Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора- Албанија: Унаприједити коришћење претприступне помоћи кроз прекограничну сарадњу

Објављено: 14.06.2017. 20:17 Аутор: ПР служба

mmpГенерални директор Директората за унапређење и заштиту права мањинских народа и других мањинских националних заједница Леон Гјокај и генерални директор за образовање мањинских народа и других мањинских националних заједница у Министарству просвјете Марасх Дукај разговарали су са релевантним представницима/ама Владе Републике Албаније о потреби продубљивања даље сарадње у областима људских и мањинских права, образовања, заштите културних добара и валоризације мањих историјских центара, спорта и унапријеђења инфраструктуре (Велипоја-Улцињ, Схирока – Крајина).

 

Боравећи у службеној посјети, они су одржали конструктивне састанке са министарком образовања, Мирелом Карабина, замјеницом министра вањских послова, Одетом Барбуллусхи, замјеником министра културе Зефом Çунијем, ректором Универзитета у Тирани Мyнyром Коније,у потрпредсједником државног комитета за мањине, Кристом Гоцијем, као и  са замјеницом амбасадора Црне Горе у Тирани, Снежаном Радоњић.

 

Током састанака наглашена је добра сарадња између Црне Горе и Републике Албаније, сада већ чланице НАТО алијансе, и похваљен добар законодавни и институционални оквир у области унапријеђења и заштите људских и мањинских права у Црној Гори.

 

Ректор Универзитета у Тирани, Мyнyр Кони, истакао је као један од приоритета тог универзитета подршку студентима/кињама који долазе из Црне Горе и изразио очекивање да ће се ове године бити уписани сви студенти/киње који/е долазе из Црне Горе. Према његовим ријечима, у случају да се евентуално појави потреба у току уписног рока, кандидати/киње из Црне Горе се неће такмичити са кандидатима/кињама из других земаља, већ унутар себе.

 

Заједнички је оцијењено да се додатно треба унаприједити коришћење претприступне помоћи кроз прекограничну сарадњу, те да је осим економске и туристичке сарадње, препозната потреба да се продуби и сарадња у области културе. Неопходна је размјена искустава у области образовања, кроз конференције, семинаре, радионице и друге обуке за наставнике/ице, унапријеђење сарадње између школа, као и чешћа размјена кадрова.

 

Саговорници су договорили да се интензивирају контакти са надлежним ресорима у циљу што квалитетније припреме заједничке сједнице двију влада, која ће се одржати у Скадру, октобра ове године.

 

Министарство за људска и мањинска права

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?