Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Најављен почетак спровођења НАТО Фонда повјерења за демилитаризацију вишкова муниције у Црној Гори

Објављено: 01.02.2017. 18:12 Аутор: мод

Данас је у Министарству одбране званично најављен почетак спровођења НАТО Фонда повјерења за демилитаризацију вишкова муниције у Црној Гори, уз присуство преставника НАТО Агенције за подршку и набавке, амбасада СР Њемачке и Велике Британије и Министарства одбране Црне Горе. Ријеч је о пројекту у којем ће током 15 мјесеци бити уништено 403 тоне вишка наоружања у Црној Гори, за шта је НАТО, преко поменутог Фонда, издвојио око 800 хиљада еура.

Џон Босманс (Јохн Босманс) програм менаџер у Агенцији за подршку и набавке (НСПА, НАТО Суппорт Анд Процуремент Агенцy) је истакао да је све спремно за почетак реализације пројекта. Он је указао на важност подршке НАТО Министарству одбране Црне Горе у пројекту затварања старих складишта што се, како је додао, мора урадити на сигуран и ефикасан начин.
“Мој тим који је стациониран у Луксембугу а који се свакодневно бави проблемом демилитаризације вишка наоружања за неке НАТО савезнике, радиће са Министарством одбране у наредном периоду, како би се овај задатак успјешно извршио”, најавио је Босманс.

Војни аташе СР Њемачке, потпуковник Инго Гнојке (Инго Гноyке) је говорио о значају НАТО повјерилачких фондова, чији је циљ унапређење сарадње и повјерења међу државама. Он је истакао да су његова и друге државе у оквиру Фонда биле уз Црну Гору у процесу демилитаризације и уништења вишкова наоружања, додајући да је наша земља у овом процесу, којим се даје допринос безбједности, у потпуности оправдала повјерење.

Јан Витинг (Иан Wхиттинг), амбасадор Велике Британије у Црној Гори је казао да почетак овог пројекта, којим се повећава сигурност црногорских грађана и омогућава црногорској војсци да ефикасније распореди своје ресурсе, означава још једну фазу блиске сарадње између Црне Горе и НАТО.
Уз изражавање задовољства због успјешног процеса потписивања Протокола о приступању Црне Горе у НАТО, британски амбасадор је указао да о интензитету билатералне сарадње Црне Горе и Велике Британије говори и актуелна дводневна посјета генерала Гордона Месинџера (Гордон Мессенгер), замјеника начелника генераштаба Оруђаних снага Велике Британије, што је до сада посјета највишег ранга британских официра Црној Гори од проглашења њене независности.

Државни секретар у Министарству одбране, Слободан Филиповић је истакао да је основни циљ пројекта пружање подршке Министарству одбране у демилитаризацији 403 тоне вишка наоружања на начин који гарантује безбједност и одговоран однос према очувању животне средине.
Он је подсјетио да је Црна Гора на својој територији наслиједила велике количине застарјелог наоружања и убојних средстава, који су препознати као велики безбједносни ризик. Филиповић је истакао да је наша држава кроз друге пројекте ОЕБС-а и УНДП (МОНДЕМ), и у сарадњи са Сједињеним Америчким Државама, успјела да укупне количине вишкова, који су износили преко 10 хиљада тона, смањи за око 85 одсто.

Филиповић се захвалио Великој Британији као водећој нацији за реализацију овог пројекта, СР Њемачкој, као земљи која је дала највећи финансијски допринос, али и осталим земљама-контрибуторима. Он је истакао увјерење да ће и овај пројекат допринијети продубљивању сарадње између Црне Горе и НАТО-а и представљати додатни доказ успјешног партнерства.

У Црној Гори тренутно има око двије хиљаде вишка наоружања. Очекује се да се истовремено са реализацијом Фонда, којим се уништавају 403 тоне, кроз остале пројекте уништи и преостали дио вишка. Овај процес биће реализован у Црној Гори.

Обраћање програмског менаџера НАТО Агенције за подршку и набавке Џона Босманса на конференцији за медије

 
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?