- Влада Црне Горе
Министарство поморства Саопштење: Одржана презентација резултата прве фаз...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Саопштење: Одржана презентација резултата прве фазе Студије изводљивости за приоритетне обилазнице Херцег Нови, Будва и Бар на траси брзе саобраћајнице дуж црногорског приморја
Објављено: 16.12.2016. • 17:25 Аутор: Министарство саобраћаја и поморства
Министарство сабраћаја и поморства добило је грант средства уз износу од 500.000 еура од Инвестиционог оквира за Западни Балкан (Инструмент ЕУ за подршку Западном Балкану) за реализацију техничке помоћи за развој пројекта заобилазница на црногорском приморју.
Њемачка развојна банка (КфW) је водећа финансијска институција, која је подржала Црну Гору на овом пројекту, још у фази аплицирања.
Подсјећамо да је Просторним планом Црне Горе и Стратегијом развоја саобраћаја из 2008. године предвиђена изградња брзе саобраћајнице дуж црногорског приморја, као лонгитудиналног коридора који повезује Црну Гору са Хрватском, БиХ и Албанијом. Брза саобраћајница дуж црногорског приморја, као приморска варијанта јадранско - јонског коридора уврштена је у Главну саобраћајну мрежу Црне Горе у оквиру Берлинског процеса и Агенде повезивања. На траси брзе саобраћајнице дуж црногорског приморја постоји урађен главни пројекат прелаза преко бококоторског залива (мост Вериге, 2004), комплетан идејни пројекат обилазнице око Тивта (2011) и идејни пројекат обилазнице око Бара (2015), док за остатак трасе постоји ниво генералног пројекта, који је урадио ИГХ 2008. године. Траса брзе саобраћајнице дуж црногорског приморја, чија укупна дужина износи 108 км, обухвата обилазнице око Херцег Новог, Тивта, Будве и Бара, и кључни објекат на траси је мост “Вериге”.
У просторијама Министарства саобраћаја и поморства, данас је одржана презентација резултата прве фазе Студије изводљивости у оквиру које су анализиране три обилазнице око приморских градова, Херцег Нови, Будва и Бар, на траси брзе саобрацајнице. Презентацији су присуствовали и представници Делегације европске уније у Црној Гори, њемачке развојне банке (КфW), а резултате је презентивала консултантска кућа, односно конзорцијум WYГ Интернатионал (Wхите Yоунг Греен), у сарадњи са ЦесЦОWИ и Сyстема Грееце.
Студија изводљивости је подијељена у двије фазе, јер је у првој фази требало одредити која обилазница је приоритетна у односу на техницке, економске и критеријуме везане за заститу зивотне средине и социјални аспект. Као резултат прве фазе за приоритетну обилазницу изабрана је обилазница Будве. Са становишта инжењерских радова, терен је веома захтјеван и тежак, урађена је исцрпна анализа и других елемената, а процјене су да ће у будућем периоду Будва имати највећу стопу раста саобраћаја.
Након завршетка ове фазе пројекта, Црној Гори бити омогућено да у наредној рунди аплицира за грант средства за израду идејног пројекта и елабората о процјени утицаја на животну средину за одобрану приоритетну дионицу.
Презентацији је присуствовао и министар саобраћаја и поморства Осман Нурковић, који је казао да смо заинтересовани за прелазак на другу фазу израде Студије, са још конкретнијим детаљима, имајући у виду да је Будва посебно проблематична у љетњим мјесецима када, у јеку туристичке сезоне, постаје уско грло. Министар је изразио наду да ће европске институције и банке препознати значај ове саобраћајнице и дати свој допринос у циљу проналажења средстава за реализацију овог важног пројекта.
ПР Служба Министарства саобраћаја и поморства
Везани чланци:
Измјештено сидриште у Доброти 01.11.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?