- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Поводом Дана Бокељске морнарице објављена публикац...
Поводом Дана Бокељске морнарице објављена публикација “Бокељска морнарица”
Публикација „Бокељска морнарица", аутора проф. др Антуна Сбутеге, представљена је у Поморском музеју у Котору.
На промоцији су говорили проф. мр Јанко Љумовић, министар културе, Андро Радуловић, директор Поморског музеја и аутор, проф. др Антун Сбутега.
Министар Љумовић је у свом обраћању рекао: “Бокељска морнарица представља најкомплексније нематеријално културно добро Црне Горе, које је стављено под заштиту Закона од 2013. године. Публикација коју вечерас промовишемо представља један од начина презентације којима Министарство културе жели да Бокељску морнарицу позиционира у савремености на начин да њена вриједност буде предмет перманентних активности ка различитим врстама јавности и да заштита, изучавање, валоризација и презентација традиције коју Бокељска морнарица представља буде у фокусу активности свх актера тог значајног и одговорног посла.”
“У временима када говоримо о значају културног идентитета уопште и када је Министарство културе креирало пројекат „Креативна Црна Гора: Идентитет, имиџ, промоција“, ваља подсјетити да је Бокељска морнарица чврсто уткана у темеље црногорске државности и суштински дио њене локалне, националне и међународне препознатљивости. Незамисливо је, наиме, помислити на културни идентитет Црне Горе, без слике Кола Бокељске морнарице испред Катедрале Светог Трипуна или на Тргу од оружја. Глобално препознатљив сегмент овог нематеријалног добра, коло, упућује нас заправо на нераскидивост његове везе са простором, са посебним локалитетима которског Старог града, као и са временом, у погледу препознатљивих датума, када овај простор изузетне универзалне вриједности, како то дефинише УНЕСЦО статус, добија посебну симболику, ојачан снажним симоболичким вриједностима Бокељске морнарице,” додао је Министар.
Директор Поморског музеја Андро Радуловић је истакао: “Данашњи датум и мјесто одржавања овог догађања нису случајно одабрани. Веза Бокељске, односно которске морнарице са Поморским музејем слободно могу рећи је на неки начин узрочно-последична. Зачетак оснивања Поморског музеја је проистекао управо залагањем чланова Бокељске морнарице и на темељима елемената њиховог иметка у смислу материјалног културног добра. Подршка коју Поморски музеј даје овој институцији неспорно је сасвим оправдана, а исказује се у настојањима и залагањима за што квалитетније и адекватније вредновање и презентовање свеукупног значаја и богатства у традицијском очувању свих њених елемената.”
“Древна братовштина, свједок и протагониста хиљадугодишње историје Боке, Јадрана и Медитерана, чува и валоризира традиције које су бројне генерације Бокеља развијале, често уз огромне жртве и увијек са достојанством и великом енергијом, а чије су основне вриједности изражене у њеном моту Фидес ет Хонор - Вјера и Част. Она је битно допринијела стварању материјалних, културних и духовних вриједности Котора и Боке а и даље је живи и активни фактор друштвеног и културног живота овог простора. Њени чланови носе древне живописне униформе и старо оружје а у статутом предвиђеним приликама, као што су прослава Светога Трипуна 3. фебруара, Дан Морнарице 26. јуна и Дан Општине Котор 21. новембра, наступа и плеше своје древно коло, пуно вјерских и поморских симбола, које су њени чланови према традицији први пут плесали 13. јануара 809. г. приликом доношења реликвија Светога Трипуна у Котор,” записао је аутор, проф.др Антун Сбутега у објављеној публикацији.
Промоцију су организовали Поморски музеј Црне Горе, Министарство културе и Бокељска морнарица Котор поводом обиљежавања Дана Бокељске морнарице.