Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

САОПШТЕЊЕ: Поводом Међународног дана избјеглица одржана је сједница Координационог одбора за праћење имплементације спровођења Стратегије за трајно рјешавање питања расељених и интерно расељених лица

Објављено: 20.06.2017. 21:06 Аутор: мрсс
Поводом Међународног дана избјеглица, 20. јуна 2017. године, министар рада и социјалног старања Кемал Пуришић одржао је сједницу Координационог одбора за праћење имплементације спровођења Стратегије за трајно рјешавање питања расељених и интерно расељених лица са посебним освртом на област Коник.

На сједници је разматран извјештај надлежних државних органа и других надлежних институција у спровођењу Стратегије за трајно рјешавање питања расељених и интерно расељених лица са посебним освртом на област Коник за перод јануар – јун 2017. године. Такође, утврђени су приоритети, динамика и рокови реализације као и оцјене постигнутих резултата у имплементацији Стратегије.

Правни статус је најважнији сегмент Стратегије, али и основа за остваривање осталих права расељених лица, као што су смјештај, једнак приступ образовању, здравственом систему и систему запошљавања и самозапошљавања. 

Свјесни да се одређена питања на најквалитетнији начин могу рјешавати у оквиру региона, Црна Гора ће и даље бити активан учесник Регионалног стамбеног програма. Овај програм је регионални одговор на отворена питања расељеништва влада Хрватске, БиХ, Црне Горе и Србије, уз велику помоћ и подршку међународних партнера. 

У оквиру овог програма за Црну Гору предвиђа се обезбјеђење средстава за рјешавање стамбеног питања за 6.063 лица која припадају најрањивијој категорији расељених лица из БиХ и Хрватске и интерно расељних са Косова.

Очекује се да овај програм значајно убрза затварање кампа Коник и осталих колективних центара за смјештај расељених и интерно расељених лица.

Кад је у питању добровољни повратак, Влада Црне Горе у сарадњи са УНХЦР-ом ствара услове у којима ће повратак бити заснован на доброј информисаности о стању у земљи поријекла, и који ће се одвијати у међународно признатим оквирима, уз помоћ која је доступна путем међународних организација, донатора и земље поријекла. 

Кад су у питању интерно расељена лица са Косова, недостатак расположивог земљишта и стамбених рјешења, уз генерално ограничене услове за реинтеграцију и даље утиче на одрживи добровољни повратак на Косово. 

Влада ће у наредном периоду наставити да предано ради на обезбјеђивању веће подршке земаља поријекла, а прије свега косовских власти, као и на проналажењу конкретних механизама на регионалном нивоу како за интеграцију тако и за пружање помоћи при повратку расељених лица у њихова мјеста поријекла.



ПР служба Министарства рада и социјалног старања
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?