- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Матуранти умјесто четири полажу три предмета
Матуранти умјесто четири полажу три предмета
Осим увођења специјалистичких гимназија, смањење броја ученика на максимално 28 ђака у клупама по једном одјељењу, измјене Закона о гимназији предвиђају и промјене у дијелу које се односи на полагање матурског испита. Наиме, матуранти ће од 2020./2021. полагати умјесто досадашња четири, три испита. Полагање ће бити екстерно, што значи да ће их умјесто школе организовати Испитни центар. На овај начин матурски испит неће бити само формалност, већ ће бити подигнут на озбиљнији ниво.
Директорица подгоричке Гимназије „Слободан Шкеровић“, Зоја Бојанић-Лаловић задовољна је најављеним измјена закона које ће, како је казала за Дневне новине, обезбиједити квалитетнију наставу. Савремени свијет се, каже, брзо мијења, па је јако важно да и школе буду у кораку са тим промјенама.
„Гимназијско образовање ученицима пружа могућност за темељно опште образовање и управо се кроз гимназијски програм остварује најбоља припрема за наставак образовања и цјеложивотно учење. То значи да стално треба радити на усавршавању квалитета рада и унапређењу оних компетенција које ће ученицима бити основа за даљи професионални развој. Измјене Закона о гимназији и значе подршку континуираном развоју квалитета гимназијског образовања. Посебно је значајно што је новим законом омогућено отварање специјалистичких одјељења, што је подршка ученицима да развијају оне способности које су им неопходне за наставак школовања“, казала је Бојанић-Лаловић.
Ученици који уписују гимназије, додаје, имају за циљ да наставе даље школовање. Зато је, сматра, добро што је новим измјенама унапријеђена процедура полагања матурског испита и што је организација испита у вези са Правилником о упису на факултете.
„Смањен је број предмета који се полажу, три умјесто досадашњих четири, и то је значајно растерећење за ученике. До сада су два изборна предмета ученици полагали интерно, а новим законом предвиђено је да се сви испити полажу екстерно. Иако су до сада школе и овим испитима приступале озбиљно и одговорно, оваква организација полагања је значајна јер ће омогућити изједначавање критеријума испитивања у свим гимназијама. Тако се не оставља простор за сумњу колико је објективно оцијењено знање ученика из различитих школа“, сматра Бојанић-Лаловић.
Оптималан број ученика, 28 у одјељењу, допринијеће, каже Бојанић-Лаловић, квалитету наставе.
„Смањење броја ученика у одјељењима ће допринијети унапређењу квалитета наставе, јер је један од важних чинилаца за квалитет наставног процеса оптималан број ученика у одјељењу. Методе активне наставе које примјењују гимназијски наставници, а које захтијева савремена настава, квалитетно се могу примјењивати једино у одјељењима са мањим бројем ученика“, поручила је она.
Законска основа и добра уписна политика, што подразумијева јасне процедуре у формирању одјељења, обезбиједиће и квалитетну наставу, закључује директорица подгоричке Гимназије.
Извор: Дневне новине