- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Саопштење: Удруженим дјеловањем изградити одрживи ...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Саопштење: Удруженим дјеловањем изградити одрживи национални бренд
Објављено: 03.03.2017. • 19:47 Аутор: м
Најважнији елементи у спровођењу процеса националног брендирању су финансијски и људски ресурси, а да би читав процес био успјешан, неопходно је удруживање и јединствен рад свих релевантних институција, закључено је на крају Треће конференције о националном брендирању, која се у протекла три дана одржавала у Будви.
„Само удруженим дјеловањем, идеја о националном брендирању се може спровести до краја и тако обезбиједити да бренд Црне Горе буде изграђен на одрживим основама које ће дати свој економски и друштвени допринос“, казао је директор Директората за развој националног бренда и заштиту потрошача у Министарству економије Јово Рабреновић на затварању Конференције.
Тема трећег дијела Конференције била је „Промовисање и позиционирање државе кроз културу, туризам, иновације, архитектуру и спорт“.
Директор Директората за спорт у Министарству спорта Милош Лалевић казао је да у стварању укупног имиџа и утиска о Црној Гори спорт може да буде веома значајна и корисна алатка.
„Јер спорт је не само једна од најразвијенијих и најпрофитнијих индустрија у свијету, већ има и највећу публику која се броји у милијардама. Зато је он јако значајан за промовисање и позиционирање државе“, казао је Лалевић.
Један од најатрактивнијих и уједно најуноснијих начина за брендирање Црне Горе кроз спорт, како је казао, јесте организација престижних међународних такмичења којима се промовишу хумани аспекти спорта, с једне, и укупни потенцијале државе са друге стране.
„Да би Црна Гора могла бити конкурентна у њиховој организацији, јако је важно препознати значај улагања у спортске инфраструктурне објекте. У том смислу, у наредном периоду посебан фокус Министарства спорта биће управо сарадња са локалним самоуправама на даљем унапређењу и развоју спортске инфраструктуре као централног услова за позиционирање Црне Горе као кредибилног кандидата за организацију престижних међународних такмичења“, казао је Лалевић.
Важно је истаћи, како је казао, и да успјешни црногорски спортисти који своју каријеру граде у различитим земљама свијета представљају саме по себи бренд, а самим тим и добре промотере наше државе у свијету.
Директор Иновационо-предузетничког центара Технополис Ратко Батаковић рекао је да се значај иновација у процесу изградње националног бренда може посматрати с апсекта побољшања постојећих услуга или производа и увођења нових.
„Динамично међународно тржиште постаје све захтјевније, односно потрошачи све више траже и очекују иновације у актуелном пословању. У том смислу, иновације значајне за изградњу националног бренда могу се односити на другачије коришћење постојећих ресурса, осмишљавање нових пакета услуга, повезивање разних актера на тржишту“, казао је Батаковић.
Он је као добар модел за иновирање понуде и снижавање трошкова пословања навео примјер кластера.
„Кластер не подразумијева само повезивање и интеракцију субјеката који обављају исту или сличну активност, већ свих стејкхолдера, чиме се постиже колективна акција у истом смјеру. Као добар примјер, у том контексту, је агротуристички кластер из Никшића“, закључио је Батаковић.
Архитекта Амир Вук, оснивач и власник Студиа ЗЕЦ из Босне и Херцеговине, казао је да је су многи градови у свијету своје име и бренд изградили управо на бази архитектуре.
„На примјер, Дубровник у Хрватској је сачувао димензију времена у којем је настао и зато је архитектура његов бренд. Његов највећи конкурент у том смислу је Венеција. Када говоримо о јадранској обали, један од бисера је и тајанствени Котор, а ту су и Будва, Свети Стефан, Пераст, али и Херцег Нови који је на неки начин запостављен у читавом овом процесу“, казао је Вук и додао да архитектуру не чине зидови и прозори, већ оно што је између и оно што носи емоције.
Представница Центра за заштиту и проучавање птица Јована Јањушевић казала је да један сегмент у процесу националног брендирања може бити и представљање Црне Горе кроз еко и културни туризам.
„Јако је важно водити рачуна о културном насљеђу и природним богатствима земље у процесу брендирања одређених локалитета, а самим тим и државе у цјелини“, казала је Јањушевић.
Тема првог дана Конференције која је почела 1. марта била је „Црна Гора у очима иностране јавности“, а другог „Савремени инструменти комуникације и национално брендирање“.
Трећу Конференцију о националном брендирању организовало је Министарство економије уз финансијску подршку њемачке Фондације ,,Ханс Зајдел“.
Везани чланци:
Почео циклус обуке за корпоративно управљање 03.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?