Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење са 20. сједнице Владе Црне Горе

 

Влада је, на данашњој 20. сједници којом је предсједавао предсједник Душко Марковић, утврдила Предлог закона о таксама на употребу дуванских производа и електроакустичних и акустичних уређаја у угоститељским објектима, којим се омогућава власницима, односно корисницима угоститељских објеката употреба дуванских производа у дијелу угоститељског објекта, као и употреба електроакустичних и акустичних уређаја и након 24 часа за период организовања културно забавног програма на отвореном и затвореном простору, уз плаћање прописане таксе. Предложеним одредбама стварају се услови за подршку и развој бизниса у угоститељској дјелатности, посебно имајући у виду што је од стране власника угоститељских објеката указано на чињеницу да забрана коришћења дуванских производа значајно смањује промет. Такође је од стране удружења послодаваца указано и да не би било цјелисходно уводити овакве забране пред туристичку сезону, јер и туристи овакву могућност препознају као повољност.

Усвојена је Информација о резултатима преговора са са Цредит Суиссе АГ, Лондон Бранцх у вези са задуживањем Црне Горе у форми кредитног аранжмана у износу од 30 милиона еура, и кредитног аранжмана у износу до 50 милиона еура, код исте банке, чиме је битно смањена задуженост код те банке и закључен по Црну Гору повољнији аранжман. Дуг је са 150 милиона еура смањен на 80 милиона еура, уз договорене повољније услове са аспекта камате, јер је умјесто досадашњег дванаестомјесечног ЕУРИБОР-а увећаног за 6,5 одсто договорен тромјесечни ЕУРИБОР увећан за 3,9 одсто. Такође је умањена свота за обраду кредита јер је договорено 0,75 одсто од одобреног кредита, умјесто ранијих 1,95 одсто.

У циљу рационализације потрошње и реализације мјера штедње, Влада је донијела Одлуку о измјени Одлуке о варијабилном дијелу зараде. Одлуком се смањује варијабилни дио зараде са 80 одсто на 50 одсто просјечне зараде.

Усвојен је Предлог стратегије за превенцију и заштиту дјеце од насиља у породици са Акционим планом 2017-2021, којом је обухваћено већинско становништво, националне мањине и емигранти, до 18 година старости. Стратегија, на бази међународних стандарда предвиђених Конвенцијом о правима дјетета идентификује и разрађује шест стратешких циљева који се односе на: законодавство и политике које дјецу штите од свих облика насиља; унапређење институционалног оквира за бригу и заштиту дјетета; оснаживање правосудног система; покретање промјена у друштвеним нормама и културној пракси; развијање животних вјештина код дјеце како би се спријечило насиље и креирање система за мониторинг, евалуацију и истраживање. Стратегијом је предвиђено умрежавање базе података релевантних министарстава, као и формирање комисије састављене од представника надлежних институција и НВО сектора, за праћење њене имплементације.

Влада је усвојила Информацију о испуњености услова за почетак примјене новог Закона о управном поступку. Тим поводом, задужени су сви субјекти да интензивирају напоре и активности за стварање услова који ће омогућити да нови Зуп почне да се примјењује 1. јула 2017. године, што је један од битних предуслова за подизање квалитета управних услуга и стварање сервисно оријентисане јавне управе за које се Влада одлучно залаже.

Усвојена је Информација о порталу еУправе за 2016. годину. У циљу стварања модерне и ефикасне државне администрације значај електронске управе препознат је, прије свега, кроз реализацију пројекта портала е-управе, који представља једну од основних карика у њеном развоју. Развијен је као својеврстан електронски шалтер државне управе према физичким и правним лицима, као и унутар самих органа управе. У извјештајном периоду Портал је посјетило 43 одсто више корисника у односу на период од почетка рада 2011. године до краја 2015. године. Такође, број е-услуга на Порталу је порастао за 48 осто у прошлој години, у односу на упоредни период.

Влада је усвојила Информацију о активностима на пројекту „Управљање индустријским отпадом и чишћење“, која садржи пресјек започетих припремних активности на ремедијацији четири локације које су обухваћене пројектом, и то: Комбинат Алуминијума Подгорица (2 базена црвеног муља и депонија чврстог отпада), Јадранско бродоградилиште Бијела (грит и контаминирано земљиште), Термоелектрана Пљевља (депонија пепела и шљаке Маљевац) и Рудник „Шупља стијена“ (јаловиште Градац).

Информација о реализацији и ефектима политика у области предузетништва и бизниса, са препорукама за интензивирање активности у предузетим програмима и пројектима, коју је Влада усвојила представља преглед мјера, активности и ефеката по ресорима, у правцу подстицања предузетништва и бизниса са посебним акцентом на финансијску подршку (директну и индиректну) развоју предузетништва и бизниса и регулаторне реформе.

Усвојена је и Информација о преиспитивању и стварању претпоставки за реализацију пројекта моста „Вериге“.

Влада је усвојила Оперативни план побољшања енергетске ефикасности за 2017. годину, са Извјештајем о реализацији у прошлој години. Оперативни план садржи преглед мјера енергетске ефикасности, чија реализација је планирана на 56 објеката у надлежности органа државне управе, са укупним процијењеним буџетом у износу од 8.218.587 еура. Укупан буџет за прошлу годину износио је 10.837.114. еура, од чега је утрошено 8.751.456. еура.

На данашњој сједници, Влада је усвојила Извјештај о реализацији пројекта „Укључивање грађана у борбу против сиве економије“. Од почетка реализације пројекта Управи за инспекцијске послове и Пореској управи поднијето преко 11.000 пријава грађана у области сиве економије, које су резултирале казнама у укупној вриједности од преко 2,2 милиона еура, чиме је прикупљена сума од 833.548 еура за инвестирање у пројекте од општег друштвеног значаја.

СЛУЖБА ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?