Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана конференција и НАТО СПС састанак

Објављено: 28.02.2017. 22:24 Аутор: МУП
Дана 20-21.02.2017. године, организована је конференција и радни дио састанка за изналажење најбоље могућности за имплементацију система НИЦС (Неxт Инцидент Цомманд Сyстем) и његове интеграције са постојећим системом ЦоордЦом у оквиру НАТО Пилот пројекта напредне регионалне координације у хитним ситуацијама (Адванцед Регионал Цивил Емергенцy Цоординатион Пилот – АРЦЕЦП), који ће се реализовати током наредне четири године у Црној Гори, Хрватској, Босни и Херцеговини и Македонији. Овај пројекат има за главни циљ увезивање свих служби/институција система заштите и спашавања у јединствени систем за комуникацију и координацију, као и повезивање државних центара 112 наведених држава за случајеве прекограничне сарадње и упућивања помоћи. Систем је предвиђен за дјеловање у случају свих хитних ситуација а посебно ванредних стања које могу да погоде Црну Гору.

Уз присуство многобројних представника хитних служби и осталих институција система заштите и спашавања, НАТО канцеларије ,,Науком за мир и безбједност”, Одјељења националне безбједности УСА, Спин Глобал фирме и НАТО агенције за техничке консултације и питања, одржане су презентације система заштите и спашавања Црне горе и Македоније и представљене су импозантне техничке информационе-комуникационе могућности система којег посједујемо – ЦоордЦом, као и могућности НИЦС система којег имплементирамо. Овом приликом су представљене институције које су укључене у имплементацију пројекта, Службе заштите Подгорице, Цетиња и Даниловграда, Хитна медицинска помоћ и Завод за сеизмологију и хидрометеорологију. Такође, упућен је позив свим присутним институцијама да се укључе у пројекат и на тај начин остваре бенефите система којег посједујемо и имплементирамо.

На техничком дијелу састанка који је услиједио упоређивани су системи двије државе, могућности и потребе. Организована је едукација и упознавање свих учесника пројекта са системом НИЦС кроз обуку, као и посјета ОКЦ112 Директората за ванредне ситуације гдје су свим присутним представљене тренутне могућности система ЦоордЦом и капацитети којима располажемо.

У оквиру донешених закључака са овог састанка свих присутних наведених институција укључених у пројект, најбитнији је препознавање овог система као заједничког који служи свим институцијама система заштите и спашавања али и који захтијева дијељење оперативних података без којих се систем не може користити у пуном капацитету.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?