- Влада Црне Горе
Министарство правде Биљана Пејовић презентовала резултате Црне Горе у ...
Биљана Пејовић презентовала резултате Црне Горе у остваривању политика родне равноправности
Регионална конференција на тему родне равноправности у земљама Западног Балкана и Турској, која је одржана у Будви 12. и 13, децембра, била је прилика да се сагледа имплементација стандарда родне равноправности, укључујући Истанбулску конвенцију и улогу националних механизама у унапређивању политика родне равноправности.
Програм Уједињених нација за развој (УНДП) у сарадњи са Агенцијом Уједињених нација за права жена (УН Wомен) и Министарством за људска и мањинска права, окупио је кључне актере/ке из влада, парламената, цивилног друштва и међународних организација. Учесници/е конференције су имали прилику да размјене искуства у вези са изазовима у испуњавању родних стандарда предузетих у процесу придруживања ЕУ. На панелу на којем су говориле представнице институциоиналних механизама за родну равноправност из Србије, Македоније, Босне и Херцеговине и Албаније, своју презентацију имала је и начелница Одјељења за родну равноправност у Министартсву за људска и мањинска права, Биљана Пејовић.
Начелница Пејовић је представила институционалне и законодавне оквире за родну равноправност у Црној Гори, као и тренутно стање у вези са остваривањем политике родне равноправности. Она је констатовала да су успостављени механизми за унапрјеђење политике једнаких могућности и заштите права жена, али да је свакако неопходно и даље радити на имплементацији политика и јачању како институционалних, тако и људских и материјалних ресурса.
Пејовићева је истакла да је Црна Гора усвојила све међународне стандарде из ове области, те да је резултат успјешне политике коју спроводи Влада Црне Горе и ресорно министартсво, у сарадњи са осталим институцијама и међународним организацијама, чланство у глобалним иницијативама и међународним тијелима.
„Јачање сарадње на регионалном нивоу и повезивање институционалних механизама за родну равноправност земаља Западног Балкана и Турске сигурно представља добру претпоставку за унапрјеђивање политике родне равноправности на глобалном нивоу, али свакако је и допринос побољшању квалитета живота жена у овим земљама”, закључила је Пејовићева.
Учесници/е су имали прилику да сагледају изазове у постизању родне једнакости на националном и регионалном нивоу, укључујући и капацитете механизама родне равноправности и жена на позицијама одлучивања, да промовишу и спроводе ородњавање јавних политика, као и да пронађу начине за побољшање регионалне сарадње у циљу оснаживања жена и постизања родне равноправности.
Основни циљ ове значајне конференције био је између осталог и идентификовање свих могућих проблема у имплементацији политике родне равноправности и њихово заједничко рјешавање.
На крају, на конференцији је формулисана заједничка платформа за даље подстицање дијалога у циљу спровођења родно сензитивних политика у региону, као и боље разумијевање тренутног статуса по питању заштите жртава и превенције насиља у породици у земљама Западног Балкана и Турској, будући и да је један читав дан био посвећен имплементацији свих стандарда које предвиђа Истанбулска конвенција.
Министарство за људска и мањинска права