- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Потрошња енергије смањена 49 одсто
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Потрошња енергије смањена 49 одсто
Објављено: 02.07.2017. • 19:00 Аутор: Министарство економије
Подгорица, (МИНА – БУСИНЕСС) - Министарство економије је у енергетску адаптацију 43 објекта у Црној Гори уложило око 34,5 милиона ЕУР, од чега у 39 објеката у којима је извршен мониторинг, годишња потрошња енергије је смањена за око 49 одсто, након примјене мјера енергетске ефикасности.
Пројектом Енергетска ефикасност у Црној Гори (МЕЕП), који реализује се на основу кредита са Међународном банком за обнову и развој од 2009. године, и Програмом енергетске ефикасности у јавним зградама – фазе И и ИИ (ЕЕППБ), који се реализује на основу кредита и финансијског уговора са Њемачком развојном банком – КфW, до 2020. године планирано је да укупан број енергетски адаптираних објекта у Црној Гори буде 53, са вриједношћу реконструкције од 46,5 милиона еура.
Из Министарства економије сопштено је да, у циљу верификације до сада реализованих активности, у оквиру та два програма спроводе се технички и социјални мониторинг и евалуација.
„Техничким мониторингом и евалуацијом утврђују се остварене енергетске уштеде, које служе да би се енергетски квантификовали резултати пројеката", указују из Министарства.
Они подсјећају да су технички мониторинг и евалуација до сада спроведени у 39 објеката, од којих у 28 школа, два студентска дома и девет болница, који су реконструисани и за које постоје подаци о потрошњи енергената за бар једну грејну сезону.
Подаци казују да је укупна остварена годишња уштеда енергије у тим објектима 15.528.648 киловатсати(кWх), односно потрошња енергије је након примјене мјера енергетске ефикасности смањења за око 49 одсто. Процијењено је и годишње смањење емисије ЦО2 и оно износи 5.576 т.
Из Министарства наводе да се „социјалним мониторингом и евалуацијом утврђују субјективна перцепција крајњих корисника о задовољству унутрашњим комфором“.
„Прелиминарни резултати социјалног мониторинга у оквиру МЕЕП пројекта, спроведеног на узорку од седам објеката, три болнице и четири школе, којим је обухваћено 840 корисника, показују да су активности на имплементацији мјера енергетске ефикасности значајно утицале на повећање задовољства корисника објеката унутрашњим комфором, односно условима боравка и рада у објектима“, наводи се у саопштењу.
Из Министарства указују да је „задовољство корисника након примјена мјера енергетске ефикасности повећано на више од 90 одсто“ и наводе да су у току активности на спровођењу социјалног мониторинга и евалуације на четири здравствена објекта, а да ће резултати мониторинга бити познати током првог квартала сљедеће године.
„Наведени подаци потврђују успјешну реализацију пројеката у области енергетске ефикасности који су намијењени јавним објектима, као и њихове вишеструке позитивне ефекте. Потврђују чињеницу да Министарство економије, поред енергетских уштеда, води рачуна и о социјалној компоненти пројеката које спроводи“, наводи се у саопштењу.
Према њиховој оцјени, успјех у реализацији пројеката огледа се и у позитивним извјестајима Енергетске заједнице, као и чињеници да, иако смо најмања земља у региону, имамо највише рекоснтруисаних објеката.
„Приликом тумачења резултата спроведених пројеката, важно је напоменути да енергетска ефикасност није штедња, већ оптимално коришћење енергије са унапређењем животног стандарда, уз заштиту природе и економски развој, кроз улагање у примјену ресурса који доприносе енергетској ефикасности“, указују из Министарства економије.
Они додају да резултати тих пројеката имају вишеструке позитивне ефекте, који несумњиво свједоче о њиховој сврсисходности.
(крај) мпа
Везани чланци:
Извјештај о спроведеној јавној расправи о нацрту Закона о измјенама и допунама Закона о ус 30.12.2024.
Публикације 26.12.2024.
Завршена друга Обука о корпоративном управљању 20.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?