- Влада Црне Горе
Чланство у НАТО гарантује безбједност региона и не...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Чланство у НАТО гарантује безбједност региона и неодвојиви је процес на путу ка ЕУ
Објављено: 23.03.2017. • 21:14 Аутор: КОМУНИКАЦИОНИ ТИМ САВЈЕТА ЗА ЧЛАНСТВО У НАТО-у
Чланство Црне Горе у НАТО допринијеће смиривању политичких тензија у држави а од тога циља временски и институционално дијели је веома мало, оцијењено је на конференцији ,,НАТО – додатна вриједност на Западном Балкану”, коју су у Сали ПР Центра у Подгорици организовали Комуникациони тим Савјета за чланство у НАТО Владе Црне Горе и невладина организација Центар за мониторинг и истраживање (ЦеМИ). Министар одбране, Предраг Бошковић, рекао је да кроз евроатлантске интеграције Црна Гора добија замајац европским интеграцијама и прелази велики пут безбједносних и правних реформи.
,,Прича о евроатлантским интеграцијама у овом амбијенту има шири контекст од питања безбједности који ћемо увијек помињати и истицати као један од приоритетних, али не и једини када је у питању учлањење Црне Горе у евроатлантској заједници на дневном реду”, рекао је министар Бошковић.
Он је оцијенио да питање ширења НАТО-а на Западном Балкану не треба да се заврши са Црном Гором, већ да је будућност читавог региона у евроатлантским и европским интеграцијама.
,,Црна Гора ће се, као будућа пуноправна чланица Сјеверноатлантског савеза, залагати да и остале државе Западног Балкана буду дио тог колективног система безбједности”, поручио је министар Бошковић.
Он је рекао да ће Црна Гора и након пријема у НАТО наставити да спроводи реформе и владавину права и борбу против корупције и организованог криминала.
Амбасадор Мађарске у Подгорици, Кристијан Поша, казао је да је Црна Гора једина држава у региону која има набоље односе са сусједима и која је највише напредовала на путу према ЕУ.
,,Послије обнове независности најуспјешнији пројекат Црне Горе је пуноправно чланство у НАТО. А од пуноправног чланства Црну Гору дијели и временски и институционално веома мало”, оцијенио је амбасадор Поша.
Бранислав Радуловић са Правног факултета Универзитета Медитеран се осврну на питање, не ,,да ли” или ,,не” у НАТО већ ,,како”.
,,Устав Црне Горе у члану 91 каже да се о питању чланства државе у НАТО примарно одређује у Скупштини, али истим тим чланом Алињеа 2 прецизира се да се о томе може одлучити и на референдуму. Међутим, истим тим чланом је дефинисано да се одлука да ли да се одржава референдум мора донијети у Скупштини и то већином гласова од 41 посланика. Оно што је чињеница је да сада у црногорској Скупштини имамо 48 посланика који су експлицитно рекли да су за НАТО“, казао је Радуловић. Он је објаснио да је ту значајна и ставка коштање референдума јер је по јасним показатељима најминималнија цијена организовања таквог референдума била 1,6 милиона еура.
,,Не говорим о цијени референдума него о минималним трошковима за адиминистрацију да би тај референдум био регуларан”, додао је Радуловић. У контексту материјалних трошкова Радуловић је поменуо да би минимална цијена коштања једне војске земље која се опредијли за неутралност била на годишњем нивоу износио не мање од 100 милиона еура, а чланство у НАТО-у ће Црну Гору коштати око 450 хиљада еура за шта се добија неупоредиво већа безбједносна нота од оне коју би постигли са самосталном војском.
,,Управо опредјељење ка припадности систему колективне безбједности, које је Црна Гора одабрала од обнављања своје независности чињеница је која је условила остваривање великог броја реформи од одбране преко владавине права па до борбе против корупције”, нагласио је министар одбране Бошковић отварјући конференцију на којој су учествовали и национални координатор за НАТО мр Драган Пејановић и предсједник Управног одбора ЦеМИ-ија Златко Вујовић.
Циљ конференције је био истицање значаја демократије, владавине права, поштовања људских права, тојест вриједности на којима почива НАТО, односно вриједности које су заједничке државама чланицама. Такође и прилика да се чињеницама укаже на користи и позитивне перспективе које чланство доноси, како на регионалном, тако и на државном нивоу.
