- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Интересују се највише ЦГ фирме
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Интересују се највише ЦГ фирме
Објављено: 03.05.2017. • 14:10 Аутор: Министарство економије
Јавни позив за подстицаје директних инвестиција завршава се 8. маја, а из Министарства економије наводе да највише пријава очекују посљедњег дана.
Портпарол Министарства Драженка Божовић каже да су досад интересовање показале углавном домаће фирме.
"Очекујемо да ће број пријављених пројеката бити на нивоу из претходних година", рекла је Вијестима Божовићева.
Она подсјећа да је ово трећи јавни позив, сходно Уредби о подстицају директних инвестиција, а прва два су завршена успјешно.
На основу огласа из 2015. године и потписаних уговора у току су три инвестициона пројекта, и то у области дрвопрераде, производње сточне хране и области обезбједења ствари и лица", рекла је Божовићева.
На основу огласа из 2016. године у току су такође три пројекта у области дрвопрераде, туризма и прехрамбеној индустрији.
"Укупна вриједност инвестиционих пројеката који се реализују сходно уговорима износи 7.182.429 еура, при чему је предвиђено запошљавање 253 лица на неодређено вријеме. Четири инвестициона пројекта се реализују на територији средишњег региона, а два на подручју сјеверног региона", саопштила је Божовићева.
Она подсјећа да се средства за подстицање инвестиција додјељују за пројекте у производном и сектору услуга. За главни град и јужни регион се ради о минималној вриједности улагања од 500.000 еура и отварање најмање 20 нових радних мјеста у року од три године од закључивања уговора. За централни регион (изузев главног града) и сјеверни регион минимална вриједност улагања је 250.000 и отварање најмање десет нових радних мјеста.
Прецизирано је и у које сврхе се средства не могу користити, а то је за пројекте у секторима примарне пољопривредне производње, саобраћаја, игара на срећу, трговине, примаме производње угља и челика, производње струје, нафте и гаса, дувана, оружја, генетски модификованих организама, опасног отпада...
Божовићева је саопштила да се подстицаји додјељују у износу од 3.000 до 10.000 по новозапосленом на основу бодовања критеријума, као што су референце предузећа, удио других привредних субјеката из Црне Горе током и након реализације инвестиционог пројекта, вриједност инвестиционог пројекта, његови ефекти у вези са истраживањем и развојем, ефекти на људске ресурсе, на животну средину, обим међународног промета...
Вриједност додијељених средстава може износити највише до 50 одсто укупне вриједности улагања за велика предузећа, највише до 60 одсто за средња и највише до 70 одсто за мала.
За капиталне инвестиције веће од 10 милиона еура којима се обезбјеђује отварање радних мјеста за најмање 50 новозапослених, подстицаји могу бити до 17 одсто укупне вриједности пројекта, без бодовања. Уредбом је предвиђена и могућност рефундације трошкова за развој инфраструктуре неопходне за реализацију инвестиционог пројекта.
Потписани уговори са шест фирми, план 253 нова радна мјеста
На основу јавних огласа који су објављени 2015. и 2016. године, потписани су уговори о коришћењу средстава за подстицање инвестиција са шест компанија. То су Пеленгић траде Бијело Поље (132.000 еура за 33 нова радна мјеста), Фабрика сточне хране Спуж (80.000 еура за 20 нових радних мјеста), Сецуритас Монтенегро Никшић (150.000 еура за 50 нових радних мјеста), Месо-промет Бијело Поље (560.000 еура за 70 планираних новозапослених), Цомп-Цомерц Никшић (350.000 еура за 50 планираних новозапослених) и Хемомонт Подгорица (210.000 за 30 планираних новозапослених).
Б. Ма.
Везани чланци:
Одржан семинар „Обликовање црногорске плаве економије – лекције и искуства Регије Пуља з 21.11.2024.
"Дан отворених врата" 21.11.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?