Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Локалним планирањем до ефикасног коришћења енергије

Објављено: 04.07.2017. 20:46 Аутор: Министарство економије
Локални енергетски план (ЛЕП), као развојни документ, ће идентификовати и дати прецизне и јасне одреднице за спровођење пројеката и мјера енергетске ефикасности и коришћења обновљивих извора енергије на општинском нивоу, а који ће у крајњем, између осталог, резултирати смањењем емисије гасова са ефектом стаклене баште до 2020. године на нивоу земље.

У циљу упознавања представника јединица локалних самоуправа са Нацртом унапријеђене методологије за израду ЛЕП-ова, Министарство економије је у сарадњи са Главним градом Подгорица данас организовало радионицу на којој су представљени кораци и активности које имају за циљ да олакшају израду ових докумената.

Генерални директор за енергетику Миодраг Чановић казао је да су локалне самоуправе дужне да по­тре­бе и на­чин снаб­ди­је­ва­ња енер­ги­јом, мје­ре за ефи­ка­сно ко­ри­шће­ње енер­ги­је, као и ко­ри­шће­ње об­но­вљи­вих из­во­ра енер­ги­је и ко­ге­не­ра­ци­је, пла­ни­рају ЛЕП-ом, у скла­ду са Стра­те­ги­јом раз­во­ја енер­ге­ти­ке, Ак­ци­о­ним пла­ном ко­ри­шће­ња енер­ги­је из об­но­вљи­вих из­во­ра и Ак­ци­о­ним пла­ном за енер­гет­ску ефи­ка­сност.

„Министарство економије је у оквиру фондова подршке ЕУ, а преко ИПА 2012, обезбиједило средства за реализацију пројекта 'Оптимално коришћење енергије и природних ресурса', у оквиру којег је једна од планираних активности унапређење оквира за израду ЛЕП-ова. Кроз поменути пројекат општине Пљевља, Шавник и Колашин ће добити консултатску подршку у њиховој изради. До сада је шест општина донијело ове планске документе, и то: Подгорица, Никшић, Бијело Поље, Андријевица, Цетиње и Котор“, казао је Чановић.

ЛЕП је развојни документ локалне самоуправе, или више локалних заједница, у снабдијевању и коришћењу енергије, а осим плана снабдијевања енергијом, обухвата мјере за енергетску ефикасност, комбиновану производњу топлотне и електричне енергије и коришћење обновљивих извора енергије. Доноси се на период од 10 година, али се може ажурирати сваки пут када се појаве могућности реализације мјера које нијесу могле бити предвиђене у вријеме обраде ЛЕП-а.

Главни циљеви израде и спровођења мјера ЛЕП су: допринос, у што већој мјери, безбједности и диверзификацији енергетског снабдјевања локалне заједнице; смањење енергетске потрошње; повећање дијела енергије произведене из обновљивих извора; смањење загађивања из свих сектора спровођењем мјера енергетске ефикасности, коришћењем обновљивих извора енергије, управљањем потрошње енергената, и других мјера; унапређење одрживог развоја локалних средина.

Закључци из ЛЕП-а биће обавезујући за јавне службе чији је оснивач локална самоуправа које су одговорне за управљање или коришћење зградама и постројењима на територији опстине, а на индиректан начин ће пружити смјернице другим секторима који послују у оквиру општина (становништво, учесници из приватног сектора и предузећа, школе у јавном власништву, болнице и здравствене установе, транспорт, итд). 

КАНЦЕЛАРИЈА ЗА ОДНОСЕ СА ЈАВНОШЋУ
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?