Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Интервју Божидара Вуксановића, директора Управе за инспекцијске послове, за дневни лист "Побједа"

Објављено: 05.06.2017. 15:36 Аутор: уип

 

Директор Управе за инспекцијске послове о појачаном надзору током љетње сезоне


Вуксановић: 90 инспектора задужено за сезону

 

Грађани Црне Горе, али и туристи било коју неправилност могу да пријаве кол центру Управе за инспекцијске послове (080 555 555), на шта ће се инспектори одазвати и урадити надзор. Могу и директно да комуницирају са Управом, путем њиховог обраћања инспекторима у канцеларијама Координационог тима у свим приморским општинама- казао је директор Управе за инспекцијске послове Божидар Вуксановић

 

ПОДГОРИЦА- Како би туристичка понуда Црне Горе била још боља и квалитетнија, инспектори Управе за инспекцијске послове биће свакодневно у црногорским туристичким центрима до краја августа да допринесу легалном промету роба и услуга, легалном запошљавању, али и да заштите безбједност и здравље људи- казао је у разговору за Побједу директор Управе за инспекцијске послове Божидар Вуксановић. Он је рекао да је за овај посао ангажовано 90 искусних инспектора, који ће тимским радом допринијети да се постигну овогодишњи зацртани циљеви. Како је нагласио, свака општина на сјеверу и југу биће једнако „покривена“, а за смјештај инспектора у Херцег Новом, Будви, Бару, Улцињу и Тивту опредијељена су финансијска средства из буџета Управе.

ПОБЈЕДА: Најављене су појачане туристичке контроле од 1. јуна. Што то значи и на што се конкретно односи појачани надзор?

ВУКСАНОВИЋ: Сваке године у току љетње туристичке сезоне организујемо појачан надзор у приморским општинама Улцињ, Бар, Будва, Тиват, Котор и Херцег Нови, као и у  планинским туристичким центрима. То подразумијева да су инспектори свакодневно на терену гдје координираним и уједначеним радом доприносе заштити легалног промета роба и услуга, легалног запошљавања, заштити безбиједности и здравља људи.

Појачани надзор је нарочито усмјерен на контроле постављања привремених објеката у зони морског добра, законитост запошљавања и радних односа, контроле запошљавања странаца, испуњеност услова за вршење дјелатности угоститељских објеката, трговине, издавања фискалних рачуна у угоститељству и трговини, укључујући и контролу поријекла и евиденције поријекла робе, санитарно-хигијенских услова у угоститељским објектима, објектима за колективни смјештај (хотели), итд. Имамо велико искуство када је у питању појачан инспекцијски надзор и оно ће послужити као добра и провјерена основа за спровођење надзора и у овој туристичкој сезони.

Урадили смо Динамички план активности, надзор ће се обављати тако што ће се водити рачуна о свим специфичностима одређене општине.  Интензивно ћемо радити у свим општинама, без селекције.

Грађани Црне Горе, али и туристи било коју неправилност могу да пријаве кол центру Управе за инспекцијске послове (080 555 555), на шта ће се инспектори одазвати и урадити надзор. Могу и директно да комуницирају са Управом, путем њиховог обраћања инспекторима у канцеларијама Координационог тима у свим приморским општинама, гдје могу добити и конкретне савјете од стране инспектора. Трудимо се да у сваком моменту будемо у служби грађана и туриста, чиме доприносимо већој сигурности и унапређењу туристичке понуде наше земље.

 

ПОБЈЕДА: Већина инспектора је у Подгорици. Како ће бити организован њихов боравак у градовима гдје ће обављати контроле, односно да ли ће имати смјештај током појачаних контрола или ће путовати?

ВУКСАНОВИЋ: Да би инспекцијски надзор био ефикасан и ефективан, неопходно је да инспектори буду свакодневно на терену, што уједно и подразумијева да је неопходно да буду смјештени у општину гдје спроводе појачан надзор. У свим општинама већ раде домицилни инспектори, док из Подгорице и других сјеверних градова ангажујемо оне са најбољим годишњим резултатима рада, који ће допринијети квалитетнијем инспекцијском надзору.

За смјештај ангажованих инспектора,  Управа за инспекцијске послове је 5. маја 2017. године, сходно Плану јавних набавки, објавила тендер за смјештај инспектора током појачаног инспекцијског надзора у вријеме љетње туристичке сезоне, у општинама Херцег Нови, Будва, Бар, Улцињ и Тиват, а финансијска средства за смјештај инспектора су обезбијеђена из буџета Управе.

 

ПОБЈЕДА: Која ће бити функција Координационог тима Управе за спровођење појачаног надзора у туристичкој сезони и на који начин ће она помоћи да се унаприједи туристичка услуга у нашој земљи?

