Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан други међуминистарски састанак на тему „Заштита дјеце од насиља и искоришћавања”

Služba za odnose s javnošćuSlužba za odnose s javnošću
  
У организацији Владе Црне Горе и Канцеларије УНИЦЕФ-а, данас је одржан други међуминистарски састанак на тему „Заштита дјеце од насиља и искоришћавања“, којим је предсједавао потпредсједник Владе за политички систем, унутрашњу и вањску политику Зоран Пажин.

Заштита дјеце од насиља, злостављања и занемаривања и свих облика искоришћавања, један је од кључних аспеката рада и сарадње Владе Црне Горе и УНИЦЕФ-а, истакао је потпредсједник Пажин отварајући састанак.

Он је подсјетио да је Црна Гора поставила добар законодавни и институционални оквир у области заштите дјеце од насиља и експлоатације и биљежи значајан напредак у области унапређења дјечијих права. Међутим, спровођење прописа из ове области и капацитети надлежних институција да кроз интегративни приступ и партнерство пруже ефикасну превенцију и заштите дјецу од насиља и даље представљају изазов, истакао је потпредсједник Пажин.

Стога, потребно је договорити кључне аспекте будућег рада како бисмо дјеци омогућили остваривање њихових права, кроз превенцију насиља у раном дјетињству, идентификовање вршњачког насиља у заједници, кадровско профилисање и унапређење служби које раде са дјецом и сл, нагласио је потпредсједник Пажин.

Потпредсједник се захвалио УНИЦЕФ-у на подршци коју већ годинама пружа у реализацији пројеката за заштиту права дјеце, имајући у виду њихов значај са аспекта укупног развоја друштва.

Уводна обраћања, поред потпредсједника Пажина, имали су и шеф представништва УНИЦЕФ-а за Црну Гору Бенџамин Перкс, који је говорио о утицају насиља и других неповољних искуства у дјетињству на развој дјетета, и министар рада и социјалног старања Кемал Пуришић, који је представио предлог Стратегије за превенцију и заштиту дјеце од насиља 2017-2021.

Учесници састанка су се сложили око кључних аспеката будућег рада, као што су: превенција насиља у раном дјетињству кроз развијање свијести о ненасиљу као друштвене вриједности; нужност сарадње свих релевантних органа из области заштите дјеце од насиља – здравствених, социо-старатељских, васпитно-образовних и полицијско-правосудних; кадровско профилисање и унапређење служби које раде са дјецом; потреба јавне кампање о подизању свијести о заштити дјеце од насиља; едукација лица за подршку које заступа најбољи интерес дјетета у поступцима у вези са породичним односима.

Кабинет потпредсједника Владе за политички систем, унутрашњу и вањску политику
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?