Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Представљен пословни амбијент Црне Горе

Објављено: 10.03.2017. 20:05 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Форум привредника Монака и Црне Горе одржан је данас, дан након званичне посјете предсједника Владе Душка Марковића овој кнежевини, гдје је са највишим званичницима разговарао о интензивирању сарадње како би се убрзао економски развој али и сачувала животна средина.

У фокусу скупа било је сагледавање могућности за унапређење и побољшање економских односа двију земаља, упознавање привредника Монака са пословним могућностима у Црној Гори, као и црногорских са бизнис условима на тржишту земље домаћина.

Домаћин форума био је потпредсједник Коморе за економски развој Монака Филип Ортели, а на отварању су говорили и предсједник Привредне коморе Црне Горе Велимир Мијушковић, министар одрживог развоја и туризма Павле Радуловић те министар економије и финансија Кнежевине Жан Кастелини. У раду су учествовали и почасни конзул Црне Горе у Монаку Антони Стент-Ториани и амбасадорка наше земље у Француској Драгица Понорац.

Педесет привредника и представника институција из двије земље на форуму су добили информације о пословним амбијентима и могућност да успоставе сарадњу.

Мијушковић је подсјетио да су привредне коморе Црне Горе и Монака, као репрезенти пословних заједница у својим земљама, у јуну 2013. године потписале Споразум о сарадњи, у присуству принца Алберта ИИ и предсједника Црне Горе Филипа Вујановића, чиме је отворен простор за интензивније економско повезивање.

- Данашни пословни форум само је потврда ових стремљења и први корак у остваривању заједничких циљева - казао је Мијушковић.

Представљајући економију Црне Горе, предсједник Коморе је истакао да је од обнове независности карактеришу повећање националног дохотка и животног стандарда становништва, а да су посебан покретач тога биле инвестиције из иностранства.

Говорећи о повољностима црногорског пословног амбијента, он се посебно осврнуо на конкурентне порезе - на добит од 9%, што је међу најнижим у Европи, на доходак физичких лица такође од 9% и на додату вриједност од 7% односно 19%.

- Постоји велики број пословних могућности које треба искористити за унапређење привредне сарадње Црне Горе и Монака, те јасно је да морамо уложити заједнички напор у остварењу тог циља – наглашава Мијушковић.

Према његовим ријечима подаци о спољнотрговинској размјени Црне Горе и Монака показују да постоји огроман простор за унапређење трговине. Највећи обим размјене остварен 2016. године свега 42 хиљаде еура, које су се односиле на увоз.

У области инвестиција сарадња је нешто интензивнија. Укупне стране директне инвестиције (2006-2016.) из Монака износиле су 10,6 милиона еура, док су највеће биле прошле године – 4,5 милиона еура.

- Црна Гора посједује изузетан потенцијал за улагања, прије свега у производњу енергије. Могућности за сарадњу постоје у изградњи малих хидроелектрана, те коришћењу богатих ресурса обновљивих извора енергије. Изградња енергетског кабла између Црне Горе и Италије са пратећом инфраструктуром, чија је вриједност преко 800 милиона еура, изузетна је прилика инвеститорима за изградњу електрана у читавом региону и преко поменутог кабла приступ енергетском тржишту Европе – казао је Мијушковић.

Сарадња између земаља могућа је и у области пољопривреде, додаје он. Црна Гора може да се похвали високим квалитетом и аутентичношћу здраве хране коју производи. Такође, то је сектор који оставља изузетан простор за улагања како кроз нова знања, тако и инвестиције, сматра он.

- Полазећи од чињенице да туризам представља једну од најзначајнијих привредних грана у обје економије, сарадња у овој области намеће се као неминовност. Искуство у сектору туризма, посебно луксузног и јахтинг, у којем Монако има дугогодишњу традицију и успјех, драгоцјено је за нашу земљу. Такође, улагања у туризам прилика су за инвеститоре из Монака, посебно имајући у виду огроман потенцијал и бројне планиране пројекте у овом сектору – наглашава предсједник Привредне коморе Црне Горе.

Потпредсједник Привредне коморе Монака Филип Ортели истакао је да та земља располаже бројним могућностима за пословање или инвестирање и има динамичну и разноврсну привреду. Хиљаду и седам стотина предузећа са више од три запослена послују у цијелом свијету, а нека од њих су развила посебна знања и вјештине која могу бити погодна за актуелне пројекте у Црној Гори.

- Предлажемо партнерство и размјену знања и вјештина у неколико области. Стручност Монака у грађевинарству у контексту сложених и техничких питања као што су подземна и подморска изградња може се пренијети на инфраструктурни развој који се одвија у вашој држави. За веома обећавајући сектор туризма Црне Горе, велико искуство Кнежевине, посебно у домену луксузног туризма, може бити од великог значаја, као и јединствена јахтинг индустрија – навео је Ортели.

Према његовим ријечима, с обзиром на то да је Црна Гора спремна да развија сектор пољопривреде, то може бити шанса за многе компаније из Монака из прехрамбене индустрије.

- За црногорске компаније би било идеално да искористе Монако као „капију” према земљама француског говорног подручја, дијелу Медитерана, али и афричким индустријама – сматра он.

Министар економије и финансија Монака Жан Кастелини сагласио се да потенцијал за јачање сарадње нарочито постоји у туризму, као и у пољопривреди, те изградњи инфраструктуре – секторима у којима компаније из ове државе могу партнерима из Црне Горе да пренесу стручно знање.

- Наутика је јако битна за Монако. С обзиром на то да Црна Гора има потенцијал за развој у овој области разговарали смо о повезивању Клуба наутике Монака и ваше земље – казао је министар.

Он је изразио очекивање да ће међукомпанијски разговори бити почетни корак за плодну сарадњу са црногорским предузећима.

Министар одрживог развоја и туризма Павле Радуловић истакао је важност сарадње малих држава. Прича о Монаку је, оцијенио је он, прича о успјеху, а значајан допринос томе дала је способност Кнежевине да привуче инвеститоре, чему и Црна Гора тежи.

- Радићемо на томе да побољшамо саобраћајну доступност Црне Горе и током те мисије нам је више него добродошла помоћ искусних иностраних партнера – казао је министар, који је затим представио инвестиције у туризму, нагласивши опредијељеност наше државе да равномјерно развија ту грану у планинској и приморској области.

Радуловић је потврдио заинтересованост Црне Горе да успостави сарадњу у наутичком туризму са Монаком.

Са форума у Монаку је упућен позив инвеститорима да посјете Црну Гору и увјере се у потенцијале за улагање.

Економске и инвестиционе потенцијале двију земаља представили су потпредсједник Привредне коморе Иван Савељић и директор Монацо Инвеста Јустин Хигхман.

Скуп је кроз непосредне, билатералне контакте привредника, допринио валоризацији бројних потенцијала за њихову сарадњу.

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?