ВУКСАНОВИЋ: Формирали смо Координациони тим за спровођење појачаног надзора у туристичкој сезони, који ће усмјеравати и координирати радом инспекција и уједно има кључну улогу у организацији нашег цјелокупног рада у току љетње туристичке сезоне. Чланови овог тима су главни инспектори појединих инспекција Управе, а његово сједиште је у Будви. Састанцима Координационог тима, који се одржавају једном недјељно, присуствују и начелници комуналне полиције свих приморских општина, као и представник ЈП за управљање морским добром и други релевантни сарадници.

Улога тима је да сагледа стање на терену у свим општинама, као и све потешкоће које се јаве током рада и предложи методе за њихово превазилажење. Циљ је да уз сарадњу са другим, релевантним сарадницима, заједничким снагама, допринесемо квалитетнијој туристичкој понуди наше земље, која је из године у годину на све вишем нивоу.

 

ПОБЈЕДА: Тржишна инспекција већ је на терену. Какви су њихови досадашњи налази?

ВУКСАНОВИЋ: Инспекције су већ од 1. маја на Приморју започеле појачани надзор и то путем мобилних екипа. У овом периоду је, на основу обавјештења добијених од основних школа  о  мјесту организовања школа у природи, те ђачких екскурзија, Санитарна инспекција контролисала објекте за колективни смјештај- хотели, одмаралишта, у дијелу контроле санитарно-хигијенских услова.

Надзор је урађен у 15 хотела и то на Жабљаку, у Будви, Сутомору, Бару, Чању, Никшићу и Тивту. За отклањање утврђених неправилности изречено је пет мјера указивања, донесена су два рјешења о уништењу намирница истеклог рока трајања, те издато пет прекршајних налога. На овај начин Управа обезбјеђује сигурност дјеце која похађају „школу у природи“, а евидентно је да су напори инспекција у протеклом периоду довели до тога да није било случајева тровања храном.

Санитарна инспекција је провјеравала и воду за пиће у погледу концентрације резидуалног хлора у водоводним мрежама, које се користе за јавно снабдијевање становништва водом за пиће, као и мониторинг, и то узимањем узорака од стране овлашћене лабораторије на основне микробиолошке и хемијске анализе. Осим тога, провјеравана је вода за пиће у објектима правних и физичких лица која обављају дјелатност пословања са храном и јавних установа (школе, предшколске и здравствене установе). Приликом ових надзора нијесу утврђене неправилности.

 

ПОБЈЕДА: Има ли инспекција довољно инспектора и осталог кадра да одговори свим планираним циљевима?

ВУКСАНОВИЋ: Јачање капацитета је нешто што је увијек потребно, посебно када су у питању инспекцијске службе. Међутим, уз координиран рад и ефикасно дјеловање, увијек се могу постићи зацртани циљеви, што ми и доказујемо.

Као један од веома успјешних метода рада у Управи за инспекцијске послове, јесте тимски рад инспектора, тј. спровођење заједничких контрола два до три инспектора из различитих инспекција. Они често раде са комуналним полицајцима, инспекторима за наплату локалних прихода, службеницима ЈП за управљање морским добром, припрадницима Управе полиције, укључујући инспекторе за странце као и пловну јединицу. Поред свакодневног тимског рада инспектора, организују се и ад хоц мобилне екипе које врше надзор у осталим туристичким центрима.

 

Сузбијање сиве економије је приоритет

ПОБЈЕДА: Које су то активности које ћете предузети за сузбијање сиве економије?

ВУКСАНОВИЋ: Једна од приоритетних активности Управе јесте да се сузбије сива економија, па смо укључили чак 14 инспекција.

Почетком маја почео је заједнички надзор Тржишне инспекције, Инспекције рада, Шумарске и Пореске инспекције код субјеката који се баве резањем и прерадом дрвета, које су радиле у Пљевљима, Никшићу, Плужинама, Бијелом Пољу и на Жабљаку. Активности наредних дана настављају у Беранама, Рожајама, Андријевици, Плаву, Мојковцу и Колашину, а заједнички инспекцијски надзор је рађен код 27 субјеката који се баве резањем и прерадом дрвета.

Посебну пажњу посвећујемо и сузбијању рада „на црно“, односно запошљавању без уговора о раду и пријаве на обавезно социјално осигурање, али и сузбијању рада “на црно” формално запослених.

Остварени ефекти у области запошљавања и радних односа огледали су се у повећаном броју законито запослених лица, који утиче на смањење стопе незапослености, као и у приливу буџетских средстава по основу уплате доприноса за обавезно социјално осигурање. 

 

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?