Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Започета реализација „АДРИАТИЦ 2018“ пројекта у оквиру Механизма Уније за цивилну заштиту

Објављено: 03.03.2017. 22:00 Аутор: МУП
Директорат за ванредне ситуације МУП-а започео је са реализацијом пројекта „АДРИАТИЦ 2018“ који се односи на организовање теренске вјежбе цивилне заштите.

Конзорцијум који имплементира пројекат сачињавају Државна управа за заштиту и спашавање Републике Хрватске (координатор), Директорат за ванредне ситуације МУП-а, Управа за цивилну заштиту и хуманитарну помоћ Републике Словеније и Министарство мора, промета и инфраструктуре Републике Хрватске. Укупан буџет пројекта је 718.174 еура, од чега Европска комисија покрива 85% цјелокупних трошкова.

Главни циљ пројекта је јачање регионалне и прекограничне сарадње у области цивилне заштите, упознавање са процедурама и функционисањем Механизма Уније за цивилну заштиту, тестирање и увјежбавање стандардних оперативних процедура, размјена информација, знања и најбоље праксе између спасилачких тимова, побољшање одговора на инциденте на мору који захтијевају заједнички одговор на загађење мора и обале уз помоћ Механизма Уније за цивилну заштиту.

Пројекат је припремљен у оквиру финансијског инструмента Механизма Уније за цивилну заштиту, Позив за подношење предлога пројеката – вјежбе Механизма Уније за цивилну заштиту, а спроводиће се у периоду од 1. јануара 2017. године до 30. јуна 2018. године (18 мјесеци).

АДРИАТИЦ 2018 ће служити као платформа која има за циљ укључити све расположиве ресурсе на локалном, националном, регионалном и међународном нивоу, идентиковати могуће недостатке, подручја интереса, као и најефикаснија рјешења за побољшање спремности и одговора у случају поморске несреће.

Осим теренске вјежбе цивилне заштите, која је планирана за мај 2018. године на локацији Сплитског акваторијума, одржаће се двије радионице, једна на тему „Гашења пожара на великим бродовима и подводним активностима“, а друга на тему „Одговор на загађење отвореног мора и обале“. Пројектом је планирано објављивање приручника Оилед Схорелине Цлеан-уп Мануал, који садржи упутства за чишћење обале загађене нафтом, а моћи ће га користити сви укључени у наведену проблематику и по завршетку пројекта.

Пројектне активности су већ започеле и користимо ову прилику да упознамо ширу јавност с овим вриједним пројектом и његовим активностима о којима се јако мало говори, а пријетња на Јадранском мору постоји у свим државама партнерима у пројекту.

Желимо истаћи да су до сада одржана два састанка пројектних партнера и то иницијални састанак (кицк-офф меетинг) у Бриселу са представницима Генералног директората за европску цивилну заштиту и активности хуманитарне помоћи Европске комисије (ДГ ЕЦХО), 2. фебруара 2017. године и иницијални састанак партнера у Загребу, 28. фебруара 2017. године.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?