- Влада Црне Горе
Министарство правде Друга генерација тренерица за родну равноправност ...
Друга генерација тренерица за родну равноправност у политици: квоте не смију бити само број
Подгорица, 26. мај 2017. године – Данас је у Еко згради Уједињених нација уприличено свечано уручење сертификата представницама парламентарних политичких партија које су стекле звање тренерица за родну равноправност. Догађај је организован у оквиру програма „Подршка антидискриминационим и политикама родне равноправности ИПА 2014“, који заједнички спроводе Канцеларија Програма Уједињених нација за развој (УНДП) у Црној Гори, Министарство за људска и мањинска права и Делегација Европске уније у Црној Гори.
„У Црној Гори није довољно да, само на папиру, буду одређене квоте заступљености жена у парламенту и да законом буде обезбијеђена родна равноправност“, поручио је овом приликом предсједник Скупштине Црне Горе, Иван Брајовић. Он је оцијенио је да се оваквим програмима оснажује цјелокупна заједница и стварају услови да интереси више од половине црногорског становништва буду адекватно артикулисани. „Неопходно је да промоцијом правих вриједности, образовањем, али и економским оснаживањем жена свакодневно доприносимо промјени менталитетског односа према њиховој улози и заступљености у одређеним професијама“, закључио је Брајовић.
Министар за људска и мањинска права, Мехмед Зенка оцијенио је да је положај жена у црногорском друштву пуно бољи него што је био, али далеко од онога какав би требало да буде. „Имамо много позитивних резултата и помака у том смјеру, али не смијемо се задовољни тиме, јер жене у Црној Гори заслужују више простора – да искажу своју креативност и своју смјелост у политици. Министарство за људска и мањинска права, у сарадњи са УНДП и ЕУ, искрено и безрезервно ће се залагати за постизање тог циља, како у политици, тако и у свим осталим сферама живота“, истакао је Зенка.
Стална представница УНДП и стална координаторка Система УН у Црној Гори, Фиона Меклуни казала је да је циљ овог едукативног програма да допринесе бољем разумијевању родне равноправности и значаја учешћа жена у јавном животу и одлучивању унутар политичких партија. „Кроз низ обука које су спроведене у протеклој години, 16 представница политичких партија унаприједило је своје вјештине и знања о улози, правима и доприносу жена у политици. Оне ће та знања наставити да преносе даље“, навела је Меклуни. Она је истакла да политичке партије, као значајни носиоци друштвене моћи, имају посебну одговорност, те да је изузетно важно да се лидери партија активно укључе у рјешавање овог питања, истакла је Меклуни.
Шефица сектора за политику, ервопске интеграције и трговину у Делегацији Европске уније у Црној Гори, Пламена Халачева казала је да прошлогодишњи парламентарни избори нису превазишли родни јаз у политици и поред квота које су уведене у ту сврху. Још увијек нема жене међу лидерима политичких партија и веома их је мало у руководећим структурама. Поред малог пораста броја посланица у парламенту, оне и даље чине мање од једне четвртине укупног броја, док је број министарки у Влади остао непромијењен“, истакла је Халачева. Према њеним ријечима, родни баланс и способност нису у супротности. „Могуће је остварити и једно и друго, уз адекватне инструменте. Ова обука је управо један од таквих инструмената.“, поручила је Халачева.
Предсједница скупштинског Одбора за родну равноправност, Нада Дробњак казала је да жене желе, равноправно са мушкарцима, да досегну циљеве одрживог развоја. „Да 2030. године кажемо да је црногорско друштво искористило све своје капацитете, и женске и мушке, јер знање и умјеће, лежи подједнако и код жена и код мушкараца. Вјерујем да ћемо много прије 2030. године моћи да се похвалимо да смо успјели и да смо дошли до тога да се цијени женско знање и умијеће“, истакла је Дробњак.
Менаџерка програма за родну равноправност у Канцеларији УНДП у Црној Гори, Каћа Ђуричковић поручила је да ће програмски фокус УНДП бити усмјерен на даљу едукацију унутар политичких партија, али и на стварање јаких и одговорних институција у држави у којој се равноправност живи дефацто, не само де јуре. „Вјерујемо да ће лидери политичких партија и институција бити ту да подрже те процесе. Од посебног значаја је процес политичког удруживања жена и формирање женске политичке мреже која је у повоју“, истакла је Ђуричковић, најављући први састанак те мреже који ће бити одржан данас.
Тренерица за родну равноправност Јелена Божовић казала је да примјећује напредак који је постигла у својој партији више током ове једне године, него неколико претходних година, када је резултате постизала без ове помоћи и оснаживања. „Надам се да ће тако бити и убудуће. Вјерујем да ћемо наставити да оснажујемо једна другу и убудуће, да се потрудимо и настојимо да више жена укључимо у политику и политичке процесе, и да ћемо на тај начин креирати боље политике за нашу заједницу и друштво уопште“, навела је Божовић.
Тренерица за родну равноправност, Марија Благојевић, сматра да је ова обука допринијела не само њеном полтитичком ангажману, него и свих тренерица које су биле укључене у програм. „Дугорочно, ова обука није нешто што треба да буде лично везано за нас, него је нешто што треба да има шири утицај с обзиром да је наша обавеза да након ове обуке ширимо знање кроз партије, како бисмо колегинице и колеге упознали на који начин можемо да унаприједимо положај жена унутар партије и у цијелом црногорском друштву“, казала је Благојевић.
Подсјећамо да је данас сертификована друга генерација тренерица, коју чини 16 представница политичких партија, док је у претходном циклусу обука сертификовано 18 тренерица, тако да да ова мрежа из године у годину постаје све јача.