,,Западни Балкан је вјековима био предмет интересовања великих сила. Размеђе њихових сукоба али и сопствених трвења, кроз историју су га обликовали тако да је и сада предмет пажње двије стране – истока и запада. Страх од поновне нестабилности у региону и жеља да се својим грађанима обезбједи квалитетнији живот и подигне економски стандард, копча је и циљ сваке државе појединачно. У настојању да ово и остваре, свака од њих је кренула својим путем који гарантује спровођење демократије, владавина права и поштовање људских права и слобода. Овдје се не мисли само на Европску унију, већ превасходно на НАТО, јер градити систем владавине права и подићи економски стандард у цијелости зависе од степена безбједности и стабилности једне териотрије. Зато је подршка Западном балкану и стратешко партнерство ЕУ и НАТО, у овом тренутку од изузетне важности”, казао је национални координатор за НАТО, Драган Пејановић. Он је нагласио да су бенефити јасни, а да је питање само колико је воља јака а жеља истрајна да се достигне оно што може допринијети напретку државе и Западног Балкана у цијелини.
На конференцији је такође истакнуто да су НАТО и ЕУ нераздвојиви процеси и да је свака земља која је од 1991. године ушла у ЕУ претходно постала и чланица Сјеверноатланске алијансе. Једна од тих земаља је Румунија, која је по ријечима амбасадора Фердинанда Нагија и даље чврсто опродјељна да даје максималну подршку Црној Гори на њеном интеграционом путу.
Неодвојивост процеса интеграција у ЕУ и НАТО истакла је др Јасминка Симић из Радио Телевизије Србије која је казала да ,,без чланства у НАТО-у тешко да ће се остварити чланство у ЕУ и ја бих додала да су то два пола исте политике”. Симић је уз проф. др Радован Вукадиновић са Факултета политичких знаности Свеучилишта у Загребу, учествовала у интерактивним сесијама о регионалној перспективи и положају Западног Балкана на међународној сцени.
,,НАТО је постао реалност који је отворио пут ка ЕУ. То је процес који иде степен по степен прво Партнерство за мир, па НАТО па ЕУ. А бенефит је прије свега политички јер је Хрватска уласком у НАТО сјела за заједнички стол са земљама које чине најјачу организацију у историји свијета”, казао је Вукадиновић.
У наставку је о црногорској перспективи и реформи црногорског друштва говорила министарка без портфеља у Влади Црне Горе, Марија Вучиновић, која је констатовала да сматра да је улазак Црне Горе у НАТО важан првенствено са безбједоносног и економског аспекта.
,,Суштина је да уласком у НАТО, наш одбрамбени систем, односно контрола копна, мора и зрака постаје јефтинија и апсолутно ефикаснија. Ако се осврнемо на не мање важан економски аспект: учлањењем Црне Горе у НАТО, значајно би се повећале инвестиције из земаља чланица НАТО-а, а што показује досадашње искуство земаља, које су не тако давно постале чланице савеза. Нове, здраве инвестиције дугорочно значе и нова радна мјеста и веће приходе. Црногорске компаније стичу право учешћа на тендерима НАТО-а који има годишњи буџет од преко 700 милијарди долара“, казала је министарка Вучиновић.
Говорећи о иницијативи да ће чланице НАТО-а морати да издвајају 2% од БДП-а за одбрану, замјеник начелника Генералштаба Војске Црне Горе, бригадни генерал Рајко Пешић, је појаснио да је ријеч искључиво о износу који се улаже у домаћу одбрану
,,То је искључиво износ који ће се улагати у национални одбрамбени систем, а оно што ће се издвајати за чланарину у НАТО је око 450 хиљада еура које су одвојене од улагања у нашу војску”, појаснио је генерал Пешић. Модератор цјелокупног догађаја била мр Николета Томовић, извршна директорка ЦеМИ-ија.
Фотографије и видео материјал можете преузети са линка: хттп://натомонтенегро.ме/вијести/фронтпаге-слидер/98153/цланство-у-НАТО-гарантује-безбједност-региона-и-неодвојиви-је-процес-на-путу-ка-ЕУ.хтмл
Комуникациони тим Савјета за чланство у НАТО-у
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?