Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реализована Национална теренска вјежба “ЦБРН ЛАЗИНЕ 2017”

Објављено: 26.05.2017. 21:30 Аутор: МУП
Директорат за ванредне ситуације МУП-а у оквиру пројекта „Јачање капацитета за први одговор у ЦБРН-у и регионална сарадња земаља југоисточне Европе, јужног Кавказа, Молдавије и Украјине“, реализовао је данас Националну теренску вјежбу „ЦБРН ЛАЗИНЕ 2017“ на локацији Лазине у општини Даниловград.

На вјежби је учествовао Национални тим за реаговање у случају хемијског, биолошког, нуклеарног и радиолошког акцидента – ЦБРН акцидента и представници Директората за ванредне ситуације МУП-а, Центра за екотоксиколошка испитивања, Агенције за заштиту природе и животне средине, Института за јавно здравље, Завода за хидрометеорологију и сеизмологију, Црвеног крста Црне Горе, Управе полиције и служби заштите и спашавања Подгорица и Даниловград. Сценарио теренске вјежбе "ЦБРН ЛАЗИНЕ 2017" је био реалистичан и имао је за тему хемијски акцидент у фабрици за производњу млијека и млијечних производа у Лазинама.

MUPВјежба је започела позивом Оперативно-комуникационом центру – 112 Директората за ванредне ситуације МУП-а, који је примио обавјештење да се у складишту хемијских материја у Лазинама догодио акцидент и да је дошло до пожара у складишту, које је лоцирано у густо насељеном мјесту Лазине близу Даниловграда. Одмах након пријема позива ОКЦ 112 је активирао општинску службу за заштиту и спашавање Даниловград која је пружила први одговор. Међутим, пошто нису могли да пруже адекватан одговор због сложености ситуације и неадекватне опреме активиран је Тим за одговор у случају ЦБРН акцидента који се налази у Служби заштите и спашавања у Подгорици, а који је по добијеној информацији изашао на мјесто догађаја са свом неопходном персоналном и колективном опремом за ЦБРН акциденте. Након тога, преко ОКЦ 112 информисане су и активиране и остале службе за први одговор и то: Центар за екотоксиколошка испитивања, Агенција за заштиту природе и животне средине, Институт за јавно здравље, Завод за хидрометеорологију и сеизмологију, Црвени крст Црне Горе и Управа полиције.

Општи закључак са одржане вјежбе је да је држава показала да има капацитете да одговори на ову врсту акцидента, али и да треба наставити са јачањем капацитета надлежних институција у случају ЦБРН акцидената кроз организовање обука и набавку адекватне личне и колективне опреме.

Иначе, пројекат „Јачање капацитета за први одговор у ЦБРН-у и регионална сарадња земаља југоисточне Европе, јужног Кавказа, Молдавије и Украјине“ финансира Европска унија, а земље кориснице пројекта су: Албанија, БиХ, Црна Гора, Србија, Македонија, Јерменија, Молдавија и Украјина, као и регион Кавказа.

MUPПројекат спроводи Конзорцијум који чине: Белгијски нуклеарни истраживачки институт (ЦСК-ЦЕН), Словачки институт за први одговор (ИСЕМИ), Холандски национални институт за јавно здравље и животну средину (РИВМ), Пољски институт за органску хемију (ИПО) и Белгијски институт за радио елементе (ИРЕ). Партнери на овом пројекту су УНИЦРИ – Међурегионални истраживачки институт за криминал и правду и ЦоЕ – Регионални секретаријат за изузетно управљање.

Кроз овај пројекат је до сада обезбијеђена опрема у износу од око 75.000 еура и одговарајућа обука за један тим спасилаца.





ВИДЕО: Национална теренска вјежба ЦБРН ЛАЗИНЕ 2017 - КАДРОВИ

ВИДЕО: Генерални директор Директората за ванредне ситуације МУП-а Мирсад Мулић - ОБРАЋАЊЕ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?