Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Локалне самоуправе важни учесници кластерске политике

Објављено: 30.05.2017. 17:26 Аутор: Министарство економије
Локалне самоуправе су значајни партнери националне власти у реализацији политике развоја кластера, посебно када су у питању земље у развоју, у којима се кластери формирају управо на иницијативу са националног нивоа, закључено је на Регионалној конференцији локалних самоуправа Западног Балкана која је одржана у Сремској Митровици.

„Локалне самоуправе представљају важну спону између привредних субјеката и државе, односно са једне стране помажу државним институцијама у имплементацији активности кластерске политике, док, са друге стране, на бази информација привредника шаљу сигнале држави о потребама привредног сектора“, казала је савјетница у Директорату за развој Министарства економије Милена Јоветић.

Министраство економије, како је казала, по неколико основа сарађује са локалним самоуправама, а сарадња је интензивна у оквиру политике регионалног развоја, односно стратешког планирања локалног развоја, чији процес Министарство у континуитету прати и подржава.

Ministarstvo ekonomije„У контексту политике регионалног развоја, гдје подстицање конкурентности привредних субјеката има значајно мјесто, Министрство локалне самоуправе види као партнере у креирању и имплементацији програма државне помоћи намијењеним унапређењу пословања привредника и кластера”, навела је Јоветић.

Она је представила искуство Црне Горе у успостављању кластера, односно реализоване активности и досадашње резултате ове политике, са освртом на улогу локалних самоуправа. Са локалним самоуправама сарадња је успостављена у почетним фазама имплементације кластерске политике, када је рађено на информисаности представника локалних самоуправа о концепту и бенефитима кластерског удруживања привредника.

„У складу са предвиђеном динамиком и активностима Стратегије за одрживи економски раст Црне Горе кроз развој кластера, сарадња је настављена у правцу јачања њихових капацитета, како би локалне самоуправе постале адекватан сервис привредницима, како појединачним, тако и кластерима“, казала је Јоветић. 

Она је подсјетила да је у оквиру ИПА пројекта Јачање конкурентности малих и средњих предузећа у Црној Гори кроз развој кластера, који је реализован у периоду 2014-2016. година у сарандји са УНДП-ем и УНИДО-ом и чији је корисник било Министарство економије, једна од компоненти Пројекта била управо техничка подршка локалним самоуправама.

„У том смислу рађено је на јачању њихових капацитета, прије свега у области писања пројеката за различите међународне и ЕУ фондове који таргетирају кластере. Такође, за представнике локалних самоуправа организовано је неколико студисјких посјета, како би се упознали са успјешним примјерима подршке развоја кластера, као што су Словенија или Чешка“, навела је Јоветић, уз истицање значаја сарадње са локалним властима које најбоље познају свој терен, потребе привредника и ограничења која успоравају њихов развој.

На Конференцији су учествовали и представници државних институција и развојних агенција из Србије, Босне и Херцеговине и Македоније. Закључено је да на регионалној сарадњи, размјени искустава и реализацији заједничких пројеката интензивно треба радити и у будућности. 

Конференцију локалних самоуправа Западног Балкана организовао је од Центар за приватно-јавно партнерство из Београда, у сарадњи са општином Сремска Митровица. 

ПР СЛУЖБА
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?