Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Интезивирати сарадњу у области науке и технологије између Црне Горе и Републике Словеније

Објављено: 12.04.2017. 15:36 Аутор: Министарство науке
Ministarstvo nauke Ministarstvo nauke

Црногорска делегација учествовала је на трећој сједници Мјешовите комисије за економску сарадњу између Црне Горе и Републике Словеније, током које је одржано низ билатералних састанака. У раду Комисије, испред Министарства науке Црне Горе, учествовала је секретарка Министарства науке Смиљана Прелевић.

Секретарка Прелевић се сусрела са мр Изтоком Лесјаком, генералним менаџером Технолошког парка Љубљана, Марјаном Мајерич, замјеницом генералног директора и Домен Боле, пословним менаџером. Састанку поред г-ђе Прелевић је присуствовао г-дин Ратко Батаковић, извршни директор Иновационо предузетничког центра Технополис-Никшић, и Станица Поповић, први савјетник у Амбасади ЦГ у Љубљани. Током састанака је оцијењено да је у наредном периоду неопходно интезивирати сарадњу између Иновационо-предузетничког центра Технополис у Никшићу и Научно-технолошког парка у Подгорици са Технолошким парком Љубљана.


Приликом сусрета са госп. Здравком Почивалишеком, министром за економски развој и технологију Републике Словеније, Прелевић је предложила успостављање сарадње Института за црну металургију у Никшићу са: Институтом за ковинске материјале и технологије у Љубљани, и то путем Споразума о научној сарадњи који је Институт за црну металургију упутио Институту за ковинске материјале и технологије 20. маја 2016. године; Институтом „Јожеф Штефан“ у Љубљани; Технолошко - металуршким факултетом у Љубљани; Метал Равне; АЦРОНИ Јесенице; Центром за међународну и развојну сарадњу у Љубљани. Министар Почивалишек је прихватио предложени концепт сарадње.


На састанку Прелевић са мр Урбан Крајцером, директором Директората за науку, госп. Титом Неубауером, директором службе за међународну сарадњу и европске послове и госп. Слави Крушич, секретарком ове службе у Министарству за образовање, науку и спорт Републике Словеније констатовано је да је до сада научна сарадња између двије државе била веома успјешна. На основу Споразума из 2008. године о сарадњи Црне Горе са Словенијом, до сада су укупно реализована 82 пројекта, за које је издвојено од обије државе близу пола милиона еура. Научници и истраживачи из Црне Горе су имали прилике да у Словенији раде на изради магистарских теза и докторских дисертација, објаве заједничке научне радова на домаћим и иностраним конференцијама, односно међународним часописима, а један дио истраживања били су у прилици да одраде у Словенији, будући да су им биле доступне лабораторије. Словеначка страна је истакла да у Републици Словенији постоји 8 центара изврсности који функционишу кроз 3 ентитета и то: базична наука, компетенције (апликативни) и конзорциј, који раде на зближавању и повезивању науке, факултета, института, универзитета и фирми. Ова 3 ентитета се повезују да би дошли до коначних продуката за продају. Посебно знајући да је сад у Европи “фил роуге” у виду паметне специјализације најактуелнији, указано је на паметну специјализацију у Републици Словенији. Подручја дјеловања центара изврсности су јако широка, нарочито у Словенији у ИТ сектору, на подручју здравља и подручју центара компетенције. Такође, од словеначке стране је наглашено, да су центри изврсности финансирани од стране структурних фондова ЕУ, док су у Црној Гори из фонда Свјетске банке.

Затим је црногорска страна представила Центар изврсности у биоинформатици у Подгорици, који чини конзорцијум од 8 партнера, научних установа и привредних субјеката. Истраживања у Центру изврсности су интердисциплинарног карактера. У Центру је ангажовано 86 истраживача, из више области наука, од којих је 15 младих истраживача - доктораната и 5 постдоктораната. Истраживачки циљ Центра изврсности је повећање примјене и употребе најсавременијих ИЦТ технологија у областима одрживе пољопривреде, мониторинга усјева, екосистема вода/мора и шума, развоја техника за контролу и смањење загађења ваздуха, анализе и стандардизације прехрамбених производа, контроле квалитета земљишта и унапређења јавног здравственог система. Истраживања у Центру изврсности реализују се у 6 лабораторија, од којих су 4 постојеће, а 2 нове.

Након тога, договорено је да се успостави сарадња Центра изврсности у биоинформатици у Подгорици са центрима изврсности у Републици Словенији, у областима истраживања: ИЦТ, Пољопривреда и храна, Медицина и здравље људи, као и сарадња приликом аплицирања научних установа из Црне Горе и Републике Словеније у Оквирном програм ЕУ “Хоризонт 2020”.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?