- Влада Црне Горе
Министар Александар Андрија Пејовић: Влада је за п...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Министар Александар Андрија Пејовић: Влада је за првих 100 дана завриједила оцјену 4+
Објављено: 07.03.2017. • 17:07 Аутор: Служба за односе с јавношћу Владе Црне Горе
Министар европских послова Александар Андрија Пејовић оцијенио је да је Влада у првих стотину дана рада завриједила оцјену 4+ образложивши да су кључни задаци били сагледавање потреба друштва, унапређење стандарда, повећање запослености, обезбјеђење бољег пословног амбијента и привлачење инвеститора.
„Истовремено, половина оцјене остаје – да се још боље ради, да се ради на терену и да све оно што се договори Влада као тим и спроведе“ – рекао је министар Пејовић гостујући у емисији „Боје јутра“ Телевизије Вијести.
Министар је рекао да се Влада у почетку суочила са незахвалним пакетом фискалне консолидације као резултатом потребе сређивања јавних финансија са циљем стварања основа да Црна Гора изађе из циклуса задуживања и окрене се улагању у оно што су здраве гране привреде. Оцијенио је да је Влада у томе била успјешна јер су издаци смањени за 30 одсто, буџетски приходи повећани за готово 10 одсто, док је просјечна плата у овом периоду достигла 511 еура, што представља највећу плату у региону.
„Треба рећи да је Црна Гора, сви знамо, била једна од најсиромашнијих република, и да је у ових десет година заиста направила огроман пут, готово 70 одсто је увећала свој бруто друштвени производ. Европа је, наравно, и даље далеко са својим стандардима, са много већим примањима, али ипак ова динамика и овај раст говори о томе да се крећемо. Дакле, и да упоредо са оним што је процес преговарања да уђемо у Европску унију, овај процес раста економске моћи и раста улагања у Црну Гору, стално иде, корак по корак“ – оцијенио је министар Пејовић.
Он је рекао да је посебан изазов то што Црна Гора своју економију и финансије умрежава са Европском унијом што представља врло комплексан и захтјеван посао, које и многе земље чланице још нијесу спровеле.
Коментаришући у којој мјери лоша економска ситуација у земљи може да успори пут ка ЕУ, министар је оцијенио да Црна Гора дијели оно што је тренутно економско стање и региона и континента. Навео је да треба бити свјестан да економска снага земље одређује и брзину напредовања, али да резултати показују да је Црна Гора на челу када је ријеч о отварању поглавља.
Говорећи о бојкоту Парламента од стране опозиције као препреци на европском путу, и потреби за посредовањем од стране Европске уније, министар Пејовић је нагласио да су поруке из Брисела јасне – нема посредовања, парламентарни избори су били фер и транспаренти и да бојкоту нема мјеста. Истакао је и да, управо у овом периоду, ове Владе коју оспорава опозиција, једанаест земаља чланица НАТО – а је ратификовало Приступни протокол и да су свјетски званичници врло јасни у томе да ова Влада има подршку најважнијих партнера.
СЛУЖБА ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?