Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Сектор електронских комуникација на нивоу развијених европских земаља

Објављено: 17.05.2017. 18:50 Аутор: Министарство економије
Ministarstvo ekonomijeСектор електронских комуникација у Црној Гори је на нивоу развијених европских земаља, што се може закључити на основу раста броја корисника електронских комуникационих услуга, раста саобраћаја, начина на који грађани прихватају нове електронске комуникационе услуге, броја оператора електронских комуникација на тржишту и уласка нових, казала је Генерална директорица Директората за електронске комуникације, поштанску дјелатност и радио спектар Ратка Стругар.

Стругар је данас у Подгорици отворила изложбу учила и едукативних комплета из области телекомуникација, микро-електронике, роботике и информатике, коју су Министарство економије и Савез радио-аматера Црне Горе организовали поводом обиљежавања Свјетског дана телекомуникација и информационог друштва.

„Црна Гора је препознала значај информационих и комуникационих технологија (ИКТ) за државни прогрес и овој области је посветила велику пажњу, издижући је на ниво приоритета у својим развојним плановима. Претходни период је обиљежио интензиван и динамичан развој телекомуникација и информационог друштва у Црној Гори“, казала је Стругар.

Према њеним ријечима, усаглашавањем законодавног оквира за обављање дјелатности електронских комуникација са правном тековином ЕУ за операторе је створен добар амбијент за пословање и даље инвестирање у тржиште телекомуникација, док се грађанима нуди могућност избора оператора и квалитетних електронских комуникационих услуга, по приступачним цијенама. 

„Електронске комуникационе мреже и инфраструктура у Црној Гори, омогућавају примјену најсавременијих технологија за пружање услуга. Преко таквих мрежа и инфраструктуре корисницима у Црној Гори се нуде скоро све постојеће електронске комуникационе услуге које се пружају у свијету и које тренутно задовољавају потребе грађана“, казала је Стругар и додала да дигитална Црна Гора – земља која препознаје економски и друштвени потенцијал ИКТ-а, остаје визија развоја информационог друштва Црне Горе.

Ministarstvo ekonomije
Представник Савеза радио-аматера Црне Горе Ђуро Вучинић казао је да обиљежавање овог датума Савез посебно баштини као квалитетну традицију државе Црне Горе која је прва на Балкану 1904. године имала телекомуникациону станицу на Волујици изнад Бара.

„То је јубилеј којим сви морамо да се поносимо. Желимо да наставимо ову традицију која траје више година и да заједно просљављамо Свјетски дан телекомуникација“, казао је Вучинић.

Бивши, дугогодишњи предсједник Савеза радио-аматера и један од његових најстаријих активних чланова Веселин Бабић казао је да радио клубови имају значајну улогу у едукацији младих када је област телекомуникација у питању.

Ministarstvo ekonomije
„Многи од стручњака у овој области своја прва знања стекли су управо у Радио клубу. Зато се друштво мора окренути радио аматерима и створити им потребне услове за рад са младима“, казао је Бабић.

Савез радио аматера организовао је једномјесечну манифестацију „Мјесец телекомуникација - Дани отворених врата“ која траје од Свјетског дана радио-аматера, 18. априла до Свјетског дана телекомуникација и информационог друштва, 17. маја, а обиљежена је низом активности које на примјерен, а младима интересантан начин промовишу телекомуникационе и информационе технологије и уопште науку и модерно информационо друштво.

Свјетски дан телекомуникација и информационог друштва обиљежава се поводом потписивања прве Међународне телеграфске конвенције 1865. године, као и установљења Међународне уније за телекомуникације (ИТУ) 1969. Тема овогодишњег Свјетског дана је „Биг Дата фор Биг Импацт“. Фокусира се на снагу „Биг дата“ за развој друштва и има за циљ да истражи како да се несавршени, сложени и често неструктурирани подаци претворе у корисне информације у контексту развоја.

ПР СЛУЖБА
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?