Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан ВИ редовни састанак службеника/ица из земаља Западног Балкана у Виљнусу

Објављено: 02.06.2017. 20:16 Аутор: ПР служба


Представнице Министарства за људска и мањинска права, Биљана Пејовиц и Маја Јовић, учествовале су на ВИ редовном годишњем састанак службеника/ца из земаља Западног Балкана и Турске који је организовао је у Виљнусу 01.-02. јуна 2017. године Европски институт за родну равноправност (ЕИГЕ).

Оне су на састанку представиле оно што је у Црној Гори урађено у претходних годину дана у области имплементације политике родне равноправности и ИПА пројеката, као динамику активности у вези са успостављањем Индеx-а родне равноправности у Црној Гори.

Присутне су поздравили, у име организатора - Европског института за родну равноправност, Мира Банерјее, шефица Јединице за истраживање и комуникацију, Кристапс Петреманис административни агент у области међународних односа и представница Генералног директората ЕУ за сусједство и преговоре о проширењу Олга Мартин Гонзалез, асистенткиња за политику из области родне равноправности равноправност полова.

Представница Европске комисије Мартин Гонзалез се осврнула на извјештаје о прогресу земаља Заподног Балкана и Турске,  и у дјелу који се односи политику  једнаких могућности  у Црној Гори, и истакла да је важно да Црна Гора разради мјерљиве индикаторе за остваривање роне равноправности у различитим доменима.

Начелница Пејовић је презентовала резултате политике родне равноправности у Црној Гори које су остварени  кроз дјеловање Министарства за људска и мањинска права, у сарадњи са релевантим институцијама на националном и локалном нивоу, међународним и домаћим организацијама. У својој  презентацији посебно се осврнула на усвајање новог, трећег по реду, Плана активности за постизање родне равноправности 2017-2021 са Програмом спровођења 2017-2018. чија је мисија да осигура родну димензију у креирању и спровођењу свих националних и локалних политика, те у раду свих правних субјеката на нивоу државе. У свакој области је одређен стратешки циљ, дефинисане су активности, носиоци, партнери, временски оквир, индикатори, средства верификације и потребна финансијска средства за реализацију предвиђених активности , објаснила је начелница Пејовић. Она је истакла да Програм спровођења за 2017. и 2018. дефинисао индикаторе у складу УН Глобални минималним сетом индикатора, те да ће евалуација Плана за период 2017-2021 показати јасне и мјерљиве резултате.

Начелница Пејовић је присутне упознала да су након подношења ИИ Периодичног извјештаја о спровођењу ЦЕДАW Конвенције, достављена су додатна питања и коментари Црној Гори, на које је Министарство за људска и мањинска права, у координацији са осталим надлежним инстититуцијама, благовремено доставило одговоре. Црна Гора ће представити извјештај ЦЕДАW Комитету јула 2017.

У представљању је истакнуто да је у садашњем сазиву Скупштине Црне Горе (26. сазив) од 81 посланика 19 је жена или 23,46% (у претходном сазиву је било 15 жена или 18,5%).

На састанку одржаном у Европском инстититу за родну равноправност презентовани су програми овог Института, који се односе на индекс родне равноправности, статистичку базу података у области родне равноправности, статистике у вези родно заснованог насиља и гендер- маинстеаминг-а. До краја  2017. ЕИГЕ ће завршити студију о процјени квалитета и доступности административних података о интимном партнерском насиљу и силовањима прикупљених од стране полиције и правосуђа у свакој држави чланици ЕУ. Циљ ове иницијативе је да се успостави оквир извештавања и мониторинга како би се помогло државама чланицама (и осталима који усвајају оквир) да обезбиједе редовне и упоредиве податке, као и да испуне захтјеве за мониторинг међународних правних инструмената,  посебно Директиве о правима жртава и Истанбулске конвенције.

 На састанку су представљени  и детаљи студије и планирани резултати и користи од исхода ове иницијативе.

Министарство за људска и мањинска права

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?