Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Приморске службе заштите и спашавања спремне за љетњу сезону

Објављено: 28.06.2017. 20:35 Аутор: МУП
Представници Директората за ванредне ситуације МУП-а, предвођени директором Мирсадом Мулићем, у сарадњи са Општином Тиват, одржали су данас у просторијама ове локалне самоуправе састанак са представницима свих приморских служби заштите и спашавања, у циљу сагледавања материјалних и људских ресурса за одговор на евентуалне пожаре у току љетње сезоне. Састанку су поред представника Директората и општинских служби заштите и спашавања свих приморских општина од Улциња до Херцег Новог, присуствовали и представници Аеродрома Тиват, Управе поморске сигурности, Лучке капетаније и Добровољног ватрогасног друштва „Кртоли“ из Тивта.

На састанку је оцијењено да систем заштите и спашавања спремно дочекује предстојећу сезону, те да су сви субјекти из система предузели активности из дјелокруга својих надлежности, у односу на расположиве материјалне и људске ресурсе.

MUPСаговорници су оцијенили да је неопходно јавно износити апеле и упознавати грађане са процедурама како би се придржавали упутстава надлежних и били одговорни према својој имовини, али и имовини других лица и државној имовини. С тим у вези, како су оцијенили, потребно је утицати на подизање свијести грађана да се поштују уредбе локалних самоуправа о забрани ложења ватре на отвореном простору, а да се у услучају да примијете пожар, обрате надлежним службама позивом на број 112.

Интензивнија сарадња државних и локалних служби, појачана комуникација са надлежним инспекцијским службама у циљу адекватног уређења јавних површина које носе велики пожарни ризик, те континуирана комуникација са Управом полиције у циљу откривања оних који подмећу и изазивају пожаре, биће фокус активности у наредном периоду, поручено је са састанка.

Саговорници су се сагласили да је у циљу усклађеног и правилног дјеловања у систему заштите и спашавања у случају пожара прво потребно исцрпити локалне ресурсе, а у случајевима када локални капацитет нијесу довољни да одговоре на евентуални ризик, затраже ангажовање хеликоптера Авио-хеликоптерске јединице МУП-а или авиона за гашење пожара. Ове године Директорат за ванредне ситуације на располагању ће имати три авиона за гашење пожара, а хеликоптери МУП-а биће ангажовани и за свакодневно извиђање подручја која су под повећаним ризиком од пожара у циљу евентуалног откривања починилаца и њиховог процесуирања надлежним органима.

Данашњи састанак свих приморских служби заштите и спашавања и укључивање свих релевантних институција, инициран је чињеницом да је приморски дио Црне Горе изложен посебном ризику од пожара у љетњем периоду. На састанку је уочен изузетан степен солидарности који постоји између општинских служби и добровљних ватрогасних друштава, те је посебно похваљена пожртвованост свих припадника служби.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?