Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан први међународни Мастерцласс - Хандс он Партицле Пхyсицс

Објављено: 16.03.2017. 20:08 Аутор: Министарство науке
Ministarstvo nauke Ministarstvo nauke  

Видео: Међународни програм Мастерцлассес - Хандс он Партицле Пхyсицс - КАДРОВИ

Видео: Излагање Министарке Сање Дамјановић - Међународни програм Мастерцлассес - Хандс он Партицле Пхyсицс

Видео: Излагање Предраг Миленовић - Међународни програм Мастерцлассес - Хандс он Партицле Пхyсицс


Министарство науке у сарадњи са Универзитетом Црне Горе – Економским факултетом и Европском организацијом за нуклеарна истраживања (ЦЕРН) организовало је први међународни програм “Мастерцлассес - Хандс он Партицле Пхyсицс” под покровитељством ЦЕРН-а и групе ИППОГ (Интернатионал Партицле Пхyсицс Оутреацх Гроуп).

У програму су учествовали ученици ИВ-ог разреда средњих стручних школа и гимназија из Подгорице, Никшића, Пљеваља, Бара и Цетиња, који су имали јединствену прилику да учествују у овом међународном програму и ближе се упознају са реалним истраживачким животом у једној од најатрактивнијих области, физике честица, великим хадронским сударачем.

Током програма уприличена је виртуелна посјеау ЦЕРН-у, током које су ученици могли да виде како изгледају машине, постројења, радни дан истраживача и поставе питања истраживачима чиме се све сусрећу током свог радног дана.

Мастерцласс је отворила министарка науке Сања Дамјановић, која је одржавала предавање о ЦЕРН-у, односно, учешћу младих истраживача у научним институцијама.

Министарка је нагласила да се млади истраживачи врло рано укључују у међународне пројекте, одмах након средње школе, те да та информација треба да им буде пострек у њиховом даљем стручном и научном усавршавању. У ЦЕРН-у тренутно више од 3.000 доктораната, што показује да су млади кључ успјеха. Она се осврнула на своје истраживачко искуство у ЦЕРН-у, упознала ученике са начином рада у тој институцији, те упутила у експерименте које се тренутно спроводе, као и у практичне примјене открића из ове научне организације.

-Будући да је нама познато свега 5 одсто Универзума, остатак су непозната тамна материја и тамна енергија, стога је управо на будућим генерацијама, односно вама, да откријете мистерије свемира, казала је министарка Дамјановић у уводом излагању.

Након говора министарке науке, ријеч су преузели истраживачи из ЦЕРН-а, др Предраг Миленовић, који је објаснио ученицима на који начин функционише мастерцласс, шта он представља, и др Јелена Јовићевић која је говорила на тему Великог хадронског сударача и ученицима приближила начин на који функционише акцелератор честица.

Ученицима су о теоријским и експерименталним аспектима елементарних честица и њихових интеракција одржале предавање Итана Бубања и Јелена Мијушковић са Природно математичког факултета Универзитета Црне Горе, које су говориле на тему: „Физика чесица – теорија, експеримент и УЦГ у свему томе“ и „Кваркови и глуони у свијету елементарних честица“.

У другом дијелу дана ученици су радили анализу података и идентификацију честица на основу експерименталних догађаја евидентираних на експериментима у ЦЕРН-у.

Такође, имали су прилику да преко видео конференције уживо дискутују о резултатима са другим студентима и научницима широм свијета код којих се такође одржава тог дана организује Мастерцласс.

Међународни програм “Мастерцлассес - Хандс он Партицле Пхyсицс” окупља 200 научних институција, око 13.000 средњих школа из 55 земаља широм свијета, и одржава се сваке године у марту.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?