Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

САОПШТЕЊЕ: У Никшићу одржан округли сто на тему „Представљање социјалне активације и нових метода рада Завода за запошљавање и центара за социјални рад - Примјери добре праксе Црној Гори и земљама ЕУ”

Објављено: 10.05.2017. 16:34 Аутор: мрсс
У Никшићу је у уторак, 9. маја 2017. године одржан округли сто на тему „Представљање социјалне активације и нових метода рада Завода за запошљавање и центара за социјални рад - Примјери добре праксе Црној Гори и земљама ЕУ” у организацији пројектног тима WYГ Интернатионал-а, који реализује пројекат „Сарадња између Завода за запошљавање Црне Горе и центара за социјални рад“, а у партнерству са Иновационо предузетничким центром Технополис. Пројекат, чији је главни корисник Министарство рада и социјалног старања, спроводи конзорцију WYГ Интернатионал из Велике Британије, у оквиру Оперативног програма „Развој људских ресура 2012-2013“ и финансиран је из Инструмента за претприступну помоћ (ИПА). Округли сто је одржан за представнике невладиних организација, које у свом фокусу имају рад на унапрјеђењу положаја особа с инвалидитетом и припадника РЕ популације, представнике подручних јединица ЗЗЗЦГ и центара за социјални рад, као и остале релевантне организације из Никшића. 

Током трајања округлог стола Вања Хазл, водитељица техничке помоћи пројекта и Горан Милошевић, експерт на пројекту, представили су нове методе рада Завода за запошљавање Црне Горе и центара за социјални рад, као и примјере добре праксе социјалне активације у земљама Европске уније. Такође, грант корисници из Никшића, међу којима су ЈУ Центар за социјални рад за општине Никшић, Плужине и Шавник и Епархија будимљанско-никшићка, представили су пројекте који се реализују у Црној Гори, а финансирани су из Грант шеме Имплементација тренинга и пројеката за запошљавање лица с инвалидитетом и припадника РЕ популације. Јелена Ковачевић је испред Центра за социјални рад за општине Никшић, Плужине и Шавник представила пројекат „Занатског кол центра за Роме и Египћане“, којим је предвиђено оспособљавање припадника РЕ популације за рад у занатским пословима, што би требало да унаприједи њихову запошљивост. Ђакон Константин Дојић присутнима је представио пројекат Епархије будимљанско-никшићке „Артос – Прилика свима“, којим је планирана социјална активација особа са инвалидитетом. 

Експерт на пројекту, Горан Милошевић представио је добру праксу у области социјалног предузетништва у Словенији, на примјерима Ромског насеља Каменци и Еко фарме Кореника, што је код присутних изазвало велику пажњу и размјену искуства на тему могућности оснивања социјалних предузећа у Црној Гори, која би укључила ангажовање особа с инвалидитетом и припадника РЕ популације. Закључак је био да је за успјешан почетак и развој наведеног потребно повјерење, сарадња и партнерство јавног, цивилног и приватног сектора.

Указујући на значај увођења нових метода рада, експерти пројектног тима су истакли да је један од најбољих одговора на социјалну искљученост социјална активација особа које припадају осјетљивим групама, с циљем да им се омогући да ријеше проблеме, оснаже се и развију способности за друштвену интеграцију и запошљивост. У сврху постизања наведеног циља неопходно је отклонити препреке које онемогућавају осјетљивим категоријама да се активније укључе у друштвени живот и на тржиште рада. Најважнију улогу у томе треба да узму јавне институције и организације цивилног друштва, као њихови заступници који треба да их оснаже за активно учешће у друштвеном животу. 

Због тога је неопходно побољшати сарадњу свих институција које раде у области инклузије и ојачати њихову способност пружања координираних и интегрисаних услуга социјално искљученим особама. Запослени у институцијама, који раде у области инклузије треба да развију нови начин размишљања и започну сарадњу, користећи нове методе рада, засноване на појачаној свијести о посебним потребама, а у циљу постизања најбољих могућих резултата за странке које су укључене у процес социјалне инклузије, истакли су представници конзорцијума WYГ Интернатионал у својим обраћањима присутнима.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?