Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Национални парк Дурмитор пружа услове за развој свих облика туризма

Објављено: 19.12.2016. 19:11 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

„Развој туризма важан је сегмент у раду Националних паркова Црне Горе, а посебно због чињенице да заштићена подручја из године у годину биљеже тренд раста броја посјета“, поручила је директорица Националних паркова Црне Горе Азра Вуковић на отварању округлог стола „Развој одрживих облика туризма на подручју НП „Дурмитор“ и његове компаративне предности у односу на окружење” који је одржан данас у НП „Дурмитор“.

Статистички подаци показују да су туристи све више заинтерсовани да бораве у заштићеним подручјима што нас обавезује да развијамо садржаје и услуге, али исто тако да се и додатно бавимо заштитом овог простора. Чињеница да је Националне паркове Црне Горе од почетка 2016. до данас посјетило око 320 хиљада туриста, говори да су заштићена подручја све више занимљива и интересантна за туристе.

„Национални паркови развијају понуду која се заснива на одрживом туризму, односно на активном одмору као што је камповање, бициклизам, пјешачење, кајакарење, посматрање животиња и слично. Настојимо да осмислимо нове туристичке производе који су у складу са добрим европским праксама. Посјетиоцима на располагању мреже пјешачких стаза, фрее риде и цросцоунтрy, као и класичне бициклистичке стазе, центри за посјетиоце, кајаци на планинским језерима, спортски риболов и много других туристичких производа. Све ово указује на потребу да у наредном периоду плански и организовано заједнички, како ми из НПЦГ, тако и туристичка привреда, представници НВО сектора у сарадњи са стручњацима из области туризма, радимо на побољшању услова за боравак туриста у националним парковима. Свакако ово није ни мало лак задатак имајући у виду да говоримо о заштићеним подручјима гдје развој туризма не смије негативно да утиче на природу, биодиверзитет и животну средину“, казала је Вуковић.

Директор НП Дурмитор Томо Пајовић у уводном обраћању казао је да се предности овог НП огледају се у великој мјери очуваној аутохтоности и изворности екосистема, и одсуству штетних утицаја који су посљедица интензивне експлоатације рудног блага, минералних и других сировина што је чест случај у многим националним парковима, широм Европе и свијета.

„Дурмитор има изванредне природне могућности за развој и зимског и љетњег туризма, што је значајна предност у односу на многе друге туристичке дестинације у окружењу. Из године у годину овај национални парк посјећује све већи број туриста, а до краја ове године број посјета биће око 132 000. Ријеком Таром сплаварило 16 432 туриста, што је рекордна посјета, а уједно и потврда да је овај Парк афирмисана туристичка дестинација коју посјећују туристи из читавог свијета током читаве године“, казао је он.
Пајовић је додао да управо због нетакнуте природе туристи посјећују НП Дурмитор, те да основну развојну оријентацију овог НП треба тражити у туристичким кретањима, чији је циљ посматрање, уживање и дивљење пејзажним вриједностима, јединственој флори и фауни, као и културним особеностима овог простора
.
„Црна Гора је до сада била успијешна у успостављању јаког туристичког бренда за државу „дивља љепота“, па сматрам да дурмиторско подручје и парк треба да створе сопствени бренд који ће одржавати уцијело обећање које се даје посјетиоцима и који јасно показује на који начин се Дурмитор издваја од осталих планинских дестинација“, додао је он.

Предсједник Скупштине Општине Жабљак Видоје Томчић казао је да је организација овог округлог стола уједно и афирмација природних добара и општине Жабљак. НП Дурмитор, као и ЈПНПЦГ има пуну подршку локалне управе, па се самим тим надамо и да ће се наћи најбоље рјешење за очување и валоризацију овог парка.

Руководилац Дирекције за посебне облике туризма и туристичку инфратсруктуру Звонко Савељић из Министарства одрживог развоја и туризма навео је да ово подручје има потенцијале за даљи развој свих облика туризма, а самим тим и укупног привредног развоја кроз ангажовање и комплементарност локалне пољопривредне производње и туристичке привреде као и других привредних дјелатности заједно са локалним становништвом допринијети да се овдје долази не само као посјетиоци, туристи, већ и као радна снага која ће бити ангажована из других крајева наше државе.

Током округлог стола могле су се чути различите теме које се тичу могућности Националног парка „Дурмитор“ из аспекта развоја одрживог туризма, које су махом базиране на нетакнутој природи.

Такође, закључено је да је у наредном периоду у циљу развоја туризма потребно и са научног аспекта сагледати могућности развоја националних паркова Црне Горе и у том правцу укључити Научни савјет НПЦГ, те унаприједити сарадњу са локалним управама и заједницама.

Поред уводних излагања, на округлом столу говорили су и проф. др Горан Баровић са Филозофског факултета у Никшићу, Зорица Бабић из Центра за архитектуру и урбанизам Подгорица Милица Кандић из НВО Греен Хоме, као и представници НПЦГ Дарко Брајушковић, Веселин Лубурић, Нела Вешовић Дубак и Тхомас Wохрстеин.

Изјаве са округлог стола можете преузети са сајта www.инфобиро.тв.  

ПР Служба

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?