- Влада Црне Горе
Министарство финансија Споразум о трговинским олакшицама ступио на снагу
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Споразум о трговинским олакшицама ступио на снагу
Објављено: 02.03.2017. • 18:23 Аутор: Ивона Михајловић - администратор
Ступање на снагу Споразума о трговинским олакшицама Свјетске трговинске организације означено је као један од најважнијих корака за даљем развоју међународног трговинског система. „У историји постојања Свјетске трговинске организације, ово је најзначајнији Споразум до сада постигнут“, истакнуто је из ове организације.
Споразум представља први мултилатерални споразум донијет од оснивања Свјетске трговинске организације и као најважнији дио Бали пакета усвојен је на деветој Министарској конференцији ове организације. Исти је ступио на снагу 22. фебруара ове године када је, сходно предвиђеној процедури, ратификован у 2/3 од укупног броја земаља чланица Свјетске трговинске организације.
Споразум садржи сет мјера усмјерених ка убрзању кретања, ослобађања и царињења робе, укључујући робе у транзиту. Његова примјена тежи ка стварању транспарентног, поузданог и предвидивог окружења за прекограничну трговину. Поред наведеног предвиђа и одредбе за ефикасну сарадњу између царинских и других органа надлежних за прекогранично кретање робе.
Студија Свјетске трговинске организације процјењује да ће имплементација овог Споразум имати већи утицај на смањење трговинских трошкова него елиминисање свих преосталих царина широм свијета. У прилог овој чињеници су и резултати ОЕЦД студије која показује да ће пуна имплементација Споразума на глобалном нивоу утицати на смањење трошкова трговине између 11,9% и 15,1%, при чему се смањење наведених трошкова за групу земља са горњим средњим нивоом дохотка, којима припада Црна Гора, процјењује на ниво до 12.9%.
Важна компонента овог Споразума односи се на унапријеђење ефикасности процедура за извоз и превазилажење уских грла на извозној страни. У контексту Црне Горе значајно је истаћи да се очекује да ће извоз земаља у развоју расти између 14% и 22%, као и да се бенефити од извоза на глобалном нивоу процјењују у износу до 1 бил. УС долара годишње. Поред наведеног имплементација овог Споразума помоћи ће земљама у развоју да диверсификују извоз, повећају конкурентност малих и средњих предузећа, даље унаприједе амбијент за привлачење страних директних инвестиција, смање могућности за корупцију на граници и сходно томе унаприједе систем наплате прихода.
Наведени Споразум је у форми закона усвојен у црногорском Парламенту у марту мјесецу 2016. године, чиме су се стекли услови за упућивање инструмента ратификације Секретаријату СТО-а. Предајом инструмента ратификације (10. маја 2016. године), Црна Гора је окончала ратификациони поступак и званично се обавезала на примјену наведеног Споразума.
Спроразум ће примјењивати сви органи надлежни за прекограничну трговину, а највећи дио његових одредби је у надлежности Министарства финансија и Управе царина.
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?