Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

У ЗЕТСКОМ ДОМУ ДОДИЈЕЉЕНЕ НАГРАДЕ ИСКРА ЗА 2016. ГОДИНУ

Објављено: 12.12.2016. 21:54 Аутор: Управа за дијаспору

Фонд за активно грађанство (ФАКТ) додијелио је годишње награде за филантропију „Искра“ компанијама, удружењима и појединцима који су несебичним дјеловањем допринијели општем добру и развоју грађанског друштва. Додијељене су 3 главне награде и 7 специјалних признања.

Награда за индивидуални допринос припала је господину Даниелу Винцеку

Веома је тешко укратко сажети све доприносе због којих је Даниел Винцек, економиста по образовању, природњак, посвећени ботаничар, заљубљеник у флору, педагог, филантороп, интелектуалац, полиглота и свјетски путник, заслужио Награду “Искра”. Да их има много више него довољно, знају сви грађани Црне Горе који, чак и ако нису детаљно упознати са научним радом Даниела Винцека, добро знају да је ријеч о изузетном, племенитом човјеку који се у потпуности посвећен љубави према природи, њеном истраживању и чувању.

Сав вишедеценијски научни рад Данијела Винцека, његово ванредно познавање флоре Црне Горе, његова посвећеност ботаници и научни ентузијазам, воља за преношењем знања на млађе нараштаје – све се то слило у пројекат Ботаничке басте у Колашину, која је током тридесет година постојања успјела да стекне статус заштићеног природног добра и прерасте у својеврсну природну и културну институцију чији  углед превазилази границе Црне Горе.

Ово природно добро, које сваке године види око 2500 посјетилаца, настало је искључиво захваљујући господину Винцеку. Није могуће израчунати вриједност свих добровољних доприноса, које је Даниел Винцек током протеклих тридесет година уложио у овај јединствени подухват, почевши од сопствених средстава која су уложена у одржавање Баште, искуства, знања, ентузијазма и спремности да пренесе своја знања и уступи литературу или грађу свима који са њим дијеле љубав или научни интерес за ботанику, па све до спремности да врата свога дома отвори за све којима је то потребно.

Због свих ових наведених, као и бројних других доприноса науци, али и промоцији одговорности према природном окружењу, љубави према природи, знању и људима, као и због истрајног дјеловања у духу филантропије, Даниел Винцек је више него заслужено добитник овогодишње Награде за индивидуални допринос.

 Награда за допринос дијаспоре припала је Завичајом клубу „БИХОР“ Луксембург

Завичајни клуб „Бихор“ са сједиштем у Луксембургу добро је познат људима који живе на подручју Бихора, те општина Бијело Поље и Петњица.  Пружајући финансијску и и материјалну подршку бројним организацијама и појединицима са овог подручја, на пољу културе, здравствене заштите и образовања, и улажући у очување традиције и културног насљеђа међу људима и посебно дјецом са овог простора који живе у Луксембургу – „Бихор“ на најбољи начин афирмише филантропски рад дијаспоре.

И у 2016. години, завичајни клуб „Бихор“ је обезбиједио донације, које су искориштене за различите потребе локалне заједнице и општине Петњица:

· купљена су и отпремљена два камиона са свим прикључцима за одржавање путева у зимским условима, као и један намјенски камион за одвоз отпада,

· подржана је реализација манифестације „Бихорско културно љето“,

· опремање школским прибором ђака првака са подручја Бихора,

· организована је вишедневна посјета најбољих ученика Бихора Луксембургу,

· као и за друге хуманитарне акције и донације за материјално угрожене и болесне становнике у општинама на сјеверу Црне Горе.

Додатно, на мартовском фестивалу у Луксембургу гдје се током два дана, на разне начине, представи преко 100 земаља свијета, представило се и удружење Бихор, представљајући туристичке дестинације Црне Горе као и дио црногорске кухиње.

Због овакве посвећености добробити становника Бихора и спремности да препозна потребе људи из завичаја и изађе им у сусрет, Завичајном клубу „Бихор“ Луксембург припала је Награда за допринос дијаспоре.

Специјална награда за животно дјело додијељена је постхумно Миливоју-Милу и Ани Злоковић

Одајући поштовање овом чувеном задужбинару из Бијеле, сада ћемо се подсјетити кључних догађаја из његовог живота и  историје задужбине Злоковића.

