Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: ФРЕИ као платформа за размјену искустава и знања

Објављено: 12.05.2017. 19:38 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма
Данас је у Министарству одрживог развоја и туризма одржана прес конференција поводом осмог Фестивала инвестиција и некретнина - ФРЕИ 2017, који ће бити организован у хотелу „Авала”, у Будви, у периоду од 15. до 18. маја. Тим поводом, учесници конференције говорили су о значају самог фестивала, те најавили теме дискусионих сесија у оквиру програма фестивала и његове учеснике.

Према ријечима Радета Љумовића програмског директора ФРЕИ-а, овај фестивал је током претходних година успио да се дефинише као својеврсна чворишна тачка. Како је навео, један од циљева овог фестивала јесте организована размјена информација и искустава. „Такође, захваљујући фестивалу пружа се могућност да се презентују организациони капацитети Црне Горе по свим сегментима, што је посебно важно у терминима као што је предсезона, као и најбоља свјетска пракса“, навео је Љумовић. Он је подсјетио да се овогодишњи фестивал одржава под патронатом потпредсједника Владе Црне Горе за економску политику и финансијски систем Милутина Симовића, као и да је по традицији програмски носилац фестивала Министарство одрживог развоја и туризма, те током свог излагања детаљније изложио програм фестивала.

„У минулим годинама, ФРЕИ је постао платформа за размјену искустава и знања из свих области инвестиционог, економског и најширег друштвеног дјеловања, који од свог почетка успоставља и диктира трендове у поменутим областима“, изјавио је Марко Чановић генерални директор Директората за развој становања. Он је казао да је као програмски носилац фестивала, Министарство одрживог развоја и туризма поносно на чињеницу што се кроз богату и стручну, али динамичну дискусију, долази до квалитетних и одрживих рјешења у важним областима за привредни раст Црне Горе, са фокусом на инвестиције у туризам који се неминовно ослања на адекватно планирање простора и дефинисање најбољих рјешења у овом погледу.

Говорећи о новом Закону о планирању и изградњи, он је навео да су коришћене упоредне праксе, идентификоване критичне тачке система, објективно сагледане могућности и капацитети, те предложено једно рјешење за које вјерује да ће обезбиједити четири елемента као основне циљеве новог закона, а то су: квалитетнији плански документи, квалитетнији изграђени простор, ефикаснији систем надзора и контроле у области изградње и идентификовање појединачне одговорности за сваки степен у реализацији овог закона.

„Нова класификација планске документације подразумијева да се умјесто досадашњих осам врста планске документације, што је проузроковало преко 600 важећих планских докумената у оптицају, сада предвиђа само просторни план Црне Горе и план генералне регулације Црне Горе“, казао је Чановић. Он је саопштио да је у контексту тематског излагања законског оквира за планирање простора и изградњу објеката, третирано и питање бесправне градње, које је предмет Закона о регуларизацији неформалних објеката. „Наиме, иако је овај закон ступио на снагу, његова примјена је одложена до 31. јула, па је намјера да се Законом о планирању и изградњи као системском у овој области, ријеши статус и дефинише поступак легализације бесправних објеката“, казао је он.

„У погледу процеса легализације, суштинска измјена је да ће нелегални објекти бити легализовани само ако су предвиђени планским документом, или важећим или планом генералне регулације Црне Горе, који је државни плански документ”, изјавио је Чановић.

Драгана Ченић, генерална директорица Директората за просторно планирање навела је да ће у оквиру ФРЕИ фестивала, на завршном панелу, бити прилике за дискусију о теми која је изазвала велико интересовање јавности и то о Просторном плану посебне намјене за обално подручје. „Наиме, израда овог документа подстакла је и стручну и лаичку јавност да се, као никада до сада заинтересује и крене активно да учествује у рјешењима која се тичу свих нас и наше будућности“, извјавила је Ченић те додала да је на претходном ФРЕИ фестивалу ова тема започета у форми трибине, на којој су се чуле конструктивне критике, сугестије за унапређење, али и постигнута сагласност свих присутних око основних принципа од којих овај план не смије одустати.

„Сада смо у фази када обрађивач плана завршава израду Предлога планског документа, и цијенили смо да је право вријеме да се поново отвори дијалог са јавношћу на ову тему, како би сви заједно сагледали какве је промјене плански документ претрпио као резултат јавне расправе и да ли је то документ око којег можемо постићи консензус да може представљати стратешки основ развоја обалног подручја“, казала је Ченић и позвала све заинтересоване да се придруже дискусији о овој важној теми.







Да ли вам је садржај ове странице био од користи?