Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење Привредне коморе након јуче одржаног Одбора удружења саобраћаја

Објављено: 31.03.2017. 18:18 Аутор: Министарство саобраћаја и поморства
Одбор удружења саобраћаја Привредне коморе Црне Горе, на сједници 30. марта 2017. усвојио је Информацију о пословању у овој области за 2016. годину, расправљао о саобраћајној инфраструктури као основи за економско повезивање у Региону, а представљена је и медијска кампања „Безбједно у аутобусу“.

Сједницу је водио предсједник Одбора Деда Ђеловић, а у раду су поред чланова учествовали потпредсједник Привредне коморе Станко Злоковић, генерална директорица Директората за државне путеве мр Ангелина Живковић и генерални директор Директората за друмски саобраћај Далибор Милошевић, обоје из Министарства саобраћаја и поморства.

Приоритети у саобраћају

Живковић је, говорећи о саобраћајној инфраструктури као основи економског повезивања региона, истакла да је агенда саобраћајног повезивања Западног Балкана отпочела са Берлинским процесом.

- Берлинским процесом је утврђена главна саобраћајна мрежа, потврђена листа пројеката на коридорима и усвојен пакет реформских мјера – подсјетила је она.

Европска унија је кроз инвестициони оквир за Западни Балкан ставила на располагање милијарду еура до 2020. године, а на Бечком самиту су Црној Гори одобрени грантови од 20 милиона за жељезнички сектор и 25 милиона за енергетски.

- До сада потписани кредити за Западни Балкан износе 2,5 милијарде еура, одобрени инвестициони грантови су 283 милиона еура, а контрибуција ЕУ у оквиру агенде повезивања је 183 милиона еура – рекла је Живковић.

Један од идентификованих пројеката на главној саобраћајној мрежи у Црној Гори је модернизација пруге Бар-Врбница. Ријеч је о ремонту горњег строја, санацији тунела, мостова, сигнализације, који ће се са 40 милиона еура финансирати из гранта и кредита Европске инвестиционе банке. Затим, радови на ауто-путу Бар-Бољаре – дионице Матешево-Андријевица и обилазница Подгорице, а аплицирано је за 5,49 милиона WБИФ грант средстава за израду идејних пројеката и елабората о процјени утицаја на животну средину, о чему се одлука очекује у мају 2017 год. Ријеч је и о продужетку медитеранског коридора, односно приморској варијанти Јадранско-јонског аутопута за коју је добијено четири милиона еура гранта за израде студија изводљивости.

Пакет реформских мјера у периоду 2016-2020. године укључује: отварање тржишта у области жељезничког саобраћаја; дефинисање оквира за имплементацију ЕУ коридора за жељезнички теретни саобраћај – проширење на Западни Балкан; безбједност на путевима (РСИ/РСА); Интелигентни транспортни системи (ИТС) за Главну мрежу; планове одржавања и отпорности/опоравка Главне мреже и прекограничну сарадњу (БЦБ).

Чланове Одбора интересовали су: реконструкција путног правца Никшић-Фоча-Сарајево, изградња моста Вериге, крака обилазнице око Подгорице до Никшићких семафора, затим какво рјешење је предвиђено за ферибот линију Бар-Бари, те су указали да се Јадранска магистрала мора посматрати као приоритет због туристичке конкурентности.

Безбједност у саобраћају

Медијску кампању о безбједности у саобраћају са фокусом на јавни градски превоз представио је Далибор Милошевић.

Акционим планом за имплементацију стратегије побољшања безбједности саобраћаја за 2017. годину предвиђена је израда Плана медијских наступа и кампања у циљу подизања нивоа свијести учесника у саобраћају. Реализација кампање чија ће циљна група бити путници у јавном превозу биће реализована у другом кварталу 2017. године. Главни партнери на овом пројекту су Министарство саобраћаја и поморства и Привредна комора Црне Горе, а подршку даје и Монтепут.

Предсједник Одбора Ђеловић позвао је привреднике да подрже ову кампању и дају предлоге за њено унапређење.

Информација

Саобраћај као привредна грана на основу претходно анализираних података је у порасту у свим видовима осим у поморском саобраћају, наводи се у Информацији о пословању у овој области за 2016. годину.

Просјечан број запослених у сектору саобраћаја је у 2016. години порастао за 4,4% у односу на 2015. годину. У истом упоредном периоду просјечне бруто и нето зараде у сектору саобраћаја порасле су за 16 еура.

Превоз путника у друмском саобраћају је порастао за 8%, док је промет робе већи за 10,9%. У жељезничком саобраћају је, упоређујући 2016. и 2015. годину, промет путника порастао за 3,9%, а робе 41,2%. Превоз путника у ваздушном саобраћају у истом упоредном периоду је већи за 12,9%, а робе за 2,4%. Поморски саобраћај посљедњих година показује негативне трендове, па је у 2016. години промет путника мањи 8,3%, а робе за 20,5%.

Током 2016. године интензивно се радило на важним инфраструктурним пројектима који ће значајно унаприједити саобраћај као привредну грану. Свакако је најважнија изградња главне дионице ауто пута на којој се током прошле године интензивно радило.

Инвестициона улагања у инфраструктуру, као и прилив страног капитала кроз приватизацију привредних друштава значајно су допринијели унапрјеђењу квалитета услуга у саобраћају, закључује се у Информацији.

Саопштење преузето са сајта Привредне коморе Црне Горе:

хттп://www.привреднакомора.ме/саопстења/саобрацајна-инфраструктура-основ-економског-повезивања

ПР Служба Министарства саобраћаја и поморства
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?