Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

САОПШТЕЊЕ ЗА МЕДИЈЕ: Никшић домаћин округлог стола на тему бизнис баријера

Објављено: 16.02.2017. 22:58 Аутор: Ивона Михајловић - администратор
Никшић, 16. фебруар 2017. године – Најчешће бизнис баријере са којима се сусрећу никшићки предузетници односе се на неадекватан инспекцијски надзор, тарифирање потрошње електричне енергије, недостатак адекватне радне снаге и пореска политика у руралним подручјима закључак је са округлог стола који је одржан данас у Никшићу, у оквиру овогодишње кампање „Без баријера. Да посао не стоји!“. Догађај је окупио привреднике који послују на територији ове општине, који су покренули дискусију о најчешћим препрекама са којима се суочавају у свакодневном пословању и предлагали рјешења за њихово уклањање. Циљ округлих столова у оквиру ове кампање је да се кроз дијалог са привредницима изнађу нови начини задаље унапређење квалитета, ефикасности и доступности јавних услуга, као и стварања бољег и стимулативнијег пословног амбијента. 

На отварању округлог стола, менаџер Општине Никшић, Живко Кецојевић је дао кратак осврт на урађено у претхотном периоду. Локална управа је давала акценат на побољшању инфраструцтуре као предуслов за привлачење инвеститора у области водоснабдијевања, изградње водовода, водних акумулација, путне инфраструктуре, реконструкције дијела магистралних и регионалних путева, стални рад на модернизацији и реконструкцији локалних путева, обезбједјењу електро – енергетске инфраструцтуре, развоју туризма и пољопривреде кроз струдијске посјете земљама у окружењу, као и побољшању спортске И културне понуде (отварање Базена, Позоришта, хотела Оногошт).

Фиона Меклуни, стална представница УНДП и стална координаторка Система УН у Црној Гори позвала је привреднике да путем платформе www.безбаријера.ме пријаве баријере у пословању и на тај начин активно учествују у стварању јавне управе по мјери грађана и бизниса. Она је подсјетила да је прва фаза кампање указала на кључне баријере, попут неодговарајућег правног оквира, неефикасности администрације, скупих административних процедура, финансијских ограничења приликом покретања и развоја бизниса, нејасних процедура, неадекватне инспекцијског надзора и сиве економије. „На основу ових информација које стижу директно од привредника, Влада и локалне самоуправе имају полазну основу да предузму конкретне кораке на уклањању уочених недостатака у регулативи и административним процедурама. Институције задужене за спровођење препорука, као што су Пореска управа, Управа за инспекцијски надзор и Инвестициони-развојни фонд већ раде на увођењу конкретних мјера, попут успостављања једнообразних процедура за инспекторе и измјена и допуна Закона о инспекцијском надзору како би се инспекцијским органима омогућила већа овлашћења у борби против сиве економије. Ваша мишљења и коментари су препознати, узети у обзир и ја се надам да ће вас то подстаћи да данас говорите још отвореније и гласније,“ закључила је Меклуни. 

Гевин Веси, замјеник шефа мисије, Британска амбасада Подгорица “Сличан пројекат смо реализовали у Великој Британији И настављамо  да га реализујемо. Из нашег искуства то је јако успјешан пројекат, успјешан је управо из тог разлога што иде од дна ка врху, односно што управо  привредници,  грађани најбоље знају који су то проблеми са којима се они суочавају И користе  прилику да кроз овај канал укажу надлежним органима на те проблеме. То је уједно изазов постављен пред надлежне органе да те проблем рјешавају, да уклањају баријере на које грађани И привредници наилазе како би имали бољу шансу, бољу прилику да створе успјешан бизнис.

Зато вас позивам све, у свим општинама, у свим дјеловима Црне Горе да својим идејама указујете на проблеме на које наилазите и на тај начин постављате изазове пред надлежне органе да их рјешавају. Ми ћемо  наставити да пружамо подршку кроз овај пројекат и даље ћемо наставити такође да подржавамо надлежне органе да кад  год  се нови пропис буде радио, да се уради анилиза утицаја прописа и трошкова и користи који они потенцијално могу да донесу. Неки од њих ће можда проистећи из идеја које ћете ви предочити надлежним органима, а ми ћемо и даље бити ту као подршка локалним органима, општини Никшић И свим општинама у Црној Гори”.

Иван Радуловић, начелник Дирекције за анализу утицаја прописа, Министарство финансија је истакао да Министарство финансија ради на унапрјеђењу пословног амбијента, и да разумије изазове којима су изложени привредници. „У овом сегменту настојимо да пословно окружење буде наклоњено реализацији бизнис идеја, а државна администрација сервис са јасним и брзим процедурама. Основни циљ реализације овог пројекта је покретање широког јавног дијалога у циљу идентификовања и елиминисања компликованих и дуготрајних процедура, односно бизнис баријера у јавној управи са фокусом на локални ниво."

Овај догађај организован је у оквиру друге фазе кампање „Без баријера. Да посао не стоји!“ као дио пројекта “Јачање капацитета за унапређење пословног амбијента, регулаторних и структурних реформи”, који УНДП спроводи у сарадњи са Министарством финансија, уз финансијску подршку Британске амбасаде у Подгорици. Округли столови одржани су већ у Подгорици, Тивту и Улцињу, а након Никшића услиједиће догађаји у Пљевљима и Беранама. 

Министарство финансија
Оштина Никшић
Британска амбасада у Подгорици
Канцеларија УНДП у Црној Гори
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?