- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Посвећеност Црне Горе одговорном односу према живо...
Посвећеност Црне Горе одговорном односу према животној средини остаје у фокусу политике Министарства одрживог развоја и туризма
Данас је у Министарству одрживог развоја и туризма одржан уводни састанак за пројекат „Свеобухватно еколошки прихватљиво управљање отпадом који садржи полихлороване бифениле (ПЦБ) у Црној Гори“ који Министарство одрживог развоја и туризма (МОРиТ) спроводи у сарадњи са Програмом Уједињених нација за развој (УНДП).
Током састанка представници Министарства одрживог развоја и туризма и Програма Уједињених нација за развој презентовали су концепт пројекта и његове циљеве, као и предстојеће фазе и активности у оквиру реализације истог.
Како је навео директор за комунални развој и управљање отпадом у Министарству одрживог развоја и туризма Драган Асановић, пројекат је значајан са више аспеката, а посебно због чињенице да ће се исти обезбиједити неопходна техничка и финансијска помоћ у циљу идентификовања и одлагања преосталог отпада који садржи ПЦБ честице. Такође, као посебно важан бенефит пројекта нагласио изградњу адекватних капацитета за управљање отпадом који садржи ПЦБ честице, након реализације пројекта, што даје посебан импулс испуњењу обавеза у процесу претприступних преговора са ЕУ, конкретно у оквиру Поглавља 27 – животна средина и климатске промјене.
Он је такође истакао да ће се пројектом такође осигурати правовремено и квалитетно испуњавање обавеза у оквиру Стокхолмске конвенције коју је Црна Гора потписала 2010. године, а које се односе на елиминисање употребе ПЦБ-а у опреми, уништавање или деконтаминацију количине течних ПЦБ-а коришћених у опреми у складу са принципима заштите животне средине. Упознао присутне са подацима Управе за инспекцијске послове за 2015, који показују да је највећа концентрација ПЦБ отпада пронађена код Комбината алуминијума Подгорица (КАП) и Црногорског електродистрибутивног система (ЦЕДИС), али и остали привредних субјеката чији су представници данас са нама. С тим у вези, истакао да посебно задовољство представља чињеница да је током припреме пројектног задатка забиљежено велико интересовање свих релевантних страна, уз чију помоћ су и препознате кључне потребе и активности усмјерене ка испуњавању истих. Изразио увјерење да ће се наставком интензивне комуникације свих заинтересованих страна остварити правовремена реализације пројектних активности и нагласила посвећеност Министарства одрживог развоја и туризма као кредибилног партнера у овом процесу.
Програм менаџер у УНДП-у Снежана Драгојевић изразила задовољство што је Влада Црне Горе препознала УНДП као поузданог партнера у реализацији овако значајног пројекта за Црну Гору, посебно за привредне субјекте који представљају једне од главних покретача црногорске индустрије. Истакла да ће се кроз овај пројекат остварити синергија између индустрије и екологије, што је један од главних принципа одрживог развоја. Изразила увјерење да ће пројекат резултирати бенефитима за све релевантне партнере те напоменула да УНДП стоји на располагању као доказани партнер Владе Црне Горе и цијеле заједнице.
Након Уводног састанка, одржан је састанак Управног одбора пројекта на коме су представљене надлежности чланова Управног одбора, који ће руководити процесом и пројектним активностима. Чланове Управног одбора чине представници МОРиТ-а, Министарства економије, Министарства саобраћаја и поморства, Министарства финансија, Министарства унутрашњих послова, Управе за инспекцијске послове, Црногорског електродистрибутивног система и Комбината алуминијума Подгорица и УНДП-а.
Укупна вриједност пројекта је 23.353.691 америчких долара, од чега је 3.500.000 обезбијеђено кроз грант Глобалног фонда за животну средину (ГЕФ), а 19.853.691 обезбиједиће се кроз ко-финансирање главних партнера на пројекту – Владе Црне Горе, УНДП-а, Комбината алумунијума Подгорица (КАП) и Црногорског електродистрибутивног система (ЦЕДИС). Имплементација пројекта трајаће до краја 2021. године. Полихлоровани бифенили (ПЦБ) смјеша органских једињења произведених хлоровањем бифенилних молекула и најчешће се налазе у опреми попут трансформатора и кондензатора.
Видео материјал са данашњег састанка доступан је на сајту: хттп://www.инфобиро.тв/индеx.пхп