Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Отворен ВИИ Интернационални салон вина „Монте Вино Подгорица 2017“

Објављено: 17.03.2017. 23:25 Аутор: МПРР
MPRRMPRR
Сектор виноградарства и винарства у Црној Гори значајно је напредовао током посљедње деценије, а вјерујемо да ће бројне активности које спроводи Министарство у сарадњи са произвођачима, опредијелити даљи развој и још већу препознатљивост Црне Горе као квалитетне и значајне винске дестинације, оцијенила је генерална директорица Директората за пољопривреде у Министарству пољопривреде и руралног развоја Данијела Столица отварајући ВИИ Интернационални салон вина Монте вино Подгорица 2017.

Столица је изразила задовољство што је на овогодишњем салону вина присутно чак 114 излагача из 14 земаља, што, како је казала, показује значај манифесатације како за развој винарства у Црној Гори, тако и промоцију наше земље.

Она је подсјетила да Црна Гора сада има 530 произвођача грожђа и вина, са укупном површином винограда од 2.760 ха, да се из године у годину повећава и број регистрованих винарија. Данас их је, како је навела, 67 са производњом од око 17 милиона литара вина и унапређеним асортиманом од више од 100 врста.

Усаглашавањем Закона о вину са европским прописима, како је истакла, створена је основа за обезбјеђивање ефикасног функционисања тржишта, фер конкуренцију, очување повјерења и заштиту интереса потрошача.

Столица је посебно истакла значај неколико пројеката који се спроводе у циљу успостављања и примјене нових стандарда у винарству, као и стварању претпоставки за даљи развој и уређење тржишта, на бази домаћих специфичности и предности. То су пројекти ИПА 2011 - „Рејонизација црногорског виноградарског подручја“, која ће дати могућност за примјену европског система означавања вина и који ће проширити границе подручја погодног за виноградарску производњу. Као важан, истакла је и пројекат који се спроводи у сарадњи са научним институтом из Лариохе из Шпаније - „Генетичка идентификација аутохтоних црногорских сорти грожђа“. „Прелиминарни резултати научних истраживања генетске структуре аутохтоних сорти указују да смо древно виноградарско подручје са још неоткривеним и науци непознатим генотиповима, који пружају сасвим нове могућности и аутентичан пут развоја и позиционирања наших вина на међународном тржишту. Побољшање конкурентности сектора вина захтијева очување и валоризацију богатих генетичких ресурса, снажну маркетиншку кампању, имплементацију система заштите географског поријекла, као и иновације у примарној производњи и преради уз респективан однос према традицији”, истакла је Столица говорећи о значају овог пројекта, али и правцима развоја нашег виноградарства и винарства.

Она је нагласила важним то што су црногорски произвођачи из ове области озбиљно заинтересовани за све врсте подршке Министарства у правцу њихових инвестиција. Како је навела, у поседње три године у овај сектор уложено је око 2 милиона еура, највећим дијелом кроз пројекте МИДАС и ИПАРД лике. Поред инвестиција, подршка је опредијељена и за увођење стандарда квалитета, контролу и заштиту квалитета производа, диверзификацију активности на селу, едукативне и промотивне активности, као и активности удружења виноградара и винара.

Манифестација Монте Вино током наредна два дана биће прилика да винари и посјетиоци дегустирају вина и истовремено, кроз упоређивање са другима, објективно процијене своје умијеће у производњи. “Вјерујем да је ово добра прилика да се о свим аспектима разговара, прилика да се успоставе и учврсте пријатељске везе и пословна сарадња, прилика да се прошире знања. Сматрам да је ова манифестација својеврстан допринос ширењу винске културе”, оцијенила је Столица, која је уједно честитала Националном удружењу соммелиера Црне Горе на иницијативи и организацији догађаја.

ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?