Рођен 1865.г. у Бијелој, Миливој-Мило Злоковић се, након завршетка Поморско-трговачке академије у Трсту и дугодишњег живота у Јужној Америци, са супругом Аном почетком прошлог вијека вратио у Бијелу и настанио у палати Злоковић, једној од најљепших капетанских палата у Боки Которској коју су, средином 19. вијека, купили отац и стриц Мила Злоковића. У овом палацу, који је био поприште многих важних историјских догађаја, Мило и Ана Злоковић боравили су до 1919. године, када се враћају у Јужну Америку гдје Мило Злоковић умире исте године.

Слиједећи своју и жељу свог супруга, након Милове смрти, Ана Злоковић је палату и земљиште завјештала прво у у сврху унапређења Боке Которске и херцегновске ривијере, а потом и за хуманитарне потребе.

Управа Задужбине је 1927. године имање Задужбине издала подмлатку Црвеног крста Краљевине СХС, а 1932. године је цјелокупно имање Задужбине издато у закуп Удружењу пензионисаних официра и војних чиновника Краљевине Југославије, које је овај „палац” претворило у добротворни Дом за опоравак официра и војних чиновника. Од 1955. године у палати-добротворном Дому налазила се Основна школа „Орјенски батаљон”, чиме је дијелом испоштована жеља задужбинара.

Живот и дјела Мила и Ане Злоковића на најплеменитији начин оваплоћују дух старог задужбинарства и подсјећају да је давање заједници дио нашег културног насљеђа и идентитета. Зато се данас, готово сто година након његове смрти, одужујемо Милу Злоковићу додјељујући му ову награду.

СПЕЦИЈАЛНО ПРИЗНАЊЕ ЗА КОРПОРАТИВНУ ФИЛАНТРОПИЈУ:

1.    ЕРСТЕ БАНКА АД ПОДГОРИЦА

Допринос општем добру Ерсте банке се, у широј јавности, најприје препознаје по вишегодишњој подршци развоју културе, умјетности, образовања и спорта, кроз дугорочну подршку Музичком центру Црне Горе и Црногорском симфонијском оркестру, Организацији студената технике (ЕБЕЦ БЕСТ), Подгоричком маратону и Првој мушкој кошаркашкој лиги.

Од ове године Ерсте банка подржава и Награду за друштвено предузетништво (Социал Импацт Аwард),  тиме постајући важан партнер у програму који се реализује у 11 земаља региона, а организује га Фондација Докукино, уз подршку Привредне коморе и Универзитета Медитеран. Ову врсту подршке издвајамо јер даје шансу нашим студентима да спроведу своје идеје друштвеног предузетништва у циљу унапређења општег амбијента, уз финансијску подшку од стране банке која је обезбиједила почетни фонд за реализацију 3 најбоље идеје, као и менторе студентима.

Желимо да истакнемо и волонтерски ангажман запослених у виду стручне менторске подршке студентима заинтересованим за студије у Гразу и пројекат Бест оф Соутх Еаст, као и њихово учешће у акцијама које организују НВО, у циљу очувања животне средине (Лет’с до Ит Монтенегро, Млади за зелену Црну Гору…).  Ерсте банка даје свој допринос и социјалној инклузији, обезбјеђујући донације у роби или новцу институцијама које се брину о рањивим групама и васпитно образовним институцијама (као што су дневни центри, болнице, домови здравља, вртићи, школе).

Због спремности да препозна и подржи опште добро у различитим сферама друштвеног живота (подршка вриједна преко 100,000 ЕУР), Ерсте банка је добитник Специјалног признања за корпоративну филантропију за 2016. годину.

 2. Хипотекарна банка АД Подгорица

Стратегија друштвено одговорног пословања Хипотекарне банке има више праваца: улагање у културу, бригу о старим лицима, унапријеђење здравствене заштите, улагање у образовање младих и општи допринос заједници, и континуираност и досљедност ове стратегије су обезбиједиле већ видљиве и препознатљиве резултате.

