партнерству са Општином Тиват у оквиру пројекта „Унапређење конкурентности привреде у Црноу Гори“ који заједницки финансирају и спроводе Министарство економије, Главни град Подгорица, Пријестоница Цетиње, Опстина Бијело Поље и Програм Уједињених нација за развој у Црној Гори (УНДП).

ПР СЛУЖБА
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?