Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

“Магични свијет Виктора Вазарелија”

Објављено: 07.06.2017. 16:24 Аутор: Министарство културе
Изложба “Магични свијет Виктора Вазарелија”, отворена је у Министарству кутуре, на Цетињу.

На отварању изложбе су говорили Драгица Милић, генерална директорка Директората за културно-умјетничко стваралаштво у
Министарству културе и Чаба Фелеђхази, НАТО контакт дипломата, ИИ секретар у Амбасади Мађарске.

“Министарство културе је са задовољством прихватило иницијативу Амбасаде Републике Мађарске да уприличимо изложбу Виктора Вазарелија, једног од најзначајнијих мађарских умјетника, чије је дјело, на посебан начин, обиљежило ликовну умјетност XX вијека,” истакла је генерална директорица Милић.

Она је додала и да је: “Виктор Вазарели је утемељивач оп арта, умјетничког правца који оптичке феномене ставља у умјетнички контекст. Његова истраживања и игре бојом и свјетлошћу, преплитање и закривљеност линија и пруга, црно-бијели контрасти, интеракција облика и боје, уводе нас у чудесни свијет оптичких илузија, остављајући утисак покретних слика и тродимензионалних простора.”

Чаба Фелеђхази, секретар у Амбасади Мађарске. је рекао како: “Овај догађај представља корак даље у одличним билатералним односима Црне Горе и Мађарске, не само у политичком или економском смислу, већ и у области културне сарадње.”

Фелеђхази је, говорећи о умјетнику и његовом дјелу додао и то да је: “Вицтор Васарелy био велики умјетник, чији је рад имао значајан утицај на ликовну умјетност 20. вијека. Рођен је у Мађарској, познати умјетник је постао у Француској, али се увијек изјашњавао као Мађар. Био је иноватор, прави визионар, који је сматрао да умјетност припада свима. Његов сан је био да свакодневне просторије живота постану обојене, и да коначно се формира тзв. „шарени град“. Дивио се музици, јер је вјеровао да су његови радови слични музичким композицијама. Такође је вјеровао да боје и облици не само проширују димензије и стварају оптичке форме, већ одговарају музичким нотама.”

Изложбу прати каталог у којем је, у уводном тексту проф.мр јанко Љумовић, министар културе, записао: “Праве вриједности међународне сарадње, која је међу најважнијим приоритетима црногорске културне политике, управо се рефлектују кроз изложбе аутора попут Вазарелија, који је имао велики утицај на развој умјетности XX вијека.”

Изложба ће на Цетињу бити отворена до 19. јуна. Након тога ће бити представљена у Бару, у оквиру 30. Фестивала „Барски љетопис” 21. јуна и на крају у Подгорици, у Центру савремене умјетности Црне Горе од 11. јула до краја тог мјесеца.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?