- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Отварање поглавља подстицај за Црну Гору
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Отварање поглавља подстицај за Црну Гору
Објављено: 20.06.2017. • 18:48 Аутор: Министарство економије
Подгорица, (МИНА-БУСИНЕСС) – Отварање поглавља 1 и 22, која се односе на слободно кретање робе и регионалну политику и координацију структурних инструмената, представља подстицај за Црну Гору да интензивно настави спровођење реформи, али и потврду да се преговарачки процес наставља планираном динамиком.
Црна Гора ће данас на Међувладиној конференцији у Луксембургу отворити преговоре у поглављима 1 и 22 и привремено затворити поглавље 30, које се односи на вањске односе.
Представници министарстава економије и европских послова, која су ресорно задужена за та поглавља, оцијенили су да отварање поглавља подразумијева нову фазу која обухвата рад на испуњавању услова за њихово затварање, кроз заокруживање реформских процеса и финализацију процеса приступања ЕУ.
„Слободно кретање робе је једна од четири основне слободе на јединственом тржишту ЕУ. Циљ Црне Горе у оквиру тог поглавља је уклањање техничких баријера у трговини кроз хармонизацију националног законодавства са ЕУ прописима, као и припрема за интеграцију на заједничко европско тржиште“, казали су агенцији Мина-бусинесс из тих министарстава.
Они су додали да, осим што се уклањају баријере у трговини, безбједност и квалитет производа који се стављају на црногорско тржиште морају бити загарантовани кроз потпуно прихватање свих начела и захтјева европског техничког законодавства, стандарда и најбоље праксе њихове примјене.
„Испуњавање свих захтјева и стандарда утицаће и на повећање конкурентности домаћих производа на европском и међународном тржишту“, навели су представници Министарства економије.
Они су казали да је Црна Гора у претходном периоду успоставила адекватан систем инфраструктуре квалитета која представља темељ слободног кретања роба. Такође, институције инфраструктуре квалитета достигле су завидан ниво компетенција, што је препознато и кроз чланство у међународним и европским орагнизацијама за метрологију, акредитацију и стандардизацију.
Поглавље 22 - Регионална политика и координација структурних инструмената обухвата подршку државама и регионима ЕУ за финансирање пројеката чији је циљ развој инфраструктуре, пружање подстицаја развоју индустрије и запошљавању, а све у циљу даљег економског развоја слабије развијених региона у ЕУ, уједначавања развијености по регионима и јачања регионалне конкурентности.
Представници Министарства европских послова саопштили су да Поглавље 22 и област правне тековине која се односи на њега омогућава директну финансијску корист након приступања Црне Горе ЕУ.
„Директан приступ европским структурним и инвестиционим фондовима (ЕСИ) створиће могућност да Црна Гора за конкретне пројекте искористи средства која су, на основу искуства других држава чланица из скоријих циклуса проширења, у просјеку шест до осам пута већа од износа годишње алокације ИПА-е током претприступног периода“, рекли су из Министарства европских послова.
Програми регионалне политике се финансирају из средстава ЕСИ фондова, у првом реду Европског фонда за регионални развој, Европског социјалног фонда, као и за неке државе чланице из програма Кохезионог фонда.
„Европски фонд за регионални развој усмјерен је на пројекте чији је циљ смањивање разлика између економске развијености региона ЕУ у циљу јачања економске и друштвене кохезије. Европски социјални фонд представља главни инструмент за спровођење политике ЕУ у области запошљавања и развоја људских ресурса, док Кохезивни пружа финансијску подршку за реализацију пројеката из области животне средине, енергетике и климатских промјена, као и саобраћаја“, објаснили су из Министарства европских послова.
Поглавље 30 - Вањски односи отворено је у марту 2015. године и биће прво које ће након испуњавања мјерила бити привремено затворено. Црна Гора је поглавље 25 - Наука и истраживање отворила и привремено затворила 18. децембра 2012. године, док је поглавље 26 - Образовање и култура отворено и привремено затворено 15. априла 2013. године.
„Правна тековина Поглавља 30 чини скоро четвртину тековине ЕУ. То поглавље обухвата Заједничку трговинску политику ЕУ, као једну од најважнијих европских политика, те билатералне споразуме, развојну сарадњу и хуманитарну помоћ. Чланством у ЕУ у цијелости ће се преузети ЕУ трговинска политика. У складу са правилима ЕУ, Црна Гора ће отказати споразуме о слободној трговини, али и почети са примјеном споразума које је ЕУ склопила с трећим земљама“, казали су из Министарства економије.
Они су додали да ће уласком у ЕУ црногорска предузећа пословати на заједничком унутрашњем тржишту, без царина и других увозних ограничења, што је посебно битно имајући у виду да је ЕУ један од најважнијих трговинских партнера Црне Горе.
Црна Гора ће, након данашње конференције у Луксембургу, од укупно 33 преговарачка поглавља имати 28 отворених и три привремено затворена поглавља.
(крај) нар/сам
Везани чланци:
Одржан семинар „Обликовање црногорске плаве економије – лекције и искуства Регије Пуља з 21.11.2024.
"Дан отворених врата" 21.11.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?