- Влада Црне Горе
Министарство правде Едукација за младе припаднике/це националних мањин...
Едукација за младе припаднике/це националних мањина и других мањинских националних заједница, првенствено Ромкиња и Египћанки како би се оснажили/е за бављење политиком
Данас је у Подгорици у организацији Министарства за људска и мањинска права одржана радионица на тему: “Едукација за младе припаднике/це националних мањина и других мањинских националних заједница, првенствено Ромкиња и Египћанки како би се оснажили/е за бављење политиком”.
У уводном дијелу догађаја учесницима/цама се обратио Леон Гјокај, генерални директор Директората за унапређење и заштиту мањинских народа, начелница Одјељења за послове родне равноправности Биљана Пејовић, Сокољ Беганај из Одјељењу за унапређење и заштиту права Рома и Египћана.
Генерални директор, Леон Гјокај, истакао је да је један од основних циљева Министарства за људска и мањинска права пуна интеграција мањинских народа у друштвени живот уз даље очување и развијање њихове националне и културне посебности, те унапређење њихових законских права и слобода. Он је навео да је Црна Гора препознала проблеме припадника/ца ромске и египћанске заједнице и активно ради да се повећа друштвена и економска интеграција ромске и египћанске заједнице у црногорско друштво. До сада предузете мјере и активности на плану унапрјеђења положаја Рома и Египћана у Црној Гори, првенствено кроз примјену Акционог плана Декаде у Црној Гори и двије претходне Стратегије за побољшање положаја Рома и Египћана, резултирале су веома значајним и видним, али не и посве довољним, позитивним промјенама, истакао је Гјокај.
Начелница Пејовић подсјетила је да учешће жена у политичком одлучивању на централном и локалном нивоу, представља изузетно важан аспект и предуслов за успостављање родне равноправности. Како би биле у позицији да утичу на позитивне промјене које их се тичу, неопходно је да буду на мјестима доносилаца одлука. Пејовић је истакла да су жене доминантније заступљене у односу на мушкарце када је ријеч о носиоцима тужулачких функција(60% су жене). Просјечан удио жена на позицијама судија/ткиња је 63%. На челу Врховног суда и Уставног суда су жене“ –навела је начелница Пејовић.
Савјетник Беганај је поздравио све присутне и представио активности Министарства у области политичког оснаживања младих припадника/ца националних мањина и других мањинских националних заједница, првенствено Ромкиња и Египћанки, истичући значај образовања као предуслова за њихово бављење политиком.
Тренерице за родну равноправност Бранка Влаховић и Славица Стриковић, представиле су важност учешћа жена, те значај увођења родне перспективе у рад странака, као и значај оснаживања припадница/ка националних мањина, првенствено РЕ популације за бављење политиком.
Догађају су присуствовали/е представници/е Заштитника људских права и слобода Црне Горе, политичких партија, националних мањинских савјета у Црној Гори и невладиних организација.
Министарство за људска и мањинска права