Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Локалне самоуправе значајне за привлачење нових инвеститора

Објављено: 21.12.2016. 22:09 Аутор: Министарство економије
У циљу јачања постојећих и привлачења нових инвестиција, Влада Црне Горе континуирано ради на развоју интегрисаних система подршке који обухватају унапређење регулаторног система, развој бизнис зона и бизнис кластера, слободних зона пословања и програм субвенционирања инвеститора спремних да допринесу смањењу стопе незапослености, казао је државни секретар у Министарству економије Драган Кујовић на презентацији Уредбе о бизнис зонама и портала Инвестиционе локације Црне Горе која је одржана данас у Подгорици.

Презентацију су заједнички организовали Министарство економије, Секретаријат за развојне пројекте и УНДП, а била је намијењена представницима локалних самоуправа.

„Локалне самоуправе се сматрају главним носиоцима локалног развоја и развијање административних капацитета на локалном нивоу је од пресудне важности за имплементацију националних стратешких приоритета“, казао је Кујовић.

Кујовић је подсјетио да Министарство економије већ трећу годину успјешно реализује заједнички пројекат са УНДП-ем „Унапређење конкурентности привреде“, а овога пута уз подршку Секретаријата за развојне пројекте, Главног града, Пријестонице Цетиње и Општине Бијело Поље. 

Као један од приоритета пројекта јесте управо доношење измјена и допуна Уредбе о бизнис зонама, у циљу валоризације капацитета којим располаже држава и локалне самоуправе, као и представљање јединственог модела пословања у овој области. 

„Примјеном одредби дефинисаних Уредбом, између осталог, значајно се утиче и на повећање запослености, унапређење пословне инфраструктуре, подстицање развоја малих и средњих предузећа и предузетника, привлачење нових инвестиција, као и на равномјеран развој свих јединица локалне самоуправе у Црној Гори“, закључио је Кујовић. 

Начелник Дирекције за инвестиције у Министарству економије Борис Ребић презентовао је представницима локалних самоуправа најзначајније одредбе Уредбе о бизнис зонама.

„Уредбом се уређују услови за оснивање бизнис зона, класификација према стратешком значају, успостављање, уређење и управљање, унапређење инфраструктуре у бизнис зонама, олакшице за потенцилане кориснике и друга питања од значаја за рад бизнис зона“, казао је Ребић.

Ребић је подсјетио да за лица запослена у бизнис зони, корисник бизнис зоне не плаћа: доприносе за обавезно социјално осигурање на зараде (допринос за ПИО, допринос за здравствено, допринос за осигурање од незапослености) и допринос за Фонд за рада, као и порез на доходак физичких лица, и то на период од 5 година.

Закључно, локалним самоуправама које већ имају основане бизнис зоне, напоменуто је да морају ускладити своје пословање сходно одредбама Уредбе о бизнис зонама у року од 6 мјесеци.

Представница Секретаријата за развојне пројекте Маја Вуковић представила је нови портал Инвестиционе локације Црне Горе www.инвестментлоцатионс.ме, који је развијен у оквиру поменутог пројекта, а на којем се налазе све информације о инвестиционим локацијама у свим црногорским општинама.

„Ова интернет страница служиће као механизам којим ће се подспијешити правилно располагање инвесиционим потенцијалом у 23 општине и тиме неоспорно унаприједити инвестициони амбијент у Црној Гори. Поред података о инвестиционим локацијама у општинама, на инвестмент лоцатион страници се могу наћи сви правни акти који су везани за инвестицона улагања, затим неопходни подаци у вези са амбијентом за улагање, подстицајима као и фискалној политици у Црној Гори“, казала је Вуковић.

Такође, како је додала, са циљем лакшег протока информација као и пружања адекватне услуге заинтересованим лицима, на страници су истакнуте контакт особе из сваке општине, и корисни линкови. 

„Са циљем даљег развоја предметне странице, очекујемо интезивнију сарадњу са општинама у дијелу ажурирања података који су садржани на страници као и у дијелу промоције локација“, казала је Вуковић.

Представница УНДП-ја Јелена Мрдак подсјетила је на резултате пројеката које УНДП од 2014. године спроводи са Владом Црне Горе, а све у циљу унапредјења амбијента за инвестиције и креирања нових радних мјеста, јачања конкурентности и уједначавања регионалног развоја.

„Наши планови су да и у будућности наставимо да заједнички радимо са Министарством економије и Секретаријатом за развојне пројекте са једне стране, и општинама са друге, у унапређењу политике бизнис зона и амбијента за страна улагања“, закључила је Мрдак.

МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
СЕКРЕТАРИЈАТ ЗА РАЗВОЈНЕ ПРОЈЕКТЕ
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?