У години за нама, Хипотекарна банка је подржала приличан број пројеката за опште добро. Иако је, наравно, незахвално градирати подржане пројекте и активности по њиховом значају, за ову прилику издвајамо неколико заиста важних донација:

· значајно финансијско ућешће у набавци санитетског возила за пацијенте на хемодијализи за потребе Клиничког центра Црне Горе, као и у набавци санитетског возила са медицинском опремом за потребе Завода за хитну медицинску помоћ Црне Горе (31,000 ЕУР).

· Подршка Институту за физику, астрофизику и космологију, чији је оснивач проф.др Драган Хајдуковић,

· Подршка организацији Међународног фестивал луткарства,

· Учешће у обезбјеђивању бесплатних комплета уџбеника за основце (већ пар година)

· И иако је то било прошле године, морамо посебно поменути и двије стипендије за љетњу праксу у реномираним компанијама у Милану, у трајању од два мјесеца, у укупној вриједности од 20 хиљада еура – студенткињама екомоније, Дијани Ђокић и Јелени Брајевић.

Због овакве подршке, као и због укупног опредјелјенја и стратегије, Хипотекарна банка АД Подгорица је добитник Специјалног признања за корпоративну филантропију.

СПЕЦИЈАЛНА ПРИЗНАЊА ЗА МЕДИЈСКИ ДОПРИНОС:

1.    Агенција„Фабрика идеја“ за серијал „Дневница“

Слиједећи сопствену ауторску идеју и ослањајући се на властите снаге, Агенција „Фабрика идеја“, предвођена аутором Владаном Оташевићем, осмислила је и реализовала телевизијски серијал „Дневница“ који упечатљиво илуструје како медијски садржаји, укључујући и забавне програме, могу бити стављени у службу филантропије и чињења за добро других.

Захваљујући овом серијалу, прикупљено је преко 35,000 еура за породице у стању социјалне потребе, док се вриједност донираних намирница и других донација процјењује на неколико десетина хиљада еура.  Прикупљена помоћ, међутим, не исцрпљује хуманитарни значај овог медијског пројекта. У реализацију овог медијског програма било је, на различите начине, укључено преко 10 000 грађана и око 100 привредних субјеката и невладиних удружења. Мобилишући тако велики број учесника за учешће у једној медијској хуманитарној акцији, „Фабрика идеја“ је успјела да на јединствен и веома доступан начин популаризује солидарност и емпатију као заједничке вриједности.

Због свих ових доприноса, а прије свега због успјешног повезивања медија са филантропским дјеловањем, Агенцији „Фабрика идеја“ припало је Специјално признање за медијски допринос за 2016. годину.

2.    Специјално признање за медијски допринос припало је и РТЦГ за кампању“Лијепа си – Моја коса, твоја снага”

Вјероватно је мало људи у Црној Гори који нијесу чули за кампању „Лијепа си – Моја коса, твоја снага“, коју је покренула и реализовала Радио – Телевизија Црне Горе са циљем да оснажи жене обољеле од карцинома помажући им да поврате лијеп, природни изглед и да скрене пажњу јавности не само на проблеме са којима се суочавају обољели од карцинома и значај превенције онколошких болести, већ и на јединствену важност солидарности када је о борби са овом болешћу ријеч.

Захваљујући овој кампањи преко 2 500 дјевојчица, жена свих доби, али и мушкараца је донирало своју косу, од које је направљено тридесет перика од природне косе намијењених женама које су усљед терапије привремено изгубиле косу.  Такође, кампања је постигла изванредне резултате у погледу видљивости и промовисања солидарности. Спот кампање је за првих седам дана кампање, само преко Фацебоок странице видјело је чак 115,000 људи. Такође, у оквиру кампање реализован је цијели низ активности, као што су: едукативни медијски прилози, репортаже, едукативна предавања на тему значаја превенирања онколошких болести и мотивационе радионице намијењене обољелим женама и њиховим породицама.

Због овакве посвећености добру жена обољелих од карцинома и воље да се медијски простор искористи за филантропско дјеловање и промовисање солидарности, Радио-телевизији Црне Горе припала је Специјална награда за медијски допринос.

Специјално признање за допринос општем добру: ЈУ Културно-информативни центар „Будо Томовић“

Познато је да КИЦ „Будо Томовић“ већ пола вијека важан актер подгоричке и црногорске културне сцене. Мање је, међутим, познато да ова институција – мимо својих професионалних обавеза и буџетских могућности – већ годинама организационо, логистички и медијски подржава бројне пројекте и активност који су од интереса за грађане и заједницу.

Дјелујући на овај начин, КИЦ “Будо Томовић” излази у сусрет културним потребама дјеце, младих, рањивих група, старих, мањинских група и цивилног сектора. Уз такву подршку КИЦ-а Будо Томовић реализовани су пројекти и манифестације као што су: Форум младих писаца КИЦ-а, Театар поезије ‘’Гласови лавиринта’’, Школа креативног писања, ‘’Црногорско оро’’, Школа реторике, Међународни фестивал луткарства и Фестивал фолклора ‘’Скочи коло да скочимо’’, али и хуманиратне акције попут акције за помоћ породилиштима “За радост првог плача – здраве бебе, здрави људи, здраво друштво”.

Слиједећи овакву културну политику, КИЦ “Будо Томовић” је и у 2016. наставио да организује бројне културне, информативно – едукативне и хуманитарне програме, подржавајући истрајно непрофитне акције и опште добро грађана.

Због промовисања овако широког и инклузивног концепта културе и спремности запослених да се несебично посвете културним потребама заједнице – КИЦ-у “Будо Томовић” додијељено је Специјално признања за допринос општем добру.

Специјално признање за грађански допринос општем добру: Љиљана Бурзан- Николић и Давор Драгојевић, оснивачи Међународног фестивала луткарства

Када су прије пет година утемељили “Међународни фестивал луткарства”, Љиљана Бурзан Николић и Давор Драгојевић су започели једну узбудљиву не само културну и васпитну, већ и филантропску авантуру.

Захваљујући иницијативи коју су тада покренули ови позоришни ентузијасти, дјеци широм Црне Горе је током пет протеклих година омогућено да препознају чари луткарства и позоришта, и да на начин својствен позоришту стекну прва знања о људима и свијету.

Предајући се посвећено овој мисији, омогућавајући бесплатан приступ овим садржајима,  организатори фестивала су широм отворили врата позоришта и умјетности свој дјеци Црне Горе, укључујући и ону која долазе из рањивих и социјално угрожених група и породица. Захваљујући таквом приступу, представе које су приказане у оквиру овог фестивал до сада је могло да види око 23,000 дјеце, укључујући и дјецу која у другим условима још увијек не би ушла у позориште.

Средства која су неопходна за реализацију програма, организатори фестивала прикупљају путем донација и спонзорстава, али свој рад, вријеме, знање и вјештине они улажу из љубави према позоришту и из вјере у добробит коју позориште доноси дјеци.

Због такве своје посвећености културном уздизању, просвећивању и оплемењивању дјеце путем позоришта, Љиљана Бурзан Николић и Давор Драгојевић су овогодишњи добитници Специјалног признања за грађански допринос општем добру.

Специјално признање за хуманост и солидарност припало је Зорици Дракулић Видаковић

“Срцем за Иву” је сигурно једна од хуманитарних кампања која је обиљежила 2016. годину.  Заиста бројне и различите активности које су реализоване у оквиру кампање, као што су феште, дружења, музички програми, израда спота, које су при том биле праћене бројним медијским прилозима – на крају су дали жељене резултате: прикупљен је сав новац потребан за лијечење Иве Бијелић из Херцег Новог, дванаестогодишње дјевојчице обољеле од карцинома (300.000 еура).

Кључна заслуга за успјешан исход ове јединствене хуманитарне акције несумњиво припада Зорици Дракулић Видаковић, неуморној хуманиратној активисткињи која је, заједно са тимом волонтерки (Би­ља­на, Дра­га­на, На­та­ша, Мар­ти­на, На­да, Кри­сти­на, Ре­на­та, Жа­кли­на…). које је окупила око себе, осмислила и организовала кампању. Њена преданост и хуманитарна енергија прелили су се на цијелу заједницу, која је кроз заједничко учешће у овој акцији потврдила снагу и моћ организоване солидарности.

Због успјешног исхода ове кампање, али и због личне посвећености хуманитарном активизму и континуираног промовисања солидарности и хуманости, Зорица Дракулић Видаковић је овогодишња добитница Специјалног признања за хуманост и солидарност.

Извор: www.наградаискра.ме

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?