Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Представљени резултати пројекта „Модернизација образовних програма и обука наставника“

Објављено: 29.06.2017. 21:42 Аутор: ПР служба Министарства просвјете

Национална конференција о резултатима пројекта „Модернизација образовних програма и обука наставника“ који се реализује у оквиру ИПА Компоненте ИВ Оперативног програма Развој људских ресурса 2012-2013, одржана је данас у хотелу Центре Вилле у Подгорици.

Конференцију је отворио Вељко Томић, генерални директор Директората за опште средње образовање, стручно образовање и образовање одраслих, а у уводом дијелу присутнима су се обратили и Патрик Шмелцер, службеник за међународну сарадњу из Делегације Европске уније у Црној Гори, Душко Рајковић, директор Центра за стручно образовање и Вања Маџгаљ, директорица Британског савјета у Црној Гори.

Томић је представио кључне кораке и активности осамнаестомјесечног Пројекта “Модернизација образовних програма и обука наставника“ који су утврђени Стратегијом развоја стручног образовања (2016-2020), међу којима: анализу потреба тржишта рада, постојећих квалификација и потребе за њиховом модернизацијом, као и унапређење методолошких докумената и израда стандарда занимања, квалификација и образовних програма и обука наставника у школама који ће имплементирати нове образовне програме.

„Пројектом је остварено више од планираног. Урађено је 29 стандрада занимања, 36 стандарда квалификације, 10 образовних програма из области електротехника, грађевина, економија, право, угоститељство, услуге, мехатроника, као и 12 испитних каталога у складу са којим одрасли могу вредновати неформално и информално стечена знања. У изради ових докумената учествовало је више од 280 чланова радних група из 21 школе, 9 институција и органа и 17 привредних субјеката, а обучено је више од 180 наставника“, рекао је Томић и додао да су унапређени и капацитети секторских комисија као и школских тимова за каријерну оријентацију.

PR služba Ministarstva prosvjete

Представник Делегације Патрик Шмелцер је оцијенио Пројекат као изузетно успјешан и захвалио на сарадњи свим укљученим партнерима. Нагласио је да су резултати Пројекта и научене лекције камен темељац будућег рада на реформи стручног образовања у Црној Гори и увод у спровођење пројеката у оквиру ИПА перспективе ИИ.

Директор Центра за стручно образовање, Душко Рајковић истакао је добру сарадњу и посвећености свих актера који су били укључени у спровођење пројектних активности, укупно 280 представника институција, привредних субјеката, факултета и школа. Посебно се осврнуо на значај јавних расправа које су организоване током процеса израде докумената чиме је направљен корак напријед у погледу његове транспарентности.

Директорица Британског савјета у Црној Гори Вања Маџгаљ рекла је да је образовање у центру дјеловања Британског савјета. Она је изразила задовољство због учешћа Британског савјета као имплементатора у раду на реформи од стратешког значаја за подизање компетитивности привреде Црне Горе и креирању предуслова за стварање одрживог система стручних квалификација. Корисници и учесници у систему стручног образовања имаће на располагању нове алатке за континуирано унапређење квалификација у складу са изазовима у будућности.

PR služba Ministarstva prosvjete

У наставку Конференције одржане су детаљне презентације о резултатима и активностима у оквиру свих 5 компоненти Пројекта. Излагали су Зора Богићевић, начелница Одјељења за развој стручног образовања и координатор пројектау Министарству просвјете, Клаус Нуе Молер, вођа пројектног тима, Весна Вучуровић, начелница Одјељења за национални оквир квалификација у Министарству просвјете, Сандра Бркановић, руководилац Одјељења за истраживање и развој квалификација у Центру за стручно образовање, Слободан Микавица, директор предузећа Елко тим и потпредсједник Уније послодаваца, Душан Пејовић, самостални савјетник за истраживање и развој квалификација у Центру за стручно образовање и Марина Бралетић-Таљановић, наставница Средње електротехничке школе „Васо Алигрудић“ у Подгорици.

Модератор Конференције био је Марко Вукашиновић, начелник Одјељења за међународну сарадњу у Министарству просвјете.

На Конференцији су учествовали представници Министарства просвјете, Центра за стручно образовање, Завода за школство и других укључених институција, као и наставници и послодаваци.

Пројекат је финансиран из средстава Европске уније, спроводи га Британски савјет и траје до 31. јула 2017. године.

ПР Служба Министарства просвјете

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?