- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Министарка науке Сања Дамјановић и ректорка УЦГ Ра...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Министарка науке Сања Дамјановић и ректорка УЦГ Радмила Војводић гошће изложбе „Арт@ЦМС“ у Бечу
Објављено: 15.06.2017. • 20:40 Аутор: Министарство науке
Министарка науке др Сања Дамјановић и ректорка Универзитета Црне Горе проф. Радмила Војводић, на позив директора Националној музеја Цхристиана Кöберла и ректора Универзитета примијењених умјетности Гералда Баста, посјетиле су изложбу „Сциенце анд Арт“ („Наука и умјетност“) у Националном историјском музеју у Бечу 9. јуна, 2017. године.
Министарка Дамјановић и ректорка Војводић су разговарале о сарадњи музичких, ликових и драмских академија са Цетињу са академијама у Аустрији, чији студенти активно учествују у креирању програма Арт@ЦМС, што је један од начина да се умјетници широм свијета повезују и размјењују идеје.
У контексту приступања Црне Горе у пуноправно чланство на ЦМС експерименту у ЦЕРН-у 23. јуна ове године, разматрано је инсталирање изложбе на фестивалу Отворени Дани Науке, који организује Министарство науке, а са циљем популаризације науке широј јавности. Један од циљева је да програм, који омогућава спајање свих научних и академских капацитета, буде приоритет и стални задатак академија и научних институција.
Сусрети су одржани и са Јоцхеном Сцхиецком, директором Института за физику са Академије науке Аустрије, Еленом Леитенбауер са Универзитета Салцбург и Цлаудиом Рампитсцх, директорицом Академије Сацрé Цоуер из Беча.
Изложба »Сциенце анд Арт« дио је пројекта „Арт@ЦМС“, у склопу којег се одржава и међународни час науке и умјетности – сциАРТмастерцласс. Творац изложбе је научник и фотограф из ЦЕРН-а Мицхаел Хоцх. Од октобра изложбу је посјетило скоро пола милиона гледалаца.
Арт@ЦМС је колаборација умјетника, научника, академске заједнице и наставника. Циљ пројекта је да се широј јавности представе љепота науке и најновија открића, која ће надахнути младе људе да се баве науком, нарочито из области физике фундаменталних честица, као и да подстакне умјетнике да стварају на научним основама. У питању су фотографије ЦМС-а, једног од највећих ЛХЦ (великог хадронског сударача) експеримената у ЦЕРН-у. На експерименту учествују преко 3.000 научника, инжењера и студената из 200 истраживачких институција широм свијета.
ЦМС експеримент је био у фокусу свјетске јавности 2012. године, због открића Хигсовог бозона. Од 2010. године преко колаборације, урађено је преко 500 научних чланака на основу добијених података на експерименту. У том смислу, изложба Арт@ЦМС је образовног карактера. У исто вријеме наглашава љепоту природе и стимулише дискусију и истраживање науке и умјетности.
У склопу изложбе организује се интердисциплинарна радионица која укључује предавање о физици честица, ЦЕРН-у и ЦМС експерименту. Вјежбе, на којима се анализирају подаци физике честица, имају за циљ да покажу како се научно и методолошки исправно обрађују подаци, те провоцирају филозофска и друга размишљања која треба учеснике да инспиришу да смостални креирају мишљење о научним дјелима.
Фотографије на изложби у високој резолуцији са ЦМС детектора, које су снимљене 2008. године, непосредно прије него што је затворен због покретање ЛХЦ-а (Ларге Хадрон Цоллидер). То је композитни скуп од преко 200 слика